Dansk telegigant køber svensk konkurrent

Dansk telegigant går i offensiven og slår kløerne i konkurrent på den anden side af Øresund.

Artikel top billede

Læs også: Relacom overtager 39 TDC-medarbejdere

Telia sælger gruppe til Flextronics

Telia køber teknikere tilbage fra Flextronics

TDC's svenske afdeling har haft spenderbukserne på og køber nu telefonidelen ud af det tidligere Telia-ejede selskab Relacom.

Det er en enhed med en omsætning i omegnen af 50 millioner svenske kroner. Det fremgår af en pressemeddelelse på TDC's svenske hjemmeside.

37 ansatte

Købet betyder, at medarbejderne i Relacoms teleenhed fra årsskiftet kommer til at høre under TDC's faner.

Helt konkret er der tale om overtagelsen af 37 medarbejdere, oplyser Niclas Karnhill, TDC's svenske pr-mand, der ikke ønsker at oplyse købsprisen.

TDC's direktør i Sverige, Erik Heilborn, udtaler følgende om opkøbet.

"Vi hilser Relacoms medarbejdere og kunder velkomne i TDC. Service på teleudstyr hos kunden er og vil fortsat være en vigtig opgave for os. Vores mål er at blive den bedste helhedsleverandør af tele- og datatjenester til Sveriges virksomheder og organisationer, og købet er en offensiv servicesatsning, der passer til vores ambitioner. Med opkøbet kan TDC desuden tilbyde flere kunder hele porteføljen," udtaler Erik Heilborn.

Relacom har en fortid som datterselskab for den svenske teleoperatør Telia, men Relacom blev tilbage i 2001 sammen med andre Telia-datterselskaber fra den såkaldte Orbiant-gruppe solgt til Flextronics.

Tilbage i 2008 solgte TDC i Danmark ud i sin erhvervsafdeling og lod 39 medarbejdere fra Ericsson Business Phone-afdelingen overgå til netop Relacom.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse