DSB's billet-system i sort - it-problemer bag nedbruddet

Hele DSB's billet-system er gået ned. DSB har fundet grunden til it-nedbruddet. Se den her.

Artikel top billede

Artiklen er opdateret klokken 13:19. Fejlen er nu rettet. Læs mere nederst i artiklen.

Det er i øjeblikket ikke muligt at købe togbilletter i DSB's automater.

Problemet omfatter alle DSB's automater i hele landet.

Årsagen skal findes i et bagvedliggende it-system, der kontrollerer det salgs-modul, der normalt skal sørge for, at passagerene kan købe billetter.

Fejlen er opstået i nat efter DSB har opdateret systemerne.

"I nat er der foretaget en opdatering af salgsapplikationen i et bagvedliggende it-system. Her er der tilsyneladende sket nogle fejl, som man ikke har været opmærksom på," siger DSB's pressevagt, Jannik Preisler.

Opdateringen er foregået i nat for netop at undgå eventuelle gener for kunderne udtaler DSB.

Det tager kun 10 minutter

Ifølge DSB fungerer automaterne teknisk set. Det tager bare lang tid at købe en billet.

"Det er teknisk muligt at købe en billet, men det kan tage op mod 10 minutter. Men det svarer altså til, at vi må sige, at automaterne faktisk ikke er funktionelle lige nu," siger Jannik Preisler

Passagerer, der skal med regional- og fjerntog henstilles til at købe billetter ved togets personale. 

S-togs passagerer kan stadig købe sms-billetter eller klippekort i den nærmeste kiosk, lyder det fra DSB.

Opdateret

DSB oplyser nu, at fejlen er blevet rettet.

"Kunderne kunne igen benytte automaterne klokken 12:20," siger Jannik Preisler.

It-systemet, der strejkede, administreres af virksomheden NNIT.

"NNIT drifter og supporterer it-systemet, som vi overtog i forbindelse med en driftsaftale, der blev indgået i foråret." bekræfter Svend Ravn, der er senior kommunikations konsulent ved NNIT Communication.

Læs også:
Banedanmark har ansat ny it-chef.

Top-CIO: Derfor skifter jeg fra DSB til Coop.

Bus- og togkort afløses af virtuelt kort til smartphone.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S