Waoo-boss er helt tavs om stor fiber-fusion

Waoo-direktør er fåmælt om en kommende stor-fusion på det danske fiber-marked. Han vil langt hellere snakke om andre ting.

Artikel top billede

"Der pågår forhandlinger, men ellers har jeg ingen kommentarer."

Sådan lyder det kortfattede svar fra Waoo-direktør Anders Christjansen, da Computerworld fanger ham på en fiberkonference i London for en uddybende kommentar til udmeldingen fra SE-direktør Niels Duedahl forleden.

Niels Duedahls udmelding indikerer nemlig, at det trækker op en storfusion mellem SE/Stofa og Waoo i kølvandet på, at konkurrencemyndighederne for små to uger siden godkendte fiberselskabet SE's køb af Stofa.

Et køb, som Niels Duedahl tidligere har udtalt udspringer af utålmodighed med, at kundetilslutningen til fiberselskabernes fælles markedsføringsselskab Waoo gik for langsomt til for alvor at give ærkefjenden Yousee, der er ejet af TDC, kamp til stregen om tv-kunderne.

Waoo-direktør: Danmark sætter agendaen
Mens kortene om en potentiel storfusion holdes tæt til kroppen, er Waoo-direktøren til gengæld ikke bleg for at fortælle, hvor glad han er for at se, at den europæiske fiber-interesseorganisation og hermed andre lande i Europa har fået øjnene op for den danske markedsføringsaftale, der skal sikre mere gennemsigtige bredbåndshastigheder.

"Jeg føler en stor stolthed over, at de ting, vi har arbejdet med i Danmark, nu viser sig at være noget, der nok kommer til at brede sig i Europa."

"Vi kan være stolte over, at vi Danmark med indsatsen fra Forbrugerombudsmanden og industrien er med til at sætte agendaen i Europa," lyder det fra Waoo-direktøren.

Den nye markedsføringsaftale træder i kraft lige om hjørnet, den 1. marts, og betyder en væsentlig indskrænkning i muligheden for at benytte sig af de såkaldte "op til"-hastigheder i markedsføringen.

Men en ting er en aftale - noget andet er, om den vil blive overholdt. Det tvivler Anders Christjansen dog ikke på.

"I Danmark er vi modne nok til at sætte os sammen i industrien, og vi har en forbrugerombudsmand der følger nøje med på området, så jo, selvfølgelig bliver det overholdt," lyder det fortrøstningsfuldt fra Anders Christjansen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse