Her er opskriften: Sådan sikrer du dig et fedt it-job

Hvis du vil øverst i bunken med ansøgninger til danske it-stillinger, er der nogle helt særlige kompetencer, du skal fokusere på.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Læs også:

Hvor er de kompetente it-folk i Danmark henne?

Sådan kan dansk it-firma sænke gennemsnitslønnen

Sådan kan ledige danske it-folk komme i arbejde

Det er nogle helt bestemte it-kompetencer, virksomhederne vil efterspørge i de kommende år.

"Applikationsudvikling er et meget interessant og efterspurgt område. Særlig mobilapplikation er i rivende udvikling, og det er næsten blevet en forudsætning for it-kandidaterne," siger den danske chef for Experis, Anya Vangsgaard.

Hun har arbejdet i rekrutteringsbranchen i mere end otte år og har en klar holdning til, hvilke it-kandidater der vil have gode forudsætninger på arbejdsmarkedet.

"Jeg forventer, at antallet af udbudte jobs vil stige markant i de kommende år indenfor netop applikations-området," vurderer Anya Vangsgaard.

Experis er i Danmark et resultat af en fusion mellem Manpower Professional og Elan. Virksomheden har afdelinger i i alt 52 lande.

Disse karaktertræk er i høj kurs

Til dagligt oplever hun, hvilken typer kandidater de danske virksomheder går efter. Og hvis man skal definere nogle fælles karaktertræk for de efterspurgte kandidater, er der to helt overordnede.

"Først og fremmest går virksomhederne efter det faglige. De meget attraktive kadidater har på den ene side meget specialiserede it-kompetencer, men samtidig også et bredt fundament af kompetencer indenfor forretningsområder eller diverse certificeringer," fortæller Anya Vangsgaard.

Skal man gøre sig attraktiv for mange virksomheder og organisationer, handler det dog også om ikke at blive for specialiseret.

"Nogle kandidater bliver lidt for smalle. Det kunne for eksempel være kompetencer, der er målrettet meget specifikke sektorer som den finansielle eller det offentlige. De er givetvis attraktive indenfor de brancher, men udenfor kan det være et problem," siger hun.

Dette skal du også kunne

Udover det faglige niveau, efterspørger virksomhederne også fleksible kandidater.

Det har både noget at gøre med arbejdsmoral og geografiske placering.

"Du skal kunne håndtere at blive flyttet rundt i en organisation. Hvis et projekt skrottes et halvt år, inden det er færdigt, skal du kunne acceptere, at virksomheden selvfølgelig flytter dig til et andet område," forklarer Anya Vangsgaard.

Det handler om at acceptere, at din virksomhed anvender dig der, hvor den vurderer, du giver størst værdi - og det er måske ikke altid ensbetydende med, at det er det mest interessante.

"Hvis du kan vise, at du har den fornødne arbejdsmoral og kompetence til at blive anvendt forskellige steder i en organisation, gør du dig helt klart mere attraktiv for arbejdsgiverne," siger hun.

Sådan får du adgang til hele verden

Du skal dog også være villigt til at arbejde i organisationer, der måske ikke lige ligger i nærområdet. Særligt hvis du har et globalt perspektiv, vil verden virkelig åbne sig for dig.  

"Der er altså en kæmpe verden udenom Danmark, hvor der virkelig er brug for kompetente it-folk," siger Anya Vangsgaard og fortsætter:

"Det er dog vigtigt at pointere, at det ikke altid er ensbetydende med, at du absolut skal flytte dig fyssisk til Canada. Trenden viser, at flere og flere virksomheder indfører virtuel kommunikation - det bør du helt sikkert være åben overfor."

Men mens organisationer stiller større og større krav til kandidaterne, bør du også selv gøre dig overvejelser om, hvad du forventer dig af din arbejdsgiver. Det kan nemlig give bonus efterfølgende.

"Der har været en kedelig tendens til, at virksomheder vælger efteruddannelse fra. Det er så småt begyndt at vende tilbage, og det bør man som kandidat altid forsøge eller kræve at blive en del af. Det styrker din profil og er helt centralt i en it-verden, der hele tiden udvikler sig," mener hun.

Det handler også om personlighed

Men når alt kommer til alt skal virksomhederne også blive bedre til at sortere i profilerne. Det er ikke kun det faglige, der tæller, og det skal virksomheder og kandidater være opmærksomme på.

Det er blandt en af grundende til, at Experis har valgt en ny strategi, hvor man i langt højere grad vil tage udgangspunkt i kandidaten fremfor virksomheden.

Det vil efter Expertis mening være med til at øge kvaliteten af matchingen mellem virksomhed og individ.

"Jeg har set flere eksempler på, at virksomheder fejlrekrutterer. Tilfældet er tit, at man vælger at ignorere kandidatens personlighed. Det faglige skal selvfølgelig være på plads, men det er meget centralt, at en kandidat passer ind i en virksomhed," pointerer hun.

Det bedste råd er, at man sørger for at få lavet en ordenlig forventningsafstemmning mellem kandidat og virksomhed. Det vil ikke være noget vellykket ægteskab, hvis den ikke er på plads, mener hun. 

Læs også:

Hvor er de kompetente it-folk i Danmark henne?

Sådan kan dansk it-firma sænke gennemsnitslønnen

ådan kan ledige danske it-folk komme i arbejde

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics