TDC: Helt okay at myndigheder tvinger vores priser ned

TDC trækker på skuldrene, efter Erhvervsstyrelsen har tvunget selskabet til at dumpe sine engrospriser på bredbånd. "Meget naturligt," lyder reaktionen fra selskabet.

Artikel top billede

I TDC's hovedkvarter i Teglholmsgade i den københavnske Sydhavn er der ikke de store armbevægelser, efter selskabet er tvunget til at sænke sine engrospriser på bredbånd. Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Styrelse tvinger TDC's priser ned

TDC-rivaler brokker sig efter tvunget TDC-prisfald

Hos telegiganten TDC er der ikke de store armbevægelser, efter Erhvervsstyrelsen har pålagt selskabet af sænke sine engrospriser på bredbånd.

Styrelsen har ud fra den såkaldte LRAIC-modelberegning sænket prisloftet for  engrosproduktet til bredbånds-tv med 20 procent, mens priserne for de to engrosprodukter til bredbånd sænkes til henholdsvis 820 til 744 kroner og fra 1009 til 951 kroner. 

"Vores engrospriser har været faldende i de seneste par år, og det havde vi også forventet, ville ske i år," forklarer TDC-presserådgiver Rasmus Avnskjold til Computerworld.

Han understreger, at TDC hverken er sur eller skuffet over prisfaldet.

"Når vores omkostninger til at drive netværket falder, så det meget naturligt, at der sker det samme med vores engrospriser," siger TDC-presserådgiveren.

Har tillid til myndighederne

Budskabet fra TDC's presseafdeling er, at hvis priserne var faldet markant mere, end det er tilfældet, så ville TDC nok have reageret skarpere.

Men det er der altså ingen grund til nu.

"Vi har fuld tillid til, at myndighederne kan udregne de korrekte priser, der i sidste ende jo kommer forbrugerne til gode med billigere priser på bredbånd," siger Rasmus Avnskjold.

Kritik hos konkurrenterne

Mens TDC modtager engrospris-nedsættelsen med ophøjet ro, så er der mere frustration at spore hos bredbåndskonkurrenterne Telia og Telenor.

Begge selskaber mener, at priserne skulle være sat yderligere ned, hvis der skulle have været mere reel konkurrence på bredbåndsmarkedet, når de skal leje sig ind hos TDC.

I fiberbranchen er der begrænset optimisme at spore, da et højt prisfald på TDC's kobbernet ville have betydet, at færre havde kigget interesseret på fibernetværkene.

Læs også:
Styrelse tvinger TDC's priser ned

TDC-rivaler brokker sig efter tvunget TDC-prisfald

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job