CSC siet fra til milliardkontrakt på danske hospitaler

Et kæmpe sundhedssystem var for stor en mundfuld for it-leverandøren CSC, som blev vraget allerede inden prækvalifikationen. Læs begrundelsen her.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Den amerikanske it-gigant CSC er ikke med ved forhandlingsbordet til næste år, når Region Hovedstaden og Region Sjælland skal finde den endelige leverandør til sin kommende sundhedsplatform.

For CSC røg sammen med CompuGroup og Chipsoft i svinget i prækvalifikationen til de to regioners fælles sundhedsplatform, som forventes at have en værdi af en lille milliard kroner.

"Vi har kigget på store, lignende systemer, der beviseligt kører andre steder. Så selvom CSC var egnet bedømt på funktionaliteten og organisatorisk med hensyn til at forestå implementeringen, var selskabets referencer på lignede kørende systemer mindre og mindre dækkende end de prækvalificerede leverandørers referencer."

Det forklarer sektionsleder fra Region Hovedstadens IMT (It, Medico og Telefoni), Claus Balslev, der sidder som programchef for sundhedsplatformen.

Han nævner, at Compugroup blev siet fra af samme årsag, mens Chipsoft er blevet fravalgt på grund af juridiske teknikaliteter i sit udbudsmateriale.

I dag har CSC store sundhedssystemer kørende i blandt andet USA og England, men ingen af disse systemer egnede sig åbenbart som referencer for de to regioners kommende sundhedsplatform.

Disse fem kæmper om milliard-ordre

Som Computerworld tidligere har skrevet, er der nu fem leverandører tilbage i spillet om den store kontrakt, hvor Region H formentlig skyder et sted mellem 600 millioner og 700 millioner kroner i projektet.

Samtidig forventes det, at Region Sjælland spæder til med omkring 242 millioner kroner over en treårig periode, som det tager at gøre systemet helt færdigt.

Det drejer sig om IBM, der står sammen med underleverandøren Systematic, som har leveret et tilsvarende system til Region Midtjylland.

Dernæst er det Siemens Healthcare, som er gået sammen med underleverandørerne KMD og Atos om at få fingrene i kontrakten.

Også Epic er sammen sin underleverandør NNIT med i kampen, hvilket også er tilfældet med Cerner Ireland og underleverandøren Logica samt Cambio Healthcare Systems, som stiller op med Netcompany som sin underleverandør.

Det forventes, at kontraktunderskrivelsen sker til næste år, hvorefter hele systemet er planlagt til at stå helt færdigt i 2016 som afløser til en hel række af kliniske systemer, som regionerne opererer med i dag.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job