BlackBerry-boss: Vi har kun én chance tilbage for at overleve

Research In Motion er på trapperne med sit nye og komplet redesignede Blackberry 10-styresystem. Det bliver helt afgørende for virksomhedens fremtid, erkender direktøren.

Artikel top billede

Læs også:

Her er de største udfordringer for ny Blackberry-boss

Falder bagud: Så dårligt går det for Nokias smartphones

Selvom salget af smartphones fortsætter den vilde vækst, er det langt fra alle producenter, der har det lige let.

Det kommer ikke mindst til udtryk hos finske Nokia og canadiske Research In Motion, der står bag BlackBerry.

Sidstnævnte har tidligere været den foretrukne løsning i mange virksomheder på grund af de mange erhvervsrettede funktioner, men de senere år har været hårde ved selskabet.

Thorsten Heins, der i januar overtog styringen i Research In Motion, er da heller ikke bleg for at erkende, at virksomheden skal til at præstere bedre på det stærkt konkurrenceprægede marked.

Research In Motion er på trapperne med sit nye Blackberry 10-styresystem og nye smartphones, og det bliver helt afgørende for selskabets mulighed for at overleve, erkender Thorsten Heins i et interview på The Verge.

"Et afgørende punkt for virksomhedens fremtid," siger Thorstens Heins, der også kommer med en klar erkendelse: "Vi har dette ene skud."

I den seneste Gartner-opgørelse over de forskellige smartphone-platformes markedsandele ligger Blackberry på 5,3 procent. Sidste år var markedsandelen 11 procent.

Det skal være en wow-oplevelse

I interviewet med The Verge fortæller Thorsten Heins blandt andet, hvorfor lanceringen af den nye platform er blevet udskudt, så den først rammer markedet den 30. januar i 2013.

Han forklarer blandt andet, at selskabet er startet helt forfra med sin platform, og at der således ikke bare er tale om en almindelig opgradering.

"Vi har bygget en helt ny platform. Intet i Blackberty 10 har noget at gøre med det, der findes i Blackberry 7," siger han i interviewet, der kan ses herunder.

"Du har brug for tid til at få det på plads, du har brug for tid til at polere på det. Når det rammer markedet, vil jeg have, at det skal være en wov-oplevelse for brugerne," siger Thorsten Heins til The Verge. 

Se interviewet her:

Se demonstration af Blackberry 10

Læs også:

Her er de største udfordringer for ny Blackberry-boss

Falder bagud: Så dårligt går det for Nokias smartphones

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura