Så vildt vil Intel investere i helt bestemte it-områder

Intel har faldende indtægter, men storsatser alligevel på nye forretningsområder. Læs her, hvor og hvor meget chip-giganten er klar til at investere.

Artikel top billede

Læs også:

Intel: Sådan vil vi genopfinde mobility for dig

Chipfabrikanten intel har måske ikke haft de bedste kvartal-regnskaber i 2012, hvor selskabet for tredje kvartal i træk har måttet æde et faldende salg.

Med et salg på godt 75 milliarder kroner faldt indtægterne til "blot" 13,8 milliarder kroner i fjerde kvartal af selskabets regnskabsår.

Her får  det nedadgående pc-marked skylden for et dyk på 27 procent i selskabets seneste tre måneder sammenlignet med sidste år ved denne tid.

Alligevel tøver selskabet ikke med at pumpe store midler ind i nye anlæg, forskning og udvikling, hvor Intel vil investere godt 70 milliarder kroner i 2013.

Det skriver Bloomberg

Skal indhente det tabte

70 milliarder kroner svarer nogenlunde til det firdobbelte af, hvad staten, de fem regioner og 98 kommuner bruger på it om året.

De mange milliarder er mere end, hvad iagttagere på forhånd havde forventet, og en stor del af kagen skal bruges på at indhente det forsømte på mobil- og tabletmarkederne.

"Intel kommer helt sikkert bagfra, og markedet er på væk fra selskabet. For virksomheden prøver fortsat på at puste nyt liv i pc-markedet," siger analytiker fra Evercore Partners, Patrick Wang, til Bloomberg.

Intel selv udtaler til avisen, at selskabet har beskedne forventninger til pc-markedet, hvor 80 procent af alle maskiner i dag kører med Intel-processorer.

Satser også på mobiltelefoni

Mens Intel altså er presset på det et pc-marked i fald, så har selskabet også kig på det hastigt voksende smartphone-marked, hvor det forventes, at der kommer langt over en milliarder mobiler til verden i 2013.

Intel er således gået sammen med verdens største mobilfabrikant Samsung om at lancere operativsystemet Tizen, der er der er et Linux-baseret styresystem, som hovedsageligt skal konkurrere med Googles Android.

Den første generation af Tizen-telefoner forventes at se dagens lys i en Samsung-telefon i løbet af 2013.

Læs også:

Intel: Sådan vil vi genopfinde mobility for dig

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S