TDC: Helt okay at myndigheder tvinger vores priser ned

TDC trækker på skuldrene, efter Erhvervsstyrelsen har tvunget selskabet til at dumpe sine engrospriser på bredbånd. "Meget naturligt," lyder reaktionen fra selskabet.

Artikel top billede

I TDC's hovedkvarter i Teglholmsgade i den københavnske Sydhavn er der ikke de store armbevægelser, efter selskabet er tvunget til at sænke sine engrospriser på bredbånd. Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Styrelse tvinger TDC's priser ned

TDC-rivaler brokker sig efter tvunget TDC-prisfald

Hos telegiganten TDC er der ikke de store armbevægelser, efter Erhvervsstyrelsen har pålagt selskabet af sænke sine engrospriser på bredbånd.

Styrelsen har ud fra den såkaldte LRAIC-modelberegning sænket prisloftet for  engrosproduktet til bredbånds-tv med 20 procent, mens priserne for de to engrosprodukter til bredbånd sænkes til henholdsvis 820 til 744 kroner og fra 1009 til 951 kroner. 

"Vores engrospriser har været faldende i de seneste par år, og det havde vi også forventet, ville ske i år," forklarer TDC-presserådgiver Rasmus Avnskjold til Computerworld.

Han understreger, at TDC hverken er sur eller skuffet over prisfaldet.

"Når vores omkostninger til at drive netværket falder, så det meget naturligt, at der sker det samme med vores engrospriser," siger TDC-presserådgiveren.

Har tillid til myndighederne

Budskabet fra TDC's presseafdeling er, at hvis priserne var faldet markant mere, end det er tilfældet, så ville TDC nok have reageret skarpere.

Men det er der altså ingen grund til nu.

"Vi har fuld tillid til, at myndighederne kan udregne de korrekte priser, der i sidste ende jo kommer forbrugerne til gode med billigere priser på bredbånd," siger Rasmus Avnskjold.

Kritik hos konkurrenterne

Mens TDC modtager engrospris-nedsættelsen med ophøjet ro, så er der mere frustration at spore hos bredbåndskonkurrenterne Telia og Telenor.

Begge selskaber mener, at priserne skulle være sat yderligere ned, hvis der skulle have været mere reel konkurrence på bredbåndsmarkedet, når de skal leje sig ind hos TDC.

I fiberbranchen er der begrænset optimisme at spore, da et højt prisfald på TDC's kobbernet ville have betydet, at færre havde kigget interesseret på fibernetværkene.

Læs også:
Styrelse tvinger TDC's priser ned

TDC-rivaler brokker sig efter tvunget TDC-prisfald

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

    Københavnsområdet

    Kromann Reumert

    Legal Tech & AI Adoption Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S