Dugfriske pc-tal afslører: Sådan sælger Windows 8

Helt nye tal fra pc-markedet viser, hvilken effekt Microsofts Windows 8 har haft på de hårdt pressede pc-producenter.

Artikel top billede

Læs også:

Microsoft-aktien nedgraderet på grund af Windows 8

Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Selvom Microsofts Windows 8 blev sendt på markedet under stor ståhej den 26. oktober sidste år, var fjerde kvartal ikke specielt opløftende for de i forvejen hårdt pressede pc-producenter.

Helt nye tal fra både Gartner og IDC afslører, hvilken effekt det meget omtalte Microsoft-styresystem har haft indtil videre. 

I alt blev der sendt 90 millioner pc'er af sted fra producenterne i fjerde kvartal, hvilket er et fald på 4,9 procent i forhold til samme kvartal året før, skriver Gartner.

Konkret peger analysefirmaet på, at det er forbrugernes sult efter tablet-pc'er, der rammer salget af de traditionelle pc'er.

Det har vist sig, at mange forbrugere ikke vælger både en almindelig pc og en tablet-pc, men derimod kun en tablet og så i stedet har en fælles pc, som man deler i husholdningen.

"Der vil være nogle forbrugere, der vil beholde begge dele, men vi tror, at det vil være undtagelsen og ikke normen," skriver Gartner blandt andet.

Ingen Windows 8-magi

Samtidig kunne lanceringen af Windows 8 ikke stoppe denne trend, meddeler analysefirmaet:

"Lanceringen af Windows 8 havde ikke nogen signifikant indflydelse på pc-forsendelserne i fjerde kvartal."

Udviklingen på pc-markedet er stort set den samme, hvis man ser på de nye tal fra IDC.

"Selvom kvartalet markerede begyndelsen på noget helt nyt for pc-industrien med lanceringen af Windows 8, ændrede det ikke hurtigt den sløve pc-efterspørgsel, og pc-markedet fortsatte med at indtage bagsædet i forhold til konkurrerende enheder og vedblivende økonomiske bekymringer."

I sidste uge valgt finanshuset Morgan Stanley at nedgradere anbefalingen til Microsoft-aktien på grund af Windows 8.

Det svage pc-marked vil ikke alene skade Windows 8-salget, men også den nye version af Office-pakken, lød det blandt andet fra Morgan Stanley.

Her er pc-vinderne og -taberne

Ser man på udviklingen på pc-markedet i hele 2012, viser de foreløbige tal fra Gartner, at det fortsat er HP, der er verdens største pc-producent med en markedsandel på 16 procent.

HP's markedsandel faldt dog 6,7 procent fra 2011 til 2012, og den nærmeste konkurrent, Lenovo, øgede samtidig sin markedsandel, så selskabet nu ligger på en andenplads med 14,8 procent af markedet.

Dell oplevede et fald på mere end 12 procent i året, der gik, og ligger nu på tredjepladsen med 10,7 procent, skarpt forfulgt af Acer med 10,4 procent.

Hos IDC ser udviklingen over det seneste år således ud:

Læs også:

Microsoft-aktien nedgraderet på grund af Windows 8

Så lidt fylder Windows 8 efter to måneder på markedet

Annonce

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S