Så mange Windows 8-licenser har Microsoft solgt

De første officielle salgstal for Windows 8 er nu offentliggjort. Se her, hvor mange Windows 8-licenser, Microsoft har solgt i den første måned efter lanceringen.

Artikel top billede

Læs også:

Fiasko eller succes: Her står Windows 8 en måned efter lancering

Her en måned efter lanceringen af Windows 8 er der stadig både dem, der mener, at styresystemet er en fiasko, og dem, der mener, at det er en succes.

En ting er dog holdninger til, hvordan styresystemet er skruet sammen og til, hvordan det fungerer i praksis på de mange nye hardware-produkter.

Noget helt andet er de reelle salgstal, som i det store hele er succeskriteriet for Microsoft og de mange pc-producenter, der bakker op.  

I et blogindlæg løfter Microsoft nu sløret for de første officielle salgstal for Windows 8

"Nu, hvor vi passerer fødselsdagen for den første måned, er vi glade for at kunne annoncere, at Microsoft indtil nu har solgt 40 millioner Windows 8-licenser," lyder udmeldingen.

Microsoft skriver også, at "Windows 8 overhaler Windows 7 i forhold til opgraderinger."

Apps til Windows 8

I forhold til Windows Store, der er Microsofts nye app-butik, er status i følge Microsoft selv, at antallet af apps er fordoblet siden lanceringen.

Der nævnes ikke et konkret antal apps, men flere medier har i denne uge skrevet, at der nu er omkring 20.000 apps.

Som vi skrev i går, så er de første tal for udbredelsen af Windows 8 nu så småt begyndt at vise sig i web-statistikkerne.

Net Applications opgørelse viser, at Windows 8 den 18. november havde en markedsandel på 1,19 procent.

Windows-bloggen Supersite for Windows citerer en anonym kilde fra Microsoft, der bekræfter, at salget af Windows 8 allerede er en del bagefter Microsofts egne, interne forventninger.

Vores kolleger på amerikanske Computerworld citerer også asiatiske kilder for, at salget er svagt.

Uanset hvad er meldingen fra Microsoft altså, at der nu er solgt 40 millioner licenser på verdensplan. 

Læs også:

Fiasko eller succes: Her står Windows 8 en måned efter lancering

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS