Derfor gik det galt for Skat trods ugers it-forberedelse

Skat havde indkøbt ekstra kapacitet til sit site og følte sig rustet til at håndtere de mange danskere, der onsdag ville ind i se firmaers skatteinfo. Alligevel crashede sitet. Læs her, hvorfor det gik galt.

Artikel top billede

Skat har i ugevis forberedt den tekniske lancering af de åbne skattelister og afslørede i den forbindelse en del af siden.

Det var overvældende interesse for de omdiskuterede åbne skattelister, som onsdag sendte skat.dk til tælling langt op af formiddagen, hvilket du kan læse mere om her.

Det bekræfter Steffen Normann Hansen, der er produktionsdirektør hos Skat.

Han fortæller, at Skat ellers havde forberedt sig ved at købe ekstra kapacitet til sitet. Men det slog ikke til, fortæller produktionsdirektøren.

"Men vi havde sammellignet med, når vi åbner for årsopgørelserne. Her spørger de besøgende imidlertid kun til deres egne årsopgørelser. Her går folk ind og får et billede på alle mulige virksomheder og bliver derfor på siden i længere tid," siger han.

Han fortæller, at systemet derfor gik ned, indtil Skat fik sat ekstra kapacitet på hos driftsleverandøren.

Produktionschefen fortæller, at Skat ikke ved, hvor mange besøgende der har været på sitet, fordi myndigheden for at give ekstra kapacitet slog tælleren på siden fra.

At det er nødvendigt er udtryk for, at der har været langt flere besøgende end siden har haft kapacitet til.

Gammelt problem

Skats systemer bliver traditionelt overbelastet ved to årlige lejligheder, nemlig når årsopgørelsen og selvangivelsen bliver offentliggjort.

Her har det i årevis - indtil i år - mere været reglen end undtagelsen, at adgangen til myndighedens tjenester gik ned eller var delvis utilgængelig i en periode - simpelthen fordi antallet af forespørgsler på siden har været større end den indkøbte kapacitet. 

Det har været noget, som Skat hidtil har accepteret som konsekvens af en afvejening af, hvad den ekstra kapacitet ville koste ekstra i forhold til, at den blot var nødvendig ved disse to lejligheder.

I år Kunne Skat imidlertid glæde sig over for første gang at være istand til at efterkomme befolkningens nysgerrighed efter, om de fik penge tilbage eller et skattesmæk, uden at siden gik ned.

Skat sagde nej til effektiv løsning

Genbrugte ikke kø-system

Hemmeligheden var et kø-system, som var leveret af firmaet Quoue-IT.

Imidlertid benyttede Skat ikke ved dagens længe ventede lancering af de omdiskuterede åbne skattelister dette firmas løsning.

Det bekræfter Martin Pronk, som er teknisk direktør hos Quote-IT.

"Vi har ikke været inde over denne lancering hos Skat, men hvis de er interesserede, så er vi klar," siger han.

Han fortæller, at firmaet før har fået andre kunder i luften med et kø-system på en halv time.

Om et kø-system som eksempelvis Queue-IT ville have haft indflydelse på morgenens lancering af de åbne skattelister, kan man formentlig kun gisne om.

Men firmaet fik stor ros fra Skat i forbindelse med årets offentliggørelse af selvangivelserne fra myndigheden selv.

Computerworld erfarer da også, at der har været rigtigt mange besøgende hos Skat, når systemet opfører sig som det gjorde onsdag formiddag.

Hos Skat ønsker Steffen Normann Hansen ikke at udtale sig om, hvorvidt de massive antal besøgende og et efterfølgende it-problemer skal ses som en succes for de åbne skattelister.

"Men der har i fald været en stor interesse," siger han.

Læs også:

Disse danske it-giganter betaler nul kroner i skat.

Skat.dk i knæ efter offentliggørelse af firmaskat

Skat vil offentliggøre alle firmaers skatte-data på nettet.

Dansk telegigant betaler milliardskat: To andre slipper.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S