Telia sælger gruppe til Flextronics

Singapore-selskabet Flextronics køber Telias Orbiant-gruppe, der er Sveriges største service-leverandør indenfor telekommunikation. Prisen er 830 millioner kroner.

Det svenske tele-selskab Telia har besluttet at sælge 91 procent af aktierne i den såkaldte Orbiant-gruppe til Singapore-selskabet Flextronics.

Orbiant-gruppen - der består af Neterna, Telia Service, Telia Systems, Evega, Relacom og Wireless Network Management - er Sveriges største leverandør af services indenfor design, drift, vedligehold og management af telekommunikations-udstyr.

Efter købet vil Orbiant-gruppen blive indlemmet i Flextronics Network Service, oplyser selskabet, der skal give 830 millioner kroner (100 millioner dollar) for Orbiant-gruppen.

Flextronics oplyser desuden, at der kan blive tale om ekstra betaling over de næste to år, som i givet fald vil blive afhængig af Orbiant-gruppens omsætning. Gruppen omsatte sidste år for 4,5 milliarder kroner, hvoraf de 1,3 milliarder var til kunder udenfor Telia.

Telia begrunder salget af den store aktiepost i Orbiant-gruppen med, at selskabet fremover ønsker at fokusere på sine kerne-områder og derfor ønsker at frastå fra alle driftsopgaver i Orbiant-gruppen.

Orbiant-gruppen har omkring 5400 medarbejdere, der nu vil blive en del af Flextronics Network Service, som i øjeblikket har 1050 medarbejdere.

Det er planen, at Flextronics senere skal overtage de sidste ni procent, som Telia dog indtil videre ønsker at beholde for at sikre stabilitet i den service, som Orbiant-gruppen leverer til Telia, der er gruppens ubetinget største kunde.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S