Disse it-kendisser skal sikre Danmarks digitale fremtid

Flere kendte it-personligheder er med på holdet, der skal sikre, at Danmark bliver et bedre it-land.

Artikel top billede

S-R-SF-regeringen har i dag officielt udpeget Microsofts tidligere danske landedirektør Jørgen Bardenfleth som formand for sit IKT- og digitale vækstteam.

Jørgen Bardenfleth sidder i dag i en stilling som strategidirektør i Microsoft International og er samtidig formand for it-brancheforeningen IT-Branchen.

Derudover har han også erfaring fra et hav af offentlige råd og nævn.

Give it-råd til regeringen

Microsoft-direktøren skal som formand for regeringens helt nye IKT-vækstteam komme med anbefalinger til regeringen, hvordan Danmark understøtter et stærkt IKT-erhverv i Danmark.

Samtidig skal teamet også give råd om, hvordan danske virksomheder kan øge deres muligheder gennem øget brug af digitalisering til at styrke deres konkurrenceevne og vækst.

Første møde i vækstteamet sker i februar næste år, og det er så meningen, at det skal give konkrete råd til regeringen efter sommerferien 2013.

Det skriver Erhvervs- og Vækstministeriet på sin hjemmeside. 

Kræver særlig indsats

Ministeriet skriver i sin pressemeddelelse, at i 2010 udgjorde Danmarks digitale økonomi 5,8 procent af landets samlede BNP, og det kræver en fortsat udnyttelse af Danmarks styrker indenfor ikt-fagene og digitaliseringen i den globale konkurrence.

Det kræver en særlig indsats, hvilket er baggrunden for, at regeringen i lighed med en lang række andre industriområder har udpeget et digitalt vækstteam.

Udover Jørgen Bardenfleth i formandsstolen kommer det digitale vækstteam til at bestå af 11 andre personer, hvoraf flere har været med på den danske it-scene i mange år.

Sådan bliver holdet

Hele vækstteamet for IKT- og digitalisering ser således ud:

Formand:
- Jørgen Bardenfleth, Strategy Director Microsoft International

Menige medlemmer:
- Michael Holm, President and CEO Systematic A/S
- Carsten Dilling, adm. direktør TDC
- Thomas Madsen-Mygdahl, medstifter af bl.a. Podio
- Henrik Reif Andersen, CEO Configit
- Mette Lykke, stifter af Endomondo
- Pia Rybenfeldt, CEO CapGemini Danmark
- Anders Jensen, direktør for Banking Denmark Nordea
- Helle Rootzen, institutdirektør DTU Informatik
- Ejvind Jørgensen, Director, Markets and Clients, Rambøll Management Consulting
- Simon Thøgern, medlem af bestyrelsen for Københavns Erhvervsakademi
- Betina Hagerup, direktør Erhvervsstyrelsen

Kilde: Erhvervs- og Vækstministeriet

Læses lige nu

    Annonce

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse