Danmark alvorligt i klemme: Kan ikke slå Java fra

Sikkerhedschef anbefaler myndigheder og virksomheder at slå Java fra på grund af et kæmpe sikkerhedshul. Men det er langt nemmere sagt end gjort.

Artikel top billede

Læs også:

Kæmpe sikkerhedshul i Java - Din netbank i fare

Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

Offentlige myndigheder og virksomheder, der har ansatte udstyret med pc'er, der kan gå på nettet, bør slå Java fra med det samme.

Det siger chef-sikkerhedskonsulent Thomas Wong hos it-sikkerhedsfirmaet Fortconsult, efter at en ny 0-dags-sårbarhed er dukket op i Java 7, der er en udbredt komponent i en lang række systemer og drives af Oracle.

Men selvom myndigheder og virksomheder altså af sikkerhedshensyn burde slå Java fra på medarbejdernes maskiner, er han langt fra sikker på, at det sker.

"Har de slået det fra? Det tvivler jeg på. De kan have interne systemer, som kræver Java-understøttelse, og spørgsmålet er, hvor meget de kunne arbejde uden Java," siger han.

De ignorerer det nok

Han vurderer, at en lang række myndigheder og virksomheder derfor ignorer sikkerhedsadvarslerne og fortsat benytter Java.

Ellers ville de ikke kunne udføre opgaver, som er nødvendige for deres arbejde som eksempelvis at tilgå journal- og andre administrative systemer.

Kun hvis de ansatte arbejder på pc'er, der er isoleret fra internettet og kun har adgang til serverne med de pågældende systemer, anbefaler han at se stort på advarslerne om at slå Java fra på computerne.

Han vurderer, at GovCERT fredag er i færd med at rådgive myndighederne til at slå Java fra.

Men han understreger, at myndighedernes egne CERT's har mere specifik viden om de enkelte systemer, som offentligheden ikke har kendskab til, og som kan gøre, at de handler anderledes.

"Hvis jeg sad i GovCERT, ville jeg tro, jeg ville ende med at give en kraftig advarsel om at slå java fra eller begrænse brugen af det ekstremt meget."

Find alternativer til Java

"Nogle virksomheder er tilbøjelige til at sige: Vi må bare leve med sikkerhedsrisikoen, og bare køre videre, for vi skal jo også arbejde," siger Thomas Wong.

I stedet burde virksomhederne i ifølge sikkerhedseksperten sige stop og finde en langsigtet løsning, hvor de får udviklet nye applikationer.

"Applikationer, som ikke er afhængige af et framework, som er notorisk usikkert," siger han.

Chefsikkerhedskonsulent fortæller, at Java kan bruges til mange ting, hvilket også er årsagen til, at det kan udnyttes.

Men han peger på, at der i dag findes rigtig fornuftige alternativer til Java, eksempelvis HTML5.

"Det springer i øjnene, fordi det samtidig understøtter smartphones. Derfor er det værd at kigge på, hvis man skal udvikle noget nyt," siger han.

Han fortæller, at nogle virksomheder i Danmark har store problemer med legacy-systemer og afhængighed af Java.

Han fortæller, at virksomheder i visse tilfælde endda er nødt til at benytte ældre versioner af Java, fordi deres systemer ellers ikke vil kunne fungere.

Thomas Wong fortæller, at 0-dags-sårbarheder i Java almindeligvis plejer at blive lukket af Oracle ret hurtigt i de situationer, hvor det som denne gang får meget omtale.

Læs også:

Kæmpe sikkerhedshul i Java - Din netbank i fare

Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS