Millionbeløb fra Bagger-sag fundet i Hong Kong

Millionbeløb fra to konti i Hong Kong, der knytter sig til IT Factory-svindlen, hentes nu hjem.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Læs også:

Fire år efter: IT Factory-sag kan leve flere år endnu

IT Factory-skandalen: Banker slap med skrækken

Fire år efter IT Factory kollapsede og en af landets største erhvervsskandaler for alvor begyndte at rulle, er et mindre millionbeløb blevet beslagslagt i Hong Kong.

Det sker, fordi Stein Baggers svenske makker, Mikael Ljungman, fik konfiskeret 50 millioner kroner, da han blev dømt i 2010.

Og nu - 22 måneder senere - har en domstol i Hong Kong, sagt god for at 2,3 millioner kroner fra to konti kan frigives, skriver anklagemyndigheden.dk.

"Det betyder i praksis, at den bank, hvor de 2,3 millioner har stået på en spærret konto, nu skal overføre pengene til myndighederne i Hongkong, hvorefter vi kan fordele dem mellem Hongkong og Danmark," udtaler senioranklager Michael Ejlerskov og leder af Sporingsgruppen - den særlige enhed under SØK, der skal finde og beslaglægge værdier.

Flere løse ender

I følge ham er det første gang siden Sporingsgruppens oprettelse i 2007, at et land uden for EU følger en anmodning om at "effektuere en dansk domstolsafgørelse om konfiskation".

I den store IT Factory-skandale leder kurator Boris Frederiksen for boet efter IT Factory i øvrigt fortsat efter op imod 200 forsvunde millioner kroner.

Penge som Mikael Ljungman har sagt, at han vil hjælpe med at finde.

Samtidig lader det til at den store erstatningssag mod IT Factorys revisor, KPMG, hvor kurator kræver en milliard kroner, er gået så godt som i stå.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec