Strid om Android: Samsung er alt for dominerende

Android vælter sig succes som platform, men det er først og fremmest Samsung, der scorer den store gevinst, og det skaber bekymring.

Artikel top billede

Læs også:

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

Android løber fra alle de andre: Så meget fylder OS'et

Googles Android-platform har over de seneste fem år formået at erobre det meste af smartphone-markedet med en markedsandel, der på globalt plan sidste år nåede op på 75 procent.

Men selvom hele holdet af Android-producenter dermed burde juble, er det først og fremmest Samsung, der nyder godt af de vilde vækstrater.

Tal fra IDC [url= https://www.computerworld.dk/art/224235/htc-ramt-af-dramatisk-nedtur-saa-slemt-staar-det-til?page=2]viser[/url], at Samsung i 2012 endte ud med en markedsandel på 30,3 procent af det samlede smartpphone-marked, mens den andenstørste Android-producent, HTC, endte nede på 4,6 procent.

Smartphone-markedet ifølge IDC.

Wall Street Journal skriver, at chefer hos Google er bekymrede over, at Samsung nu sælger omkring 40 procent af alle enheder med Android, fordi det stiller Samsung i en særlig position, når nye aftaler med Google skal forhandles på plads. 

Ifølge avisen, der ikke bringer navne på Google-kilderne, er Google derfor i denne uge til Mobile World Congress i Barcelona blandt andet med håbet om, at andre end Samsung er klar med nye Android-produkter, der kan holde trit med Samsung rent salgsmæssigt.

Et bud kunne være HTC's nye top-smartphone med Android, HTC One.

Wall Street Journal mener at vide, at Samsung-dominansen kan få Google til at satse endnu mere på Android-produkter med udgangspunkt i købet af Motorola Mobility, men det er ikke noget, Google har ønsket at kommentere officielt, ligesom Samsung heller ikke har kommentarer til historien.

Androids succes er langt hen ad vejen opstået, fordi det er en åben platform, som alle producenter kan vælge at satse på.

Hvis den succes skal fortsætte, kræver det, at salgspotentialet er til stede for alle Android-producenter - og i højere grad end hvis man vælger at satse på en anden platform, eksempelvis Windows Phone.  

Læs også:

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

Android løber fra alle de andre: Så meget fylder OS'et

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS