Strid om Android: Samsung er alt for dominerende

Android vælter sig succes som platform, men det er først og fremmest Samsung, der scorer den store gevinst, og det skaber bekymring.

Artikel top billede

Læs også:

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

Android løber fra alle de andre: Så meget fylder OS'et

Googles Android-platform har over de seneste fem år formået at erobre det meste af smartphone-markedet med en markedsandel, der på globalt plan sidste år nåede op på 75 procent.

Men selvom hele holdet af Android-producenter dermed burde juble, er det først og fremmest Samsung, der nyder godt af de vilde vækstrater.

Tal fra IDC [url= https://www.computerworld.dk/art/224235/htc-ramt-af-dramatisk-nedtur-saa-slemt-staar-det-til?page=2]viser[/url], at Samsung i 2012 endte ud med en markedsandel på 30,3 procent af det samlede smartpphone-marked, mens den andenstørste Android-producent, HTC, endte nede på 4,6 procent.

Smartphone-markedet ifølge IDC.

Wall Street Journal skriver, at chefer hos Google er bekymrede over, at Samsung nu sælger omkring 40 procent af alle enheder med Android, fordi det stiller Samsung i en særlig position, når nye aftaler med Google skal forhandles på plads. 

Ifølge avisen, der ikke bringer navne på Google-kilderne, er Google derfor i denne uge til Mobile World Congress i Barcelona blandt andet med håbet om, at andre end Samsung er klar med nye Android-produkter, der kan holde trit med Samsung rent salgsmæssigt.

Et bud kunne være HTC's nye top-smartphone med Android, HTC One.

Wall Street Journal mener at vide, at Samsung-dominansen kan få Google til at satse endnu mere på Android-produkter med udgangspunkt i købet af Motorola Mobility, men det er ikke noget, Google har ønsket at kommentere officielt, ligesom Samsung heller ikke har kommentarer til historien.

Androids succes er langt hen ad vejen opstået, fordi det er en åben platform, som alle producenter kan vælge at satse på.

Hvis den succes skal fortsætte, kræver det, at salgspotentialet er til stede for alle Android-producenter - og i højere grad end hvis man vælger at satse på en anden platform, eksempelvis Windows Phone.  

Læs også:

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

Android løber fra alle de andre: Så meget fylder OS'et

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S