Sådan kan ledige danske it-folk komme i arbejde

Vi kan sagtens få de ledige danske it-folk i arbejde. Men det kræver noget af både de ledige og de danske virksomheder, der faktisk har masser af ledige it-stillinger. Se løsningen her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: 
Her er alle de danske it-jobs som ikke bliver besat

Så få akut-job kan 1.000 truede it-folk søge

Nødløsning på vej til dagpenge-truede it-folk

Nye tal fra Arbejdsmarkedsstyrelsen viser, at it-jobmarkedet ikke er helt sundt.

Mere end 300 systemudvikler- og programmør-stillinger er nemlig ikke blevet besat på trods af, at mere end 1.300 it-folk er ledige.

Den udvikling skal ændres, og opskriften er helt simpel.

"De jobsøgende skal være mere åbne overfor at flytte sig mod de ledige jobs," lyder det fra direktør Tony Franke fra it-interesseforeningen Dansk IT og fortsætter:

"Men virksomhederne skal også turde investere mere langsigtet i sine medarbejdere. Det vil nærmere sige efteruddannelse."

Gruppen af systemudviklere og programmører er faktisk så svære at rekruttere, at det er den sværeste gruppe af alle opgjorte fra alle brancher, der med 315 har det højeste tal i forgæves rekrutteringer.

Altid stillinger der ikke bliver besat

På den ene side må det derfor betyde, at der er it-jobs at komme efter. På den anden side pointerer Tony Franke også, at det ser ud til, at der altid vil være stillinger, der ikke bliver besat. 

For kigger man på butiksassistenter, der er nummer tre på listen, er der 12.718 ledige. Og her er der stadig over 200 jobs, der ikke er blevet besat. 

"Det fortæller, at selvom der her er en gruppe, der har ti gange så mange ledige, kan det stadig være svært at rekruttere," siger Tony Franke og konstaterer: 

"Der må derfor være nogle elementer i det her, som kun kan begrundes med kompetencer, geografi eller andre forhold."   

Det bliver konsekvenserne

Lige meget hvad har det dog nogle mindre heldige konsekvenser.

"Jeg frygter, at konsekvensen bliver, at projekter nedlægges på grund af manglende kompetence, eller at stillingerne flyttes til udlandet," siger Tony Franke. 

Og opskriften på at få vendt den udvikling er derfor meget enkel. 

"Vores budskab er meget klart. Enten må de ledige flytte sig hen til de mulige stillinger, eller også må virksomhederne bliver bedre til at efteruddanne deres medarbejdere," pointerer Tony Franke. 

Det er et klart signal fra Dansk IT om, at arbejdsgiverne bør overveje, hvorvidt efteruddannelse bliver prioriteret højt nok. 

"Der har siden finanskrisen være en nedprioritering af efteruddannelse. Men vi ved jo, at it-verden ikke ser ud, som den gør nu, om fem år. Det er derfor ikke nogen speciel langsigtet løsning at nedprioritere efteruddannelse af medarbejdere."

Læs også: 
Her er alle de danske it-jobs som ikke bliver besat

Så få akut-job kan 1.000 truede it-folk søge

Nødløsning på vej til dagpenge-truede it-folk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos