TDC-rivaler brokker sig efter tvunget TDC-prisfald

Hos TDC's to største konkurrenter er der utilfredshed at spore, efter TDC er blevet er tvunget til at sænke sine engrospriser på bredbånd. Læs årsagen til utilfredsheden her.

Artikel top billede

Læs også: 
Styrelse tvinger TDC's priser ned

Telenor: TDC-priser kvæler konkurrencen

TDC: Helt okay at myndigheder tvinger vores priser ned.

TDC's største konkurrenter på bredbåndsmarkedet, Telia og Telenor, ryster på hovedet og trækker på skuldrene, efter Erhvervsstyrelsen har tvunget TDC til at sænke sine engrospriser på bredbånd.

Årsagen til de opgivende gestikulationer er, at prissænkningen er peanuts i forhold til, hvad konkurrenterne havde sat næsen op efter.

"Priserne er gået fra at være alt for høje til at være for høje, og selvom vi da skal have fundet regnemaskinerne frem igen, er jeg ikke superoptimist," lyder det fra Telias bredbåndschef for privatkunder, Lars Gudbrandsson.

Har sagt nej tak

Han fortæller, at Telia tidligere har kørt bredbånd delvist på sit eget net og delvist lejet sig ind på TDC's net for at dække i yderområderne.

Tidligere på året tog Telia dog den beslutning at trække stikket fra TDC's net med begrundelsen om, at det var for dyrt.

"Dermed har vi også sagt nej til at sælge bredbånd til en stor del af markedet, og det selvfølgelig ærgerligt. At priserne kun bliver sat en smule ned, er formentligt ikke nok til, at vi skal leje os ind hos TDC igen," lyder budskabet fra Lars Gudbrandsson.

I dag anslår han, at Telias bredbånd til private forbrugere dækker omkring 60 procent af Danmark, hvoraf den største koncentration ligger i byområderne.

Batter ikke vildt hos Telenor

Hos Telenor er modtagelsen af nyhederne om TDC's tvungne prissænkning nogenlunde den samme.

"Isoleret set er det et skridt i den rigtige retning, men jeg er absolut ikke tilfreds," lyder det fra Telenors regulatoriske chef, Nicholai Kramer Pfeiffer.

"Prisreduktionen batter ikke så meget på den enkelte forbindelse, selvom en prisreduktion trods alt er bedre end en prisstigning," fortsætter han og fortæller, at Telenor fortsat vil kæmpe for at presse TDC's engrospriser længere ned.

Glad fiberbranche

Prisreduktionen på TDC's bredbånd kommer efter en lang, sej kamp mellem teleselskaberne.

Folk i Erhvervsstyrelsen satte i sommers ned og regnede på, at de dengang eksisterende priser var for høje til at skærpe konkurrencen og lade TDC's konkurrenter komme til fadet ved at leje sig ind på TDC's netværk.

For engrosproduktet til bredbånds-tv bliver prisloftet sænket med 20 procent, mens priserne for de to engrosprodukter til bredbånd sænkes til henholdsvis 820 til 744 kroner og fra 1009 til 951 kroner.

I fiberlejren lyder budskabet, at priserne ikke er sænket så meget, at det vil gå udover fremtidige investeringer i fiber.

Læs også:
Styrelse tvinger TDC's priser ned

Telenor: TDC-priser kvæler konkurrencen

TDC: Helt okay at myndigheder tvinger vores priser ned.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS