Branchens jul er reddet: It-konsulentaftale ændres

It-firmaer kan ånde lettet op, efter at et it-konsulentudbud, der kunne ødelægge julen, er blevet ændret i sidste øjeblik.

Artikel top billede

Læs også:

Så mange gange klager it-firmaer over SKI

Ansatte i flere af landets it-konsulenthuse kan ånde lettet op.

I stedet for at sidde og svede over udbudsmateriale i juledagene kan de nu afsætte tid til at rende en ekstra tur rundt om juletræet.

Kort sagt: Julen er reddet.

Hele balladen er opstået omkring en i forvejen stærkt omstridt og tidligere meget udskældt it-konsulentudbudsaftale med navnet 02.18, som ligger i regi af SKI, Statens og Kommunernes Indkøbs Service.

Men fristen for indlevering af materiale til udbuddet var helt skæv.

Det mente i hvert fald flere leverandører, der havde henvendt sig til deres brancheorganisation ITEK under Dansk Industri.

Ét ønske til jul

Her tog man kritikken op i et nyhedsbrev, der blev udsendt  den 11. december:

"Hvis vi kunne ønske noget her op til jul, ville det derfor være, at SKI giver en fornyet tidsplan for forløbet omkring aftale 2.18."

"Som det ser nu lige nu, kommer det til at spolere leverandørernes juleferie," lød det fra chefkonsulent Mette Bjørn-Andersen fra ITEK.

I går forklarede direktør Tom Togsverd fra ITEK videre over for Computerworld, hvori problemet helt konkret består i, at fristen er sat til den 9. januar 2013.

For det første er virksomhederne først lige startet op efter ferien, og desuden har SKI, ifølge ITEK, "indskærpet, at man skal gå referencer med mere grundigt igennem."

"Man (leverandørerne, red) kan altså ikke bare genindsende det materiale, der blev sendt sidste gang," forklarede Tom Togsverd.

"I det lys har flere af vore medlemmer spurgt, om der ikke kunne findes 14 dage mere - uden at de skal gå ud over tidsfristen for indgåelse af nye aftaler," lød bønnen fra ITEK-direktøren.

Hans forslag var, at SKI kunne kappe 14 dage af sin egen tid og give den til leverandørerne i stedet.

"Det er navnlig et problem for de virksomheder, der vil byde ind på flere delaftaler," understregede Tom Togsverd.

SKI forbarmer sig

Konfronteret med kritikken melder SKI nu pludselig tilbage, at organisationen faktisk har tænkt sig at ændre fristen.

Ifølge udbudsreglerne skal leverandørerne have 30 dage til prækvalifikationsansøgning, oplyses det indledningsvist. 

"Men netop på grund af julen havde vi afsat 14 dage til prækvalifikationen på 02.18. Det gav tilbudsgiverne mulighed for at færdiggøre deres ansøgninger om prækvalifikation i starten af januar, hvis de holdt ferie fra den 21. december 2012 til den 2. januar 2013," udtaler udbudschef Christian Lunding fra SKI.

"De 41 dage er 11 dage mere end de påkrævede 30 dage. Dermed skulle julen være sikret for tilbudsgiverne," mener Christian Lunding. 

Han oplyser derudover, at ud over de ekstra 11 dage giver SKI nu yderligere en fristforlængelse på en uge, så ny frist er 16. januar 2013 klokken 13.00. 

Dermed er SKI's julegave til leverandørerne altså givet lidt før den 24. december.

Det skal igen bemærkes, at netop aftalen 02.18 tidligere været i vælten. 

Det skete blandt andet da aftalen helt blev annulleret midt i forløbet. Til stor utilfredshed for branchen, der følte sig gjort til grin.

Holde jul som alle andre

Og udover tidsfristændringer ryger endnu en ændring med "pakken".

"Fristforlængelsen gives i forbindelse med en præcisering af prækvalifikationsmaterialet, hvor en formulering om mindstekravene på en enkelt delaftale (delaftale 12) til opfyldelse af "talegenkendelse og talesyntese" ændres til "talegenkendelse eller talesyntese"," hedder det fra SKI.

"Justeringen sendes som et corrigendum til TED (EU's Udbudstidende, red.). Præciseringen kan have betydning for hvilke leverandører, der ønsker at gå ind i konkurrencen om at blive prækvalificeret på denne ene delaftale," pointerer Christian Lunding fra SKI.

Men hos ITEK glæder man sig over forlængelsen på en uge, der nu redder julen i branchen.

"Det er vi meget glade for, for nu kan vore medlemmer holde jul som alle andre. Det er dejligt, at SKI lytter til os," slutter direktør Tom Togsverd fra ITEK.

Læs også:

Så mange gange klager it-firmaer over SKI

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S