I dag kommer det helt store stormløb mod skat.dk

Skal du have penge tilbage, eller skal du have muldvarpen frem? Det kan du få at vide på skats webside. Hvis du ellers kan komme igennem.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor gik det galt for Skat trods ugers it-forberedelse

Skat udskød selvangivelser i to dage efter CSC-fejl

Skat kræver CSC-forklaring på femdobbelt TastSelv-nedbrud

Så er det igen den tid på året, hvor danskernes mellemregninger med skat skal afgøres i en betaling eller den noget mere attraktive situation, hvor pengene kommer hjem igen.

Officielt er det i dag, at skat åbner adgangen til årsopgørelsen, men traditionen tro har man haft mulighed for at logge på websiden siden fredag aften.

Og det er der mange, som har benyttet sig af.

Mere end en million danskere har således klikket sig forbi skat, hvilket har lagt et meget hårdt tryk på siden. Det oplyser radioens P1. 

Siden har således været helt nede i perioder.

I weekenden måtte skats hjemmeside se sig besejret af brugerantallet.

Skat anvender ellers et køsystem, der angiver hvor mange, der står foran i køen, og hvor lang tid man skal forbered sig på at vente.

Hvis du ikke fik adgang til skat efter presset i weekenden, så skal du nok forberede dig på mindst lige så lange køer i dag, der er den dag på året, hvor skat.dk er udsat for det hårdeste pres.

"Vi regner med, der bliver stor belastning på hjemmesiden i dag. Danskerne er meget interesserede i at tjekke, om de skal have penge tilbage, og vores systemer arbejder på højtryk," siger Jan Topp, it-direktør i skat til eb.dk

Du skal forberede dig på, at køen til din årsopgørelse bliver lang i dag.

Læs også:
Derfor gik det galt for Skat trods ugers it-forberedelse

Skat udskød selvangivelser i to dage efter CSC-fejl

Skat kræver CSC-forklaring på femdobbelt TastSelv-nedbrud

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job