Nets trods kæmpe Java-hul: Brug NemID som normalt

Slå koldt vand i blodet og kør videre som hidtil, lyder rådet fra NemID-leverandøren Nets efter fundet af kritisk sikkerhedshul i Java. Men sikkerhedseksperter mener, at man helt skal deaktivere Java.

Artikel top billede

Læs også:

Kæmpe sikkerhedshul i Java - Din netbank i fare

Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

Leverandøren af danskernes NemID-login til banker og offentlige hjemmesider, Nets, maner til besindighed, selvom der er afsløret et kritisk hul i Java 7, som bruges til afviklingen af NemID.

"Vi anbefaler, at folk benytter Java, som de plejer. Helt generelt anbefaler vi også, at man skal have opdateret sine softwareprogrammer, hvilket altså også gælder for Java," siger Nets' pressechef Søren Winge til Computerworld.

Han tilføjer, at i kølvandet på angrebet af Java 7 version 10 med det højaktuelle sikkerhedshul, tager Nets i situationen alvorligt og er i fuld gang med at overvåge eventuel kriminel aktivitet i Danmark.

"Vi mener dog ikke, at der er nogen grund til at gøre noget specielt som eksempelvis at afinstallere Java eller gøre andet på nuværende tidspunkt."

"Vi hører også, at man bør deaktivere Java eller benytte særskilte browsere, men det mener vi ikke er nødvendigt på nuværende tidspunkt," siger Nets' pressechef.

Søren Winge forventer samtidig, at problemet med 0-dags-sårbarheden i Java bliver løst snarest muligt hos Java-leverandøren Oracle.

"De angreb, som vi hidtil har set i Danmark, har alle baseret sig på ældre versioner af programmer. Hvis det viser sig, at der sker noget nyt omkring det aktuelle sikkerhedshul, så er vi selvfølgelig klar til at anbefale noget andet," lyder det fra Søren Winge.

Højt beredskab

Hos sikkerhedsfirmaet CSIS Security Group er teknisk direktør Jan Kaastrup til dels enig med Nets' anbefalinger, selvom det ikke er helt uden risici at køre videre med Java og NemID, som man plejer.

"Det er selvfølgelig op til den enkelte at deaktivere Java eller ej, inden problemet er fikset fra Oracles side. Der findes jo også en masse andre sårbarheder i dag, der kan udnyttes," siger han og fortsætter:

"Problemet er bare, at Java er så udbredt, ikke mindst i Danmark, hvor vi alle benytter NemID. Der skal samtidigt heller ikke herske tvivl om, at vi lige nu ser på en højere risiko med det nye hul i Java, indtil der kommer en endelig opdatering," lyder det fra sikkerhedseksperten.

Anbefalingen fra CSIS Security Group er, at hvis man ikke deaktiverer Java i sin browser eller benytter en dedikeret browser til NemID-login, som DK-Cert anbefaler, så bør man kun bevæge sig på hjemmesider, som man har 100 procent tillid til, selvom sådan en side naturligvis også kan være kompromitteret.

Jan Kaastrup anbefaler også, at man benytter sin sunde fornuft på nettet og ikke mindst i mail-indbakken, hvor der uden tvivl vil komme mange spammails med farlige links, der forsøger at udnytte det højaktuelle sikkerhedshul i Java 7.

Læs også:

Kæmpe sikkerhedshul i Java - Din netbank i fare

Myndighed: Danskerne skal deaktivere Java nu

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS