TDC: Helt okay at myndigheder tvinger vores priser ned

TDC trækker på skuldrene, efter Erhvervsstyrelsen har tvunget selskabet til at dumpe sine engrospriser på bredbånd. "Meget naturligt," lyder reaktionen fra selskabet.

Artikel top billede

I TDC's hovedkvarter i Teglholmsgade i den københavnske Sydhavn er der ikke de store armbevægelser, efter selskabet er tvunget til at sænke sine engrospriser på bredbånd. Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Styrelse tvinger TDC's priser ned

TDC-rivaler brokker sig efter tvunget TDC-prisfald

Hos telegiganten TDC er der ikke de store armbevægelser, efter Erhvervsstyrelsen har pålagt selskabet af sænke sine engrospriser på bredbånd.

Styrelsen har ud fra den såkaldte LRAIC-modelberegning sænket prisloftet for  engrosproduktet til bredbånds-tv med 20 procent, mens priserne for de to engrosprodukter til bredbånd sænkes til henholdsvis 820 til 744 kroner og fra 1009 til 951 kroner. 

"Vores engrospriser har været faldende i de seneste par år, og det havde vi også forventet, ville ske i år," forklarer TDC-presserådgiver Rasmus Avnskjold til Computerworld.

Han understreger, at TDC hverken er sur eller skuffet over prisfaldet.

"Når vores omkostninger til at drive netværket falder, så det meget naturligt, at der sker det samme med vores engrospriser," siger TDC-presserådgiveren.

Har tillid til myndighederne

Budskabet fra TDC's presseafdeling er, at hvis priserne var faldet markant mere, end det er tilfældet, så ville TDC nok have reageret skarpere.

Men det er der altså ingen grund til nu.

"Vi har fuld tillid til, at myndighederne kan udregne de korrekte priser, der i sidste ende jo kommer forbrugerne til gode med billigere priser på bredbånd," siger Rasmus Avnskjold.

Kritik hos konkurrenterne

Mens TDC modtager engrospris-nedsættelsen med ophøjet ro, så er der mere frustration at spore hos bredbåndskonkurrenterne Telia og Telenor.

Begge selskaber mener, at priserne skulle være sat yderligere ned, hvis der skulle have været mere reel konkurrence på bredbåndsmarkedet, når de skal leje sig ind hos TDC.

I fiberbranchen er der begrænset optimisme at spore, da et højt prisfald på TDC's kobbernet ville have betydet, at færre havde kigget interesseret på fibernetværkene.

Læs også:
Styrelse tvinger TDC's priser ned

TDC-rivaler brokker sig efter tvunget TDC-prisfald

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

TV2

iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S