Waoo-boss er helt tavs om stor fiber-fusion

Waoo-direktør er fåmælt om en kommende stor-fusion på det danske fiber-marked. Han vil langt hellere snakke om andre ting.

Artikel top billede

"Der pågår forhandlinger, men ellers har jeg ingen kommentarer."

Sådan lyder det kortfattede svar fra Waoo-direktør Anders Christjansen, da Computerworld fanger ham på en fiberkonference i London for en uddybende kommentar til udmeldingen fra SE-direktør Niels Duedahl forleden.

Niels Duedahls udmelding indikerer nemlig, at det trækker op en storfusion mellem SE/Stofa og Waoo i kølvandet på, at konkurrencemyndighederne for små to uger siden godkendte fiberselskabet SE's køb af Stofa.

Et køb, som Niels Duedahl tidligere har udtalt udspringer af utålmodighed med, at kundetilslutningen til fiberselskabernes fælles markedsføringsselskab Waoo gik for langsomt til for alvor at give ærkefjenden Yousee, der er ejet af TDC, kamp til stregen om tv-kunderne.

Waoo-direktør: Danmark sætter agendaen
Mens kortene om en potentiel storfusion holdes tæt til kroppen, er Waoo-direktøren til gengæld ikke bleg for at fortælle, hvor glad han er for at se, at den europæiske fiber-interesseorganisation og hermed andre lande i Europa har fået øjnene op for den danske markedsføringsaftale, der skal sikre mere gennemsigtige bredbåndshastigheder.

"Jeg føler en stor stolthed over, at de ting, vi har arbejdet med i Danmark, nu viser sig at være noget, der nok kommer til at brede sig i Europa."

"Vi kan være stolte over, at vi Danmark med indsatsen fra Forbrugerombudsmanden og industrien er med til at sætte agendaen i Europa," lyder det fra Waoo-direktøren.

Den nye markedsføringsaftale træder i kraft lige om hjørnet, den 1. marts, og betyder en væsentlig indskrænkning i muligheden for at benytte sig af de såkaldte "op til"-hastigheder i markedsføringen.

Men en ting er en aftale - noget andet er, om den vil blive overholdt. Det tvivler Anders Christjansen dog ikke på.

"I Danmark er vi modne nok til at sætte os sammen i industrien, og vi har en forbrugerombudsmand der følger nøje med på området, så jo, selvfølgelig bliver det overholdt," lyder det fortrøstningsfuldt fra Anders Christjansen.

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network