TDC: Helt okay at myndigheder tvinger vores priser ned

TDC trækker på skuldrene, efter Erhvervsstyrelsen har tvunget selskabet til at dumpe sine engrospriser på bredbånd. "Meget naturligt," lyder reaktionen fra selskabet.

Artikel top billede

I TDC's hovedkvarter i Teglholmsgade i den københavnske Sydhavn er der ikke de store armbevægelser, efter selskabet er tvunget til at sænke sine engrospriser på bredbånd. Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Styrelse tvinger TDC's priser ned

TDC-rivaler brokker sig efter tvunget TDC-prisfald

Hos telegiganten TDC er der ikke de store armbevægelser, efter Erhvervsstyrelsen har pålagt selskabet af sænke sine engrospriser på bredbånd.

Styrelsen har ud fra den såkaldte LRAIC-modelberegning sænket prisloftet for  engrosproduktet til bredbånds-tv med 20 procent, mens priserne for de to engrosprodukter til bredbånd sænkes til henholdsvis 820 til 744 kroner og fra 1009 til 951 kroner. 

"Vores engrospriser har været faldende i de seneste par år, og det havde vi også forventet, ville ske i år," forklarer TDC-presserådgiver Rasmus Avnskjold til Computerworld.

Han understreger, at TDC hverken er sur eller skuffet over prisfaldet.

"Når vores omkostninger til at drive netværket falder, så det meget naturligt, at der sker det samme med vores engrospriser," siger TDC-presserådgiveren.

Har tillid til myndighederne

Budskabet fra TDC's presseafdeling er, at hvis priserne var faldet markant mere, end det er tilfældet, så ville TDC nok have reageret skarpere.

Men det er der altså ingen grund til nu.

"Vi har fuld tillid til, at myndighederne kan udregne de korrekte priser, der i sidste ende jo kommer forbrugerne til gode med billigere priser på bredbånd," siger Rasmus Avnskjold.

Kritik hos konkurrenterne

Mens TDC modtager engrospris-nedsættelsen med ophøjet ro, så er der mere frustration at spore hos bredbåndskonkurrenterne Telia og Telenor.

Begge selskaber mener, at priserne skulle være sat yderligere ned, hvis der skulle have været mere reel konkurrence på bredbåndsmarkedet, når de skal leje sig ind hos TDC.

I fiberbranchen er der begrænset optimisme at spore, da et højt prisfald på TDC's kobbernet ville have betydet, at færre havde kigget interesseret på fibernetværkene.

Læs også:
Styrelse tvinger TDC's priser ned

TDC-rivaler brokker sig efter tvunget TDC-prisfald

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S