Branchens jul er reddet: It-konsulentaftale ændres

It-firmaer kan ånde lettet op, efter at et it-konsulentudbud, der kunne ødelægge julen, er blevet ændret i sidste øjeblik.

Artikel top billede

Læs også:

Så mange gange klager it-firmaer over SKI

Ansatte i flere af landets it-konsulenthuse kan ånde lettet op.

I stedet for at sidde og svede over udbudsmateriale i juledagene kan de nu afsætte tid til at rende en ekstra tur rundt om juletræet.

Kort sagt: Julen er reddet.

Hele balladen er opstået omkring en i forvejen stærkt omstridt og tidligere meget udskældt it-konsulentudbudsaftale med navnet 02.18, som ligger i regi af SKI, Statens og Kommunernes Indkøbs Service.

Men fristen for indlevering af materiale til udbuddet var helt skæv.

Det mente i hvert fald flere leverandører, der havde henvendt sig til deres brancheorganisation ITEK under Dansk Industri.

Ét ønske til jul

Her tog man kritikken op i et nyhedsbrev, der blev udsendt  den 11. december:

"Hvis vi kunne ønske noget her op til jul, ville det derfor være, at SKI giver en fornyet tidsplan for forløbet omkring aftale 2.18."

"Som det ser nu lige nu, kommer det til at spolere leverandørernes juleferie," lød det fra chefkonsulent Mette Bjørn-Andersen fra ITEK.

I går forklarede direktør Tom Togsverd fra ITEK videre over for Computerworld, hvori problemet helt konkret består i, at fristen er sat til den 9. januar 2013.

For det første er virksomhederne først lige startet op efter ferien, og desuden har SKI, ifølge ITEK, "indskærpet, at man skal gå referencer med mere grundigt igennem."

"Man (leverandørerne, red) kan altså ikke bare genindsende det materiale, der blev sendt sidste gang," forklarede Tom Togsverd.

"I det lys har flere af vore medlemmer spurgt, om der ikke kunne findes 14 dage mere - uden at de skal gå ud over tidsfristen for indgåelse af nye aftaler," lød bønnen fra ITEK-direktøren.

Hans forslag var, at SKI kunne kappe 14 dage af sin egen tid og give den til leverandørerne i stedet.

"Det er navnlig et problem for de virksomheder, der vil byde ind på flere delaftaler," understregede Tom Togsverd.

SKI forbarmer sig

Konfronteret med kritikken melder SKI nu pludselig tilbage, at organisationen faktisk har tænkt sig at ændre fristen.

Ifølge udbudsreglerne skal leverandørerne have 30 dage til prækvalifikationsansøgning, oplyses det indledningsvist. 

"Men netop på grund af julen havde vi afsat 14 dage til prækvalifikationen på 02.18. Det gav tilbudsgiverne mulighed for at færdiggøre deres ansøgninger om prækvalifikation i starten af januar, hvis de holdt ferie fra den 21. december 2012 til den 2. januar 2013," udtaler udbudschef Christian Lunding fra SKI.

"De 41 dage er 11 dage mere end de påkrævede 30 dage. Dermed skulle julen være sikret for tilbudsgiverne," mener Christian Lunding. 

Han oplyser derudover, at ud over de ekstra 11 dage giver SKI nu yderligere en fristforlængelse på en uge, så ny frist er 16. januar 2013 klokken 13.00. 

Dermed er SKI's julegave til leverandørerne altså givet lidt før den 24. december.

Det skal igen bemærkes, at netop aftalen 02.18 tidligere været i vælten. 

Det skete blandt andet da aftalen helt blev annulleret midt i forløbet. Til stor utilfredshed for branchen, der følte sig gjort til grin.

Holde jul som alle andre

Og udover tidsfristændringer ryger endnu en ændring med "pakken".

"Fristforlængelsen gives i forbindelse med en præcisering af prækvalifikationsmaterialet, hvor en formulering om mindstekravene på en enkelt delaftale (delaftale 12) til opfyldelse af "talegenkendelse og talesyntese" ændres til "talegenkendelse eller talesyntese"," hedder det fra SKI.

"Justeringen sendes som et corrigendum til TED (EU's Udbudstidende, red.). Præciseringen kan have betydning for hvilke leverandører, der ønsker at gå ind i konkurrencen om at blive prækvalificeret på denne ene delaftale," pointerer Christian Lunding fra SKI.

Men hos ITEK glæder man sig over forlængelsen på en uge, der nu redder julen i branchen.

"Det er vi meget glade for, for nu kan vore medlemmer holde jul som alle andre. Det er dejligt, at SKI lytter til os," slutter direktør Tom Togsverd fra ITEK.

Læs også:

Så mange gange klager it-firmaer over SKI

Annonce

Akademikernes A-kasse

IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S