Disse it-kendisser skal sikre Danmarks digitale fremtid

Flere kendte it-personligheder er med på holdet, der skal sikre, at Danmark bliver et bedre it-land.

Artikel top billede

S-R-SF-regeringen har i dag officielt udpeget Microsofts tidligere danske landedirektør Jørgen Bardenfleth som formand for sit IKT- og digitale vækstteam.

Jørgen Bardenfleth sidder i dag i en stilling som strategidirektør i Microsoft International og er samtidig formand for it-brancheforeningen IT-Branchen.

Derudover har han også erfaring fra et hav af offentlige råd og nævn.

Give it-råd til regeringen

Microsoft-direktøren skal som formand for regeringens helt nye IKT-vækstteam komme med anbefalinger til regeringen, hvordan Danmark understøtter et stærkt IKT-erhverv i Danmark.

Samtidig skal teamet også give råd om, hvordan danske virksomheder kan øge deres muligheder gennem øget brug af digitalisering til at styrke deres konkurrenceevne og vækst.

Første møde i vækstteamet sker i februar næste år, og det er så meningen, at det skal give konkrete råd til regeringen efter sommerferien 2013.

Det skriver Erhvervs- og Vækstministeriet på sin hjemmeside

Kræver særlig indsats

Ministeriet skriver i sin pressemeddelelse, at i 2010 udgjorde Danmarks digitale økonomi 5,8 procent af landets samlede BNP, og det kræver en fortsat udnyttelse af Danmarks styrker indenfor ikt-fagene og digitaliseringen i den globale konkurrence.

Det kræver en særlig indsats, hvilket er baggrunden for, at regeringen i lighed med en lang række andre industriområder har udpeget et digitalt vækstteam.

Udover Jørgen Bardenfleth i formandsstolen kommer det digitale vækstteam til at bestå af 11 andre personer, hvoraf flere har været med på den danske it-scene i mange år.

Sådan bliver holdet

Hele vækstteamet for IKT- og digitalisering ser således ud:

Formand:
- Jørgen Bardenfleth, Strategy Director Microsoft International

Menige medlemmer:
- Michael Holm, President and CEO Systematic A/S
- Carsten Dilling, adm. direktør TDC
- Thomas Madsen-Mygdahl, medstifter af bl.a. Podio
- Henrik Reif Andersen, CEO Configit
- Mette Lykke, stifter af Endomondo
- Pia Rybenfeldt, CEO CapGemini Danmark
- Anders Jensen, direktør for Banking Denmark Nordea
- Helle Rootzen, institutdirektør DTU Informatik
- Ejvind Jørgensen, Director, Markets and Clients, Rambøll Management Consulting
- Simon Thøgern, medlem af bestyrelsen for Københavns Erhvervsakademi
- Betina Hagerup, direktør Erhvervsstyrelsen

Kilde: Erhvervs- og Vækstministeriet

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird