Disse it-kendisser skal sikre Danmarks digitale fremtid

Flere kendte it-personligheder er med på holdet, der skal sikre, at Danmark bliver et bedre it-land.

Artikel top billede

S-R-SF-regeringen har i dag officielt udpeget Microsofts tidligere danske landedirektør Jørgen Bardenfleth som formand for sit IKT- og digitale vækstteam.

Jørgen Bardenfleth sidder i dag i en stilling som strategidirektør i Microsoft International og er samtidig formand for it-brancheforeningen IT-Branchen.

Derudover har han også erfaring fra et hav af offentlige råd og nævn.

Give it-råd til regeringen

Microsoft-direktøren skal som formand for regeringens helt nye IKT-vækstteam komme med anbefalinger til regeringen, hvordan Danmark understøtter et stærkt IKT-erhverv i Danmark.

Samtidig skal teamet også give råd om, hvordan danske virksomheder kan øge deres muligheder gennem øget brug af digitalisering til at styrke deres konkurrenceevne og vækst.

Første møde i vækstteamet sker i februar næste år, og det er så meningen, at det skal give konkrete råd til regeringen efter sommerferien 2013.

Det skriver Erhvervs- og Vækstministeriet på sin hjemmeside

Kræver særlig indsats

Ministeriet skriver i sin pressemeddelelse, at i 2010 udgjorde Danmarks digitale økonomi 5,8 procent af landets samlede BNP, og det kræver en fortsat udnyttelse af Danmarks styrker indenfor ikt-fagene og digitaliseringen i den globale konkurrence.

Det kræver en særlig indsats, hvilket er baggrunden for, at regeringen i lighed med en lang række andre industriområder har udpeget et digitalt vækstteam.

Udover Jørgen Bardenfleth i formandsstolen kommer det digitale vækstteam til at bestå af 11 andre personer, hvoraf flere har været med på den danske it-scene i mange år.

Sådan bliver holdet

Hele vækstteamet for IKT- og digitalisering ser således ud:

Formand:
- Jørgen Bardenfleth, Strategy Director Microsoft International

Menige medlemmer:
- Michael Holm, President and CEO Systematic A/S
- Carsten Dilling, adm. direktør TDC
- Thomas Madsen-Mygdahl, medstifter af bl.a. Podio
- Henrik Reif Andersen, CEO Configit
- Mette Lykke, stifter af Endomondo
- Pia Rybenfeldt, CEO CapGemini Danmark
- Anders Jensen, direktør for Banking Denmark Nordea
- Helle Rootzen, institutdirektør DTU Informatik
- Ejvind Jørgensen, Director, Markets and Clients, Rambøll Management Consulting
- Simon Thøgern, medlem af bestyrelsen for Københavns Erhvervsakademi
- Betina Hagerup, direktør Erhvervsstyrelsen

Kilde: Erhvervs- og Vækstministeriet

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S