I dag kommer det helt store stormløb mod skat.dk

Skal du have penge tilbage, eller skal du have muldvarpen frem? Det kan du få at vide på skats webside. Hvis du ellers kan komme igennem.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor gik det galt for Skat trods ugers it-forberedelse

Skat udskød selvangivelser i to dage efter CSC-fejl

Skat kræver CSC-forklaring på femdobbelt TastSelv-nedbrud

Så er det igen den tid på året, hvor danskernes mellemregninger med skat skal afgøres i en betaling eller den noget mere attraktive situation, hvor pengene kommer hjem igen.

Officielt er det i dag, at skat åbner adgangen til årsopgørelsen, men traditionen tro har man haft mulighed for at logge på websiden siden fredag aften.

Og det er der mange, som har benyttet sig af.

Mere end en million danskere har således klikket sig forbi skat, hvilket har lagt et meget hårdt tryk på siden. Det oplyser radioens P1. 

Siden har således været helt nede i perioder.

I weekenden måtte skats hjemmeside se sig besejret af brugerantallet.

Skat anvender ellers et køsystem, der angiver hvor mange, der står foran i køen, og hvor lang tid man skal forbered sig på at vente.

Hvis du ikke fik adgang til skat efter presset i weekenden, så skal du nok forberede dig på mindst lige så lange køer i dag, der er den dag på året, hvor skat.dk er udsat for det hårdeste pres.

"Vi regner med, der bliver stor belastning på hjemmesiden i dag. Danskerne er meget interesserede i at tjekke, om de skal have penge tilbage, og vores systemer arbejder på højtryk," siger Jan Topp, it-direktør i skat til eb.dk

Du skal forberede dig på, at køen til din årsopgørelse bliver lang i dag.

Læs også:
Derfor gik det galt for Skat trods ugers it-forberedelse

Skat udskød selvangivelser i to dage efter CSC-fejl

Skat kræver CSC-forklaring på femdobbelt TastSelv-nedbrud

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S