TDC-rivaler brokker sig efter tvunget TDC-prisfald

Hos TDC's to største konkurrenter er der utilfredshed at spore, efter TDC er blevet er tvunget til at sænke sine engrospriser på bredbånd. Læs årsagen til utilfredsheden her.

Artikel top billede

Læs også: 
Styrelse tvinger TDC's priser ned

Telenor: TDC-priser kvæler konkurrencen

TDC: Helt okay at myndigheder tvinger vores priser ned.

TDC's største konkurrenter på bredbåndsmarkedet, Telia og Telenor, ryster på hovedet og trækker på skuldrene, efter Erhvervsstyrelsen har tvunget TDC til at sænke sine engrospriser på bredbånd.

Årsagen til de opgivende gestikulationer er, at prissænkningen er peanuts i forhold til, hvad konkurrenterne havde sat næsen op efter.

"Priserne er gået fra at være alt for høje til at være for høje, og selvom vi da skal have fundet regnemaskinerne frem igen, er jeg ikke superoptimist," lyder det fra Telias bredbåndschef for privatkunder, Lars Gudbrandsson.

Har sagt nej tak

Han fortæller, at Telia tidligere har kørt bredbånd delvist på sit eget net og delvist lejet sig ind på TDC's net for at dække i yderområderne.

Tidligere på året tog Telia dog den beslutning at trække stikket fra TDC's net med begrundelsen om, at det var for dyrt.

"Dermed har vi også sagt nej til at sælge bredbånd til en stor del af markedet, og det selvfølgelig ærgerligt. At priserne kun bliver sat en smule ned, er formentligt ikke nok til, at vi skal leje os ind hos TDC igen," lyder budskabet fra Lars Gudbrandsson.

I dag anslår han, at Telias bredbånd til private forbrugere dækker omkring 60 procent af Danmark, hvoraf den største koncentration ligger i byområderne.

Batter ikke vildt hos Telenor

Hos Telenor er modtagelsen af nyhederne om TDC's tvungne prissænkning nogenlunde den samme.

"Isoleret set er det et skridt i den rigtige retning, men jeg er absolut ikke tilfreds," lyder det fra Telenors regulatoriske chef, Nicholai Kramer Pfeiffer.

"Prisreduktionen batter ikke så meget på den enkelte forbindelse, selvom en prisreduktion trods alt er bedre end en prisstigning," fortsætter han og fortæller, at Telenor fortsat vil kæmpe for at presse TDC's engrospriser længere ned.

Glad fiberbranche

Prisreduktionen på TDC's bredbånd kommer efter en lang, sej kamp mellem teleselskaberne.

Folk i Erhvervsstyrelsen satte i sommers ned og regnede på, at de dengang eksisterende priser var for høje til at skærpe konkurrencen og lade TDC's konkurrenter komme til fadet ved at leje sig ind på TDC's netværk.

For engrosproduktet til bredbånds-tv bliver prisloftet sænket med 20 procent, mens priserne for de to engrosprodukter til bredbånd sænkes til henholdsvis 820 til 744 kroner og fra 1009 til 951 kroner.

I fiberlejren lyder budskabet, at priserne ikke er sænket så meget, at det vil gå udover fremtidige investeringer i fiber.

Læs også:
Styrelse tvinger TDC's priser ned

Telenor: TDC-priser kvæler konkurrencen

TDC: Helt okay at myndigheder tvinger vores priser ned.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job