Dansk telegigant køber svensk konkurrent

Dansk telegigant går i offensiven og slår kløerne i konkurrent på den anden side af Øresund.

Artikel top billede

Læs også: Relacom overtager 39 TDC-medarbejdere

Telia sælger gruppe til Flextronics

Telia køber teknikere tilbage fra Flextronics

TDC's svenske afdeling har haft spenderbukserne på og køber nu telefonidelen ud af det tidligere Telia-ejede selskab Relacom.

Det er en enhed med en omsætning i omegnen af 50 millioner svenske kroner. Det fremgår af en pressemeddelelse på TDC's svenske hjemmeside.

37 ansatte

Købet betyder, at medarbejderne i Relacoms teleenhed fra årsskiftet kommer til at høre under TDC's faner.

Helt konkret er der tale om overtagelsen af 37 medarbejdere, oplyser Niclas Karnhill, TDC's svenske pr-mand, der ikke ønsker at oplyse købsprisen.

TDC's direktør i Sverige, Erik Heilborn, udtaler følgende om opkøbet.

"Vi hilser Relacoms medarbejdere og kunder velkomne i TDC. Service på teleudstyr hos kunden er og vil fortsat være en vigtig opgave for os. Vores mål er at blive den bedste helhedsleverandør af tele- og datatjenester til Sveriges virksomheder og organisationer, og købet er en offensiv servicesatsning, der passer til vores ambitioner. Med opkøbet kan TDC desuden tilbyde flere kunder hele porteføljen," udtaler Erik Heilborn.

Relacom har en fortid som datterselskab for den svenske teleoperatør Telia, men Relacom blev tilbage i 2001 sammen med andre Telia-datterselskaber fra den såkaldte Orbiant-gruppe solgt til Flextronics.

Tilbage i 2008 solgte TDC i Danmark ud i sin erhvervsafdeling og lod 39 medarbejdere fra Ericsson Business Phone-afdelingen overgå til netop Relacom.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics