Derfor gik det galt for Skat trods ugers it-forberedelse

Skat havde indkøbt ekstra kapacitet til sit site og følte sig rustet til at håndtere de mange danskere, der onsdag ville ind i se firmaers skatteinfo. Alligevel crashede sitet. Læs her, hvorfor det gik galt.

Artikel top billede

Skat har i ugevis forberedt den tekniske lancering af de åbne skattelister og afslørede i den forbindelse en del af siden.

Det var overvældende interesse for de omdiskuterede åbne skattelister, som onsdag sendte skat.dk til tælling langt op af formiddagen, hvilket du kan læse mere om her.

Det bekræfter Steffen Normann Hansen, der er produktionsdirektør hos Skat.

Han fortæller, at Skat ellers havde forberedt sig ved at købe ekstra kapacitet til sitet. Men det slog ikke til, fortæller produktionsdirektøren.

"Men vi havde sammellignet med, når vi åbner for årsopgørelserne. Her spørger de besøgende imidlertid kun til deres egne årsopgørelser. Her går folk ind og får et billede på alle mulige virksomheder og bliver derfor på siden i længere tid," siger han.

Han fortæller, at systemet derfor gik ned, indtil Skat fik sat ekstra kapacitet på hos driftsleverandøren.

Produktionschefen fortæller, at Skat ikke ved, hvor mange besøgende der har været på sitet, fordi myndigheden for at give ekstra kapacitet slog tælleren på siden fra.

At det er nødvendigt er udtryk for, at der har været langt flere besøgende end siden har haft kapacitet til.

Gammelt problem

Skats systemer bliver traditionelt overbelastet ved to årlige lejligheder, nemlig når årsopgørelsen og selvangivelsen bliver offentliggjort.

Her har det i årevis - indtil i år - mere været reglen end undtagelsen, at adgangen til myndighedens tjenester gik ned eller var delvis utilgængelig i en periode - simpelthen fordi antallet af forespørgsler på siden har været større end den indkøbte kapacitet. 

Det har været noget, som Skat hidtil har accepteret som konsekvens af en afvejening af, hvad den ekstra kapacitet ville koste ekstra i forhold til, at den blot var nødvendig ved disse to lejligheder.

I år Kunne Skat imidlertid glæde sig over for første gang at være istand til at efterkomme befolkningens nysgerrighed efter, om de fik penge tilbage eller et skattesmæk, uden at siden gik ned.

Skat sagde nej til effektiv løsning

Genbrugte ikke kø-system

Hemmeligheden var et kø-system, som var leveret af firmaet Quoue-IT.

Imidlertid benyttede Skat ikke ved dagens længe ventede lancering af de omdiskuterede åbne skattelister dette firmas løsning.

Det bekræfter Martin Pronk, som er teknisk direktør hos Quote-IT.

"Vi har ikke været inde over denne lancering hos Skat, men hvis de er interesserede, så er vi klar," siger han.

Han fortæller, at firmaet før har fået andre kunder i luften med et kø-system på en halv time.

Om et kø-system som eksempelvis Queue-IT ville have haft indflydelse på morgenens lancering af de åbne skattelister, kan man formentlig kun gisne om.

Men firmaet fik stor ros fra Skat i forbindelse med årets offentliggørelse af selvangivelserne fra myndigheden selv.

Computerworld erfarer da også, at der har været rigtigt mange besøgende hos Skat, når systemet opfører sig som det gjorde onsdag formiddag.

Hos Skat ønsker Steffen Normann Hansen ikke at udtale sig om, hvorvidt de massive antal besøgende og et efterfølgende it-problemer skal ses som en succes for de åbne skattelister.

"Men der har i fald været en stor interesse," siger han.

Læs også:

Disse danske it-giganter betaler nul kroner i skat.

Skat.dk i knæ efter offentliggørelse af firmaskat

Skat vil offentliggøre alle firmaers skatte-data på nettet.

Dansk telegigant betaler milliardskat: To andre slipper.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S