IBM: Sådan kan Danmark skrue vildt op for innovationen

Interview: Hvis vi vil have innovation og hurtige udviklingsprocesser, så skal der rå computerkraft til, og den må gerne være administreret af staten, mener IBM's danske innovationschef.

Artikel top billede

Foto: Morten Nevado

Læs også:
Ved it-branchen overhovedet noget om innovation

Minister: Sådan høster vi gevinsterne af innovationen

Sådan skal it sparke Danmark tilbage i verdenseliten

Muligheden for at et firma kan få lov til at regne til innovationsproblemerne vil segne, findes ikke i tilstrækkelig grad i kongeriget.

Det mener Anders Quitzau, der er innovationschef i IBM, som blandt andet bygger nogle af de kraftigste supercomputere.

Han peger på, at flere europæiske lande ser supercomputere som nøglen til fremtidig konkurrencedygtighed, mens supercomputere stort set ikke eksisterer i det danske erhvervsliv, til trods for, at regnekraft giver god grobund for innovation og vækst.

"Hvis man kigger på listen over verdens supercomputere, så skal man rigtig, rigtig langt ned på listen før man finder et dansk eksemplar. De supercomputere, der er i landet, findes i lukkede miljøer i eksempelvis firmaer som Vestas eller i forskningsverdenen," siger Anders Quitzau til Computerworld.

Han mener, at mange virksomheder vil have glæde af regnekraft i deres udviklingsarbejde, der derved kan gøre hurtigere og smartere og derved skabe vækst.

"Det er ikke muligt for en virksomhed at leje computerkraft til innovationsarbejdet. Vender man blikket mod Barcelona i Spanien, så bruger eksempelvis olieindustrien flittigt denne mulighed. Det kunne vi også have gavn af til alle mulige projekter fra design til kemikalier."

"På uddannelsesinstitutionerne er de kraftige computere ofte omgærdet med en enorm faglig stolthed, og de er fuldt belagt af universitetsforskning. Der er ingen steder, hvor private firmaer kan komme ind og få løst en regneopgave," siger Anders Quitzau.

Sådan kan tingene blive sparket i gang

Offentlig computerkraft

Hvem skal administrere sådanne løsninger. Skal det styres af markedskræfterne, eller er det en politisk opgave?

"Det betyder sådan set ikke så meget, men hvis man gerne vil have sparket gang i tingene, kan en politisk beslutning være et godt udgangspunkt. Staten kan også sagtens drive sådanne løsninger eventuelt i et samarbejde med private virksomheder i en omkostningsbaseret model."

"I regeringens nationale innovationsstrategi, nævnes time to market og innovationshastighed som vigtige områder. Hvilket understreger, at det er relevant, at man få nogle erhvervsrettede faciliteter og ikke kun faciliteter til forskning."

Erhvervsanlæg mangler

I den sydsvenske by Lund bygges et center, hvor 500 forskere fra 2018 skal studere frigivne neutroner med henblik på udvikling af bland andet fremtidens lægemidler, fødevareproduktion og materialefremstilling.

Til det arbejde tilknyttes en supercomputer i top-100-klassen, og det er et lignende projekt til erhvervslivet, som IBM-manden gerne ser.

"Jeg synes supercomputing kan være til glæde for alle, der arbejder med innovation, men erhvervsmuligheden mangler i dagens Danmark."

Læs også:
Ved it-branchen overhovedet noget om innovation

Minister: Sådan høster vi gevinsterne af innovationen

Sådan skal it sparke Danmark tilbage i verdenseliten

Annonce

Annonceindlæg fra Serpier

Databeskyttelse i virksomheder og skærpede krav til IT-infrastrukturen

I et stadigt mere komplekst trussel landskab, hvor sofistikerede cyberangreb, ransomware og datalækager udgør en konstant risiko, er IT-sikkerhed for længst rykket direkte ind i bestyrelseslokalet.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub