Derfor gik det galt for Skat trods ugers it-forberedelse

Skat havde indkøbt ekstra kapacitet til sit site og følte sig rustet til at håndtere de mange danskere, der onsdag ville ind i se firmaers skatteinfo. Alligevel crashede sitet. Læs her, hvorfor det gik galt.

Artikel top billede

Skat har i ugevis forberedt den tekniske lancering af de åbne skattelister og afslørede i den forbindelse en del af siden.

Det var overvældende interesse for de omdiskuterede åbne skattelister, som onsdag sendte skat.dk til tælling langt op af formiddagen, hvilket du kan læse mere om her.

Det bekræfter Steffen Normann Hansen, der er produktionsdirektør hos Skat.

Han fortæller, at Skat ellers havde forberedt sig ved at købe ekstra kapacitet til sitet. Men det slog ikke til, fortæller produktionsdirektøren.

"Men vi havde sammellignet med, når vi åbner for årsopgørelserne. Her spørger de besøgende imidlertid kun til deres egne årsopgørelser. Her går folk ind og får et billede på alle mulige virksomheder og bliver derfor på siden i længere tid," siger han.

Han fortæller, at systemet derfor gik ned, indtil Skat fik sat ekstra kapacitet på hos driftsleverandøren.

Produktionschefen fortæller, at Skat ikke ved, hvor mange besøgende der har været på sitet, fordi myndigheden for at give ekstra kapacitet slog tælleren på siden fra.

At det er nødvendigt er udtryk for, at der har været langt flere besøgende end siden har haft kapacitet til.

Gammelt problem

Skats systemer bliver traditionelt overbelastet ved to årlige lejligheder, nemlig når årsopgørelsen og selvangivelsen bliver offentliggjort.

Her har det i årevis - indtil i år - mere været reglen end undtagelsen, at adgangen til myndighedens tjenester gik ned eller var delvis utilgængelig i en periode - simpelthen fordi antallet af forespørgsler på siden har været større end den indkøbte kapacitet. 

Det har været noget, som Skat hidtil har accepteret som konsekvens af en afvejening af, hvad den ekstra kapacitet ville koste ekstra i forhold til, at den blot var nødvendig ved disse to lejligheder.

I år Kunne Skat imidlertid glæde sig over for første gang at være istand til at efterkomme befolkningens nysgerrighed efter, om de fik penge tilbage eller et skattesmæk, uden at siden gik ned.

Skat sagde nej til effektiv løsning

Genbrugte ikke kø-system

Hemmeligheden var et kø-system, som var leveret af firmaet Quoue-IT.

Imidlertid benyttede Skat ikke ved dagens længe ventede lancering af de omdiskuterede åbne skattelister dette firmas løsning.

Det bekræfter Martin Pronk, som er teknisk direktør hos Quote-IT.

"Vi har ikke været inde over denne lancering hos Skat, men hvis de er interesserede, så er vi klar," siger han.

Han fortæller, at firmaet før har fået andre kunder i luften med et kø-system på en halv time.

Om et kø-system som eksempelvis Queue-IT ville have haft indflydelse på morgenens lancering af de åbne skattelister, kan man formentlig kun gisne om.

Men firmaet fik stor ros fra Skat i forbindelse med årets offentliggørelse af selvangivelserne fra myndigheden selv.

Computerworld erfarer da også, at der har været rigtigt mange besøgende hos Skat, når systemet opfører sig som det gjorde onsdag formiddag.

Hos Skat ønsker Steffen Normann Hansen ikke at udtale sig om, hvorvidt de massive antal besøgende og et efterfølgende it-problemer skal ses som en succes for de åbne skattelister.

"Men der har i fald været en stor interesse," siger han.

Læs også:

Disse danske it-giganter betaler nul kroner i skat.

Skat.dk i knæ efter offentliggørelse af firmaskat

Skat vil offentliggøre alle firmaers skatte-data på nettet.

Dansk telegigant betaler milliardskat: To andre slipper.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S