Apple vil forvandle alle mennesker til hæveautomater

It-selskabet Apple er klar med et patent, der skal gøre det meget nemt at låne penge på gader og stræder. Læs her, hvad det vil koste at låne penge af totalfremmede, hvis det står til Apple.

Artikel top billede

Foto: Danske Bank. (Foto: Danske Bank)

Kender du det, at du har glemt dine kreditkort derhjemme, og kontanterne er sluppet op, lige som du står og har lyst til en sandwich?

Hvis ja, så kan et nyt patent for it-selskabet Apple måske hjælpe dig med at stille din sult en dag i fremtiden.

Patentet med navnet 'ad-hoc cash disensing network' (ad-hoc hæve-netværk) går i al sin simpelhed ud på, at totalt fremmede mennesker skal fungere som mobile hæveautomater.

Det skriver NewScientist

Sådan virker det

Hvis patentet en dag bliver til et virkeligt produkt, er der forskellige måder, som systemet kan virke på.

Det kunne eksempelvis være, at du starter en app på din smartphone og skriver, hvor mange penge du har brug for.

Softwaren vil herefter finde din position ud fra GPS'en og advisere andre i nærheden med samme app om dine økonomiske trængsler.

Hvis nogen i nærheden er villige til at låne dig pengene, vil app'en fortælle deres placering, hvorefter du bare kan hente pengene.

Når du har pengene i hånden, bekræfter du lånet med din smartphone (læs: iPhone), hvorefter din iTunes-konto bliver fratrukket det lånte beløb plus et mindre gebyr til både udlåneren og Apple.

Apple napper 10 procent

I patentet er der et eksempel, hvor en person låner 50 dollar.

Her snupper Apple så fem dollar som et gebyr for ulejligheden ved at stille servicen til rådighed, mens udlåneren med pengene ude af lommen derimod får tre dollar.

For låneren - altså dig med lysten til en sandwich og uden kontanter på lommen - koster det altså otte dollar, hvis du vil låne 50 dollar.

Oversat til danske kroner vil det koste dig 43 kroner at låne 275 kroner.

Det svarer til en udlånsrente på omkring 15 procent.

Derimod kan du selv se frem til en gevinst på seks procent, hvis du har husket at fylde lommerne med masser af kontanter, der kan lånes ud til pengetrængende Apple-brugere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse