Dansk telegigant køber svensk konkurrent

Dansk telegigant går i offensiven og slår kløerne i konkurrent på den anden side af Øresund.

Artikel top billede

Læs også: Relacom overtager 39 TDC-medarbejdere

Telia sælger gruppe til Flextronics

Telia køber teknikere tilbage fra Flextronics

TDC's svenske afdeling har haft spenderbukserne på og køber nu telefonidelen ud af det tidligere Telia-ejede selskab Relacom.

Det er en enhed med en omsætning i omegnen af 50 millioner svenske kroner. Det fremgår af en pressemeddelelse på TDC's svenske hjemmeside.

37 ansatte

Købet betyder, at medarbejderne i Relacoms teleenhed fra årsskiftet kommer til at høre under TDC's faner.

Helt konkret er der tale om overtagelsen af 37 medarbejdere, oplyser Niclas Karnhill, TDC's svenske pr-mand, der ikke ønsker at oplyse købsprisen.

TDC's direktør i Sverige, Erik Heilborn, udtaler følgende om opkøbet.

"Vi hilser Relacoms medarbejdere og kunder velkomne i TDC. Service på teleudstyr hos kunden er og vil fortsat være en vigtig opgave for os. Vores mål er at blive den bedste helhedsleverandør af tele- og datatjenester til Sveriges virksomheder og organisationer, og købet er en offensiv servicesatsning, der passer til vores ambitioner. Med opkøbet kan TDC desuden tilbyde flere kunder hele porteføljen," udtaler Erik Heilborn.

Relacom har en fortid som datterselskab for den svenske teleoperatør Telia, men Relacom blev tilbage i 2001 sammen med andre Telia-datterselskaber fra den såkaldte Orbiant-gruppe solgt til Flextronics.

Tilbage i 2008 solgte TDC i Danmark ud i sin erhvervsafdeling og lod 39 medarbejdere fra Ericsson Business Phone-afdelingen overgå til netop Relacom.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect