Dansk telegigant køber svensk konkurrent

Dansk telegigant går i offensiven og slår kløerne i konkurrent på den anden side af Øresund.

Artikel top billede

Læs også: Relacom overtager 39 TDC-medarbejdere

Telia sælger gruppe til Flextronics

Telia køber teknikere tilbage fra Flextronics

TDC's svenske afdeling har haft spenderbukserne på og køber nu telefonidelen ud af det tidligere Telia-ejede selskab Relacom.

Det er en enhed med en omsætning i omegnen af 50 millioner svenske kroner. Det fremgår af en pressemeddelelse på TDC's svenske hjemmeside.

37 ansatte

Købet betyder, at medarbejderne i Relacoms teleenhed fra årsskiftet kommer til at høre under TDC's faner.

Helt konkret er der tale om overtagelsen af 37 medarbejdere, oplyser Niclas Karnhill, TDC's svenske pr-mand, der ikke ønsker at oplyse købsprisen.

TDC's direktør i Sverige, Erik Heilborn, udtaler følgende om opkøbet.

"Vi hilser Relacoms medarbejdere og kunder velkomne i TDC. Service på teleudstyr hos kunden er og vil fortsat være en vigtig opgave for os. Vores mål er at blive den bedste helhedsleverandør af tele- og datatjenester til Sveriges virksomheder og organisationer, og købet er en offensiv servicesatsning, der passer til vores ambitioner. Med opkøbet kan TDC desuden tilbyde flere kunder hele porteføljen," udtaler Erik Heilborn.

Relacom har en fortid som datterselskab for den svenske teleoperatør Telia, men Relacom blev tilbage i 2001 sammen med andre Telia-datterselskaber fra den såkaldte Orbiant-gruppe solgt til Flextronics.

Tilbage i 2008 solgte TDC i Danmark ud i sin erhvervsafdeling og lod 39 medarbejdere fra Ericsson Business Phone-afdelingen overgå til netop Relacom.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S