Millionbeløb fra Bagger-sag fundet i Hong Kong

Millionbeløb fra to konti i Hong Kong, der knytter sig til IT Factory-svindlen, hentes nu hjem.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Læs også:

Fire år efter: IT Factory-sag kan leve flere år endnu

IT Factory-skandalen: Banker slap med skrækken

Fire år efter IT Factory kollapsede og en af landets største erhvervsskandaler for alvor begyndte at rulle, er et mindre millionbeløb blevet beslagslagt i Hong Kong.

Det sker, fordi Stein Baggers svenske makker, Mikael Ljungman, fik konfiskeret 50 millioner kroner, da han blev dømt i 2010.

Og nu - 22 måneder senere - har en domstol i Hong Kong, sagt god for at 2,3 millioner kroner fra to konti kan frigives, skriver anklagemyndigheden.dk.

"Det betyder i praksis, at den bank, hvor de 2,3 millioner har stået på en spærret konto, nu skal overføre pengene til myndighederne i Hongkong, hvorefter vi kan fordele dem mellem Hongkong og Danmark," udtaler senioranklager Michael Ejlerskov og leder af Sporingsgruppen - den særlige enhed under SØK, der skal finde og beslaglægge værdier.

Flere løse ender

I følge ham er det første gang siden Sporingsgruppens oprettelse i 2007, at et land uden for EU følger en anmodning om at "effektuere en dansk domstolsafgørelse om konfiskation".

I den store IT Factory-skandale leder kurator Boris Frederiksen for boet efter IT Factory i øvrigt fortsat efter op imod 200 forsvunde millioner kroner.

Penge som Mikael Ljungman har sagt, at han vil hjælpe med at finde.

Samtidig lader det til at den store erstatningssag mod IT Factorys revisor, KPMG, hvor kurator kræver en milliard kroner, er gået så godt som i stå.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS