Dansk telegigant køber svensk konkurrent

Dansk telegigant går i offensiven og slår kløerne i konkurrent på den anden side af Øresund.

Artikel top billede

Læs også: Relacom overtager 39 TDC-medarbejdere

Telia sælger gruppe til Flextronics

Telia køber teknikere tilbage fra Flextronics

TDC's svenske afdeling har haft spenderbukserne på og køber nu telefonidelen ud af det tidligere Telia-ejede selskab Relacom.

Det er en enhed med en omsætning i omegnen af 50 millioner svenske kroner. Det fremgår af en pressemeddelelse på TDC's svenske hjemmeside.

37 ansatte

Købet betyder, at medarbejderne i Relacoms teleenhed fra årsskiftet kommer til at høre under TDC's faner.

Helt konkret er der tale om overtagelsen af 37 medarbejdere, oplyser Niclas Karnhill, TDC's svenske pr-mand, der ikke ønsker at oplyse købsprisen.

TDC's direktør i Sverige, Erik Heilborn, udtaler følgende om opkøbet.

"Vi hilser Relacoms medarbejdere og kunder velkomne i TDC. Service på teleudstyr hos kunden er og vil fortsat være en vigtig opgave for os. Vores mål er at blive den bedste helhedsleverandør af tele- og datatjenester til Sveriges virksomheder og organisationer, og købet er en offensiv servicesatsning, der passer til vores ambitioner. Med opkøbet kan TDC desuden tilbyde flere kunder hele porteføljen," udtaler Erik Heilborn.

Relacom har en fortid som datterselskab for den svenske teleoperatør Telia, men Relacom blev tilbage i 2001 sammen med andre Telia-datterselskaber fra den såkaldte Orbiant-gruppe solgt til Flextronics.

Tilbage i 2008 solgte TDC i Danmark ud i sin erhvervsafdeling og lod 39 medarbejdere fra Ericsson Business Phone-afdelingen overgå til netop Relacom.

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger PKI-specialist

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S