Lang næse til Apple i bitter patentstrid mod Samsung

Retssalsopgøret mellem Apple og Samsung er nu endelig slut, og det endte med en skuffelse til Apple.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Sagaen om Apple versus Samsung i flere retssale overalt på kloden har nu fået sit endelige punktum i en amerikansk ret.

I staten Californien har dommer Lucy Koh besluttet, at Apple ikke får opfyldt sit ønske om at presse sin sydkoreanske ærkerival på smartphone-markedet for yderligere pengesummer.

Apples krav om det store erstatningsbeløb kom, efter verdens rigeste it-selskab sidste år fik medhold i, at Samsung har kopieret Apples iPhone.

Krævede flere milliarder

Samtidig lød æbleselskabets krav på en gode milliard amerikanske dollar - svarende til godt 5,8 milliarder kroner med dagens dollarkurs.

Det beløb var åbenbart ikke nok for Apple, som har krævet knap tre milliarder kroner ekstra.

Men det ønske bliver altså ikke til noget, da dommer Lucy Koh har vurderet, at Samsung ikke har misbrugt Apples patenter på forsætlig vis.

Det skriver ZDNet

Risikerede det tredobbelte 
Med det (måske) allersidste punktum i sagen mellem de to smartphone-selskaber går dommer Lucy Koh også mod juryens dom fra sidste år, der lød på, at Samsung med fuldt overlæg havde kopieret Apples design og misbrugt selskabets patenter.

I alt kunne Samsung have risikeret at skulle punge ud med knap 17 milliarder kroner, hvilket Apple i første omgang krævede for misbruget. Men sydkoreanerne "slap" med seks milliarder kroner.

Til sammenligning menes Samsung at have brugt omkring 133 milliarder kroner på chips i 2012.

Oven på det lange retssalsopgør mellem Samsung og Apple har den californiske dommer Lucy Koh nægtet, at parterne kan tage sagen op igen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics