I dag kommer det helt store stormløb mod skat.dk

Skal du have penge tilbage, eller skal du have muldvarpen frem? Det kan du få at vide på skats webside. Hvis du ellers kan komme igennem.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor gik det galt for Skat trods ugers it-forberedelse

Skat udskød selvangivelser i to dage efter CSC-fejl

Skat kræver CSC-forklaring på femdobbelt TastSelv-nedbrud

Så er det igen den tid på året, hvor danskernes mellemregninger med skat skal afgøres i en betaling eller den noget mere attraktive situation, hvor pengene kommer hjem igen.

Officielt er det i dag, at skat åbner adgangen til årsopgørelsen, men traditionen tro har man haft mulighed for at logge på websiden siden fredag aften.

Og det er der mange, som har benyttet sig af.

Mere end en million danskere har således klikket sig forbi skat, hvilket har lagt et meget hårdt tryk på siden. Det oplyser radioens P1. 

Siden har således været helt nede i perioder.

I weekenden måtte skats hjemmeside se sig besejret af brugerantallet.

Skat anvender ellers et køsystem, der angiver hvor mange, der står foran i køen, og hvor lang tid man skal forbered sig på at vente.

Hvis du ikke fik adgang til skat efter presset i weekenden, så skal du nok forberede dig på mindst lige så lange køer i dag, der er den dag på året, hvor skat.dk er udsat for det hårdeste pres.

"Vi regner med, der bliver stor belastning på hjemmesiden i dag. Danskerne er meget interesserede i at tjekke, om de skal have penge tilbage, og vores systemer arbejder på højtryk," siger Jan Topp, it-direktør i skat til eb.dk

Du skal forberede dig på, at køen til din årsopgørelse bliver lang i dag.

Læs også:
Derfor gik det galt for Skat trods ugers it-forberedelse

Skat udskød selvangivelser i to dage efter CSC-fejl

Skat kræver CSC-forklaring på femdobbelt TastSelv-nedbrud

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S