Disse it-kendisser skal sikre Danmarks digitale fremtid

Flere kendte it-personligheder er med på holdet, der skal sikre, at Danmark bliver et bedre it-land.

Artikel top billede

S-R-SF-regeringen har i dag officielt udpeget Microsofts tidligere danske landedirektør Jørgen Bardenfleth som formand for sit IKT- og digitale vækstteam.

Jørgen Bardenfleth sidder i dag i en stilling som strategidirektør i Microsoft International og er samtidig formand for it-brancheforeningen IT-Branchen.

Derudover har han også erfaring fra et hav af offentlige råd og nævn.

Give it-råd til regeringen

Microsoft-direktøren skal som formand for regeringens helt nye IKT-vækstteam komme med anbefalinger til regeringen, hvordan Danmark understøtter et stærkt IKT-erhverv i Danmark.

Samtidig skal teamet også give råd om, hvordan danske virksomheder kan øge deres muligheder gennem øget brug af digitalisering til at styrke deres konkurrenceevne og vækst.

Første møde i vækstteamet sker i februar næste år, og det er så meningen, at det skal give konkrete råd til regeringen efter sommerferien 2013.

Det skriver Erhvervs- og Vækstministeriet på sin hjemmeside

Kræver særlig indsats

Ministeriet skriver i sin pressemeddelelse, at i 2010 udgjorde Danmarks digitale økonomi 5,8 procent af landets samlede BNP, og det kræver en fortsat udnyttelse af Danmarks styrker indenfor ikt-fagene og digitaliseringen i den globale konkurrence.

Det kræver en særlig indsats, hvilket er baggrunden for, at regeringen i lighed med en lang række andre industriområder har udpeget et digitalt vækstteam.

Udover Jørgen Bardenfleth i formandsstolen kommer det digitale vækstteam til at bestå af 11 andre personer, hvoraf flere har været med på den danske it-scene i mange år.

Sådan bliver holdet

Hele vækstteamet for IKT- og digitalisering ser således ud:

Formand:
- Jørgen Bardenfleth, Strategy Director Microsoft International

Menige medlemmer:
- Michael Holm, President and CEO Systematic A/S
- Carsten Dilling, adm. direktør TDC
- Thomas Madsen-Mygdahl, medstifter af bl.a. Podio
- Henrik Reif Andersen, CEO Configit
- Mette Lykke, stifter af Endomondo
- Pia Rybenfeldt, CEO CapGemini Danmark
- Anders Jensen, direktør for Banking Denmark Nordea
- Helle Rootzen, institutdirektør DTU Informatik
- Ejvind Jørgensen, Director, Markets and Clients, Rambøll Management Consulting
- Simon Thøgern, medlem af bestyrelsen for Københavns Erhvervsakademi
- Betina Hagerup, direktør Erhvervsstyrelsen

Kilde: Erhvervs- og Vækstministeriet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura