Derfor gik det galt for Skat trods ugers it-forberedelse

Skat havde indkøbt ekstra kapacitet til sit site og følte sig rustet til at håndtere de mange danskere, der onsdag ville ind i se firmaers skatteinfo. Alligevel crashede sitet. Læs her, hvorfor det gik galt.

Artikel top billede

Skat har i ugevis forberedt den tekniske lancering af de åbne skattelister og afslørede i den forbindelse en del af siden.

Det var overvældende interesse for de omdiskuterede åbne skattelister, som onsdag sendte skat.dk til tælling langt op af formiddagen, hvilket du kan læse mere om her.

Det bekræfter Steffen Normann Hansen, der er produktionsdirektør hos Skat.

Han fortæller, at Skat ellers havde forberedt sig ved at købe ekstra kapacitet til sitet. Men det slog ikke til, fortæller produktionsdirektøren.

"Men vi havde sammellignet med, når vi åbner for årsopgørelserne. Her spørger de besøgende imidlertid kun til deres egne årsopgørelser. Her går folk ind og får et billede på alle mulige virksomheder og bliver derfor på siden i længere tid," siger han.

Han fortæller, at systemet derfor gik ned, indtil Skat fik sat ekstra kapacitet på hos driftsleverandøren.

Produktionschefen fortæller, at Skat ikke ved, hvor mange besøgende der har været på sitet, fordi myndigheden for at give ekstra kapacitet slog tælleren på siden fra.

At det er nødvendigt er udtryk for, at der har været langt flere besøgende end siden har haft kapacitet til.

Gammelt problem

Skats systemer bliver traditionelt overbelastet ved to årlige lejligheder, nemlig når årsopgørelsen og selvangivelsen bliver offentliggjort.

Her har det i årevis - indtil i år - mere været reglen end undtagelsen, at adgangen til myndighedens tjenester gik ned eller var delvis utilgængelig i en periode - simpelthen fordi antallet af forespørgsler på siden har været større end den indkøbte kapacitet. 

Det har været noget, som Skat hidtil har accepteret som konsekvens af en afvejening af, hvad den ekstra kapacitet ville koste ekstra i forhold til, at den blot var nødvendig ved disse to lejligheder.

I år Kunne Skat imidlertid glæde sig over for første gang at være istand til at efterkomme befolkningens nysgerrighed efter, om de fik penge tilbage eller et skattesmæk, uden at siden gik ned.

Skat sagde nej til effektiv løsning

Genbrugte ikke kø-system

Hemmeligheden var et kø-system, som var leveret af firmaet Quoue-IT.

Imidlertid benyttede Skat ikke ved dagens længe ventede lancering af de omdiskuterede åbne skattelister dette firmas løsning.

Det bekræfter Martin Pronk, som er teknisk direktør hos Quote-IT.

"Vi har ikke været inde over denne lancering hos Skat, men hvis de er interesserede, så er vi klar," siger han.

Han fortæller, at firmaet før har fået andre kunder i luften med et kø-system på en halv time.

Om et kø-system som eksempelvis Queue-IT ville have haft indflydelse på morgenens lancering af de åbne skattelister, kan man formentlig kun gisne om.

Men firmaet fik stor ros fra Skat i forbindelse med årets offentliggørelse af selvangivelserne fra myndigheden selv.

Computerworld erfarer da også, at der har været rigtigt mange besøgende hos Skat, når systemet opfører sig som det gjorde onsdag formiddag.

Hos Skat ønsker Steffen Normann Hansen ikke at udtale sig om, hvorvidt de massive antal besøgende og et efterfølgende it-problemer skal ses som en succes for de åbne skattelister.

"Men der har i fald været en stor interesse," siger han.

Læs også:

Disse danske it-giganter betaler nul kroner i skat.

Skat.dk i knæ efter offentliggørelse af firmaskat

Skat vil offentliggøre alle firmaers skatte-data på nettet.

Dansk telegigant betaler milliardskat: To andre slipper.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect