Telia sælger gruppe til Flextronics

Singapore-selskabet Flextronics køber Telias Orbiant-gruppe, der er Sveriges største service-leverandør indenfor telekommunikation. Prisen er 830 millioner kroner.

Det svenske tele-selskab Telia har besluttet at sælge 91 procent af aktierne i den såkaldte Orbiant-gruppe til Singapore-selskabet Flextronics.

Orbiant-gruppen - der består af Neterna, Telia Service, Telia Systems, Evega, Relacom og Wireless Network Management - er Sveriges største leverandør af services indenfor design, drift, vedligehold og management af telekommunikations-udstyr.

Efter købet vil Orbiant-gruppen blive indlemmet i Flextronics Network Service, oplyser selskabet, der skal give 830 millioner kroner (100 millioner dollar) for Orbiant-gruppen.

Flextronics oplyser desuden, at der kan blive tale om ekstra betaling over de næste to år, som i givet fald vil blive afhængig af Orbiant-gruppens omsætning. Gruppen omsatte sidste år for 4,5 milliarder kroner, hvoraf de 1,3 milliarder var til kunder udenfor Telia.

Telia begrunder salget af den store aktiepost i Orbiant-gruppen med, at selskabet fremover ønsker at fokusere på sine kerne-områder og derfor ønsker at frastå fra alle driftsopgaver i Orbiant-gruppen.

Orbiant-gruppen har omkring 5400 medarbejdere, der nu vil blive en del af Flextronics Network Service, som i øjeblikket har 1050 medarbejdere.

Det er planen, at Flextronics senere skal overtage de sidste ni procent, som Telia dog indtil videre ønsker at beholde for at sikre stabilitet i den service, som Orbiant-gruppen leverer til Telia, der er gruppens ubetinget største kunde.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere