I dag kommer det helt store stormløb mod skat.dk

Skal du have penge tilbage, eller skal du have muldvarpen frem? Det kan du få at vide på skats webside. Hvis du ellers kan komme igennem.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor gik det galt for Skat trods ugers it-forberedelse

Skat udskød selvangivelser i to dage efter CSC-fejl

Skat kræver CSC-forklaring på femdobbelt TastSelv-nedbrud

Så er det igen den tid på året, hvor danskernes mellemregninger med skat skal afgøres i en betaling eller den noget mere attraktive situation, hvor pengene kommer hjem igen.

Officielt er det i dag, at skat åbner adgangen til årsopgørelsen, men traditionen tro har man haft mulighed for at logge på websiden siden fredag aften.

Og det er der mange, som har benyttet sig af.

Mere end en million danskere har således klikket sig forbi skat, hvilket har lagt et meget hårdt tryk på siden. Det oplyser radioens P1. 

Siden har således været helt nede i perioder.

I weekenden måtte skats hjemmeside se sig besejret af brugerantallet.

Skat anvender ellers et køsystem, der angiver hvor mange, der står foran i køen, og hvor lang tid man skal forbered sig på at vente.

Hvis du ikke fik adgang til skat efter presset i weekenden, så skal du nok forberede dig på mindst lige så lange køer i dag, der er den dag på året, hvor skat.dk er udsat for det hårdeste pres.

"Vi regner med, der bliver stor belastning på hjemmesiden i dag. Danskerne er meget interesserede i at tjekke, om de skal have penge tilbage, og vores systemer arbejder på højtryk," siger Jan Topp, it-direktør i skat til eb.dk

Du skal forberede dig på, at køen til din årsopgørelse bliver lang i dag.

Læs også:
Derfor gik det galt for Skat trods ugers it-forberedelse

Skat udskød selvangivelser i to dage efter CSC-fejl

Skat kræver CSC-forklaring på femdobbelt TastSelv-nedbrud

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job