Disse mobil-nyheder er i vente på Mobile World Congress

Der er et væld af nyheder på verdens største mobilkonference i Barcelona, der løber af stablen i næste uge. Læs her, hvad du kan forvente fra konferencen.

Artikel top billede

I næste uge starter klodens største mobilkonference i Barcelona, GSMA Mobile World Congress 2013.

Her kan mere end 65.000 gæster ifølge Computerworlds søstermagasin Networkworld forvente et se en række helt nye mobilstyresystemer og selvfølgelig nye smartphones i spandevis.

Nye styresystemer

Som tidligere nævnt hos Computerworld vil de mange tilskuere stifte bekendtskab med ZTE smartphones kørende på det HTML5-baserede Firefox OS, når browserselskabet Mozilla på mandag vil sløret for den første telefon, der kører på Firefox OS.

Mobilstyresystemet er planlagt til at blive rullet ud i to versioner - Keon og Peak - hvor Keon kører på en 1 GHz-processor, med 3.5-tommer touchscreen, et tre megapixel kamera og en harddisk på 4 gigabyte

Peak derimod er noget mere kraftfuld og kører på dual-core 1,2 GHz-processor, hvor der er et otte megapixel kamera på bagsiden og et to megapixel-kamera på forsiden samt en intern harddisk på fire gigabyte.

Det forventes, at salget af ZTE-telefonerne bliver skudt i gang i forbindelse med afholdelsen af den store mobilkonference i Barcelona.

Udover ZTE-telefonerne vil tilskuerne også stifte bekendtskab med Canonicals Ubuntu-baserede smarthones, styresystemet Tizen fra Intel og Samsung samt finske Jollas Sailfish OS på konferencen, hvor det dog forventes, at Googles Android-system vil være det klart dominerende styresystem.

Nokia med nye telefoner

I den catalanske hovedstad vil den finske mobilproducent Nokia også være klar med nye smartphones baseret på Windows Phone, da det forventes, at Lumia 520 og 720 vil ligge klar til at blive pillet, rodet og raget med på konferencen.

De to telefoner skal ifølge planerne henvende sig til de lidt mere økonomisk begrænsede målgrupper, mens selskabet endnu ikke som eksempelvis HTC, LG og Samsung med sin kommende Galaxy S4 til marts har annonceret en topmodel på konferencen.

Rygtestrømmen siger dog, at Nokia formentlig vil vise verden efterfølgeren til topmodellen Lumia 920, som blev sendt på gaden i september.

Udover nye styresystemer, nye telefoner og diverse tablets vil LTE-teknologien - også kendt som 4G - blive et stort tema på konferencen i Barcelona, hvor blandt VoLTE-services (voice over LTE) vil blive demonstreret af flere operatører.

Konferencen starter mandag den 25. februar med officiel afslutning torsdag den 28. februar.

Computerworld er med i Barcelona hele ugen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S