TDC: Helt okay at myndigheder tvinger vores priser ned

TDC trækker på skuldrene, efter Erhvervsstyrelsen har tvunget selskabet til at dumpe sine engrospriser på bredbånd. "Meget naturligt," lyder reaktionen fra selskabet.

Artikel top billede

I TDC's hovedkvarter i Teglholmsgade i den københavnske Sydhavn er der ikke de store armbevægelser, efter selskabet er tvunget til at sænke sine engrospriser på bredbånd. Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Styrelse tvinger TDC's priser ned

TDC-rivaler brokker sig efter tvunget TDC-prisfald

Hos telegiganten TDC er der ikke de store armbevægelser, efter Erhvervsstyrelsen har pålagt selskabet af sænke sine engrospriser på bredbånd.

Styrelsen har ud fra den såkaldte LRAIC-modelberegning sænket prisloftet for  engrosproduktet til bredbånds-tv med 20 procent, mens priserne for de to engrosprodukter til bredbånd sænkes til henholdsvis 820 til 744 kroner og fra 1009 til 951 kroner. 

"Vores engrospriser har været faldende i de seneste par år, og det havde vi også forventet, ville ske i år," forklarer TDC-presserådgiver Rasmus Avnskjold til Computerworld.

Han understreger, at TDC hverken er sur eller skuffet over prisfaldet.

"Når vores omkostninger til at drive netværket falder, så det meget naturligt, at der sker det samme med vores engrospriser," siger TDC-presserådgiveren.

Har tillid til myndighederne

Budskabet fra TDC's presseafdeling er, at hvis priserne var faldet markant mere, end det er tilfældet, så ville TDC nok have reageret skarpere.

Men det er der altså ingen grund til nu.

"Vi har fuld tillid til, at myndighederne kan udregne de korrekte priser, der i sidste ende jo kommer forbrugerne til gode med billigere priser på bredbånd," siger Rasmus Avnskjold.

Kritik hos konkurrenterne

Mens TDC modtager engrospris-nedsættelsen med ophøjet ro, så er der mere frustration at spore hos bredbåndskonkurrenterne Telia og Telenor.

Begge selskaber mener, at priserne skulle være sat yderligere ned, hvis der skulle have været mere reel konkurrence på bredbåndsmarkedet, når de skal leje sig ind hos TDC.

I fiberbranchen er der begrænset optimisme at spore, da et højt prisfald på TDC's kobbernet ville have betydet, at færre havde kigget interesseret på fibernetværkene.

Læs også:
Styrelse tvinger TDC's priser ned

TDC-rivaler brokker sig efter tvunget TDC-prisfald

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S