IBM: Sådan kan Danmark skrue vildt op for innovationen

Interview: Hvis vi vil have innovation og hurtige udviklingsprocesser, så skal der rå computerkraft til, og den må gerne være administreret af staten, mener IBM's danske innovationschef.

Artikel top billede

Foto: Morten Nevado

Læs også:
Ved it-branchen overhovedet noget om innovation

Minister: Sådan høster vi gevinsterne af innovationen

Sådan skal it sparke Danmark tilbage i verdenseliten

Muligheden for at et firma kan få lov til at regne til innovationsproblemerne vil segne, findes ikke i tilstrækkelig grad i kongeriget.

Det mener Anders Quitzau, der er innovationschef i IBM, som blandt andet bygger nogle af de kraftigste supercomputere.

Han peger på, at flere europæiske lande ser supercomputere som nøglen til fremtidig konkurrencedygtighed, mens supercomputere stort set ikke eksisterer i det danske erhvervsliv, til trods for, at regnekraft giver god grobund for innovation og vækst.

"Hvis man kigger på listen over verdens supercomputere, så skal man rigtig, rigtig langt ned på listen før man finder et dansk eksemplar. De supercomputere, der er i landet, findes i lukkede miljøer i eksempelvis firmaer som Vestas eller i forskningsverdenen," siger Anders Quitzau til Computerworld.

Han mener, at mange virksomheder vil have glæde af regnekraft i deres udviklingsarbejde, der derved kan gøre hurtigere og smartere og derved skabe vækst.

"Det er ikke muligt for en virksomhed at leje computerkraft til innovationsarbejdet. Vender man blikket mod Barcelona i Spanien, så bruger eksempelvis olieindustrien flittigt denne mulighed. Det kunne vi også have gavn af til alle mulige projekter fra design til kemikalier."

"På uddannelsesinstitutionerne er de kraftige computere ofte omgærdet med en enorm faglig stolthed, og de er fuldt belagt af universitetsforskning. Der er ingen steder, hvor private firmaer kan komme ind og få løst en regneopgave," siger Anders Quitzau.

Sådan kan tingene blive sparket i gang

Offentlig computerkraft

Hvem skal administrere sådanne løsninger. Skal det styres af markedskræfterne, eller er det en politisk opgave?

"Det betyder sådan set ikke så meget, men hvis man gerne vil have sparket gang i tingene, kan en politisk beslutning være et godt udgangspunkt. Staten kan også sagtens drive sådanne løsninger eventuelt i et samarbejde med private virksomheder i en omkostningsbaseret model."

"I regeringens nationale innovationsstrategi, nævnes time to market og innovationshastighed som vigtige områder. Hvilket understreger, at det er relevant, at man få nogle erhvervsrettede faciliteter og ikke kun faciliteter til forskning."

Erhvervsanlæg mangler

I den sydsvenske by Lund bygges et center, hvor 500 forskere fra 2018 skal studere frigivne neutroner med henblik på udvikling af bland andet fremtidens lægemidler, fødevareproduktion og materialefremstilling.

Til det arbejde tilknyttes en supercomputer i top-100-klassen, og det er et lignende projekt til erhvervslivet, som IBM-manden gerne ser.

"Jeg synes supercomputing kan være til glæde for alle, der arbejder med innovation, men erhvervsmuligheden mangler i dagens Danmark."

Læs også:
Ved it-branchen overhovedet noget om innovation

Minister: Sådan høster vi gevinsterne af innovationen

Sådan skal it sparke Danmark tilbage i verdenseliten

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S