Strid om Android: Samsung er alt for dominerende

Android vælter sig succes som platform, men det er først og fremmest Samsung, der scorer den store gevinst, og det skaber bekymring.

Artikel top billede

Læs også:

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

Android løber fra alle de andre: Så meget fylder OS'et

Googles Android-platform har over de seneste fem år formået at erobre det meste af smartphone-markedet med en markedsandel, der på globalt plan sidste år nåede op på 75 procent.

Men selvom hele holdet af Android-producenter dermed burde juble, er det først og fremmest Samsung, der nyder godt af de vilde vækstrater.

Tal fra IDC [url= https://www.computerworld.dk/art/224235/htc-ramt-af-dramatisk-nedtur-saa-slemt-staar-det-til?page=2]viser[/url], at Samsung i 2012 endte ud med en markedsandel på 30,3 procent af det samlede smartpphone-marked, mens den andenstørste Android-producent, HTC, endte nede på 4,6 procent.

Smartphone-markedet ifølge IDC.

Wall Street Journal skriver, at chefer hos Google er bekymrede over, at Samsung nu sælger omkring 40 procent af alle enheder med Android, fordi det stiller Samsung i en særlig position, når nye aftaler med Google skal forhandles på plads. 

Ifølge avisen, der ikke bringer navne på Google-kilderne, er Google derfor i denne uge til Mobile World Congress i Barcelona blandt andet med håbet om, at andre end Samsung er klar med nye Android-produkter, der kan holde trit med Samsung rent salgsmæssigt.

Et bud kunne være HTC's nye top-smartphone med Android, HTC One.

Wall Street Journal mener at vide, at Samsung-dominansen kan få Google til at satse endnu mere på Android-produkter med udgangspunkt i købet af Motorola Mobility, men det er ikke noget, Google har ønsket at kommentere officielt, ligesom Samsung heller ikke har kommentarer til historien.

Androids succes er langt hen ad vejen opstået, fordi det er en åben platform, som alle producenter kan vælge at satse på.

Hvis den succes skal fortsætte, kræver det, at salgspotentialet er til stede for alle Android-producenter - og i højere grad end hvis man vælger at satse på en anden platform, eksempelvis Windows Phone.  

Læs også:

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

Android løber fra alle de andre: Så meget fylder OS'et

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job