Afsløring: Android bombarderes med ny malware

Helt nye tal viser, at malware-mængderne på Android bare stiger og stiger. Her er nogle af truslerne.

Artikel top billede

Læs også:

McAfee advarer igen: Derfor er Android farlig

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

I en ny rapport om trusler på mobile platforme udpeger F-Secure Android som det helt store problembarn.

Nu er det ikke første gang, at sikkerhedsfirmaer taler om malware-trusler på Android, men tendensen er alligevel skræmmende.

I rapporten (PDF) skriver F-Secure blandt andet, at der alene i fjerde kvartal 2012 blev fundet hele 96 nye familier og varianter af Android-malware.

Det er næsten en fordobling af den mængde, der blev fundet i kvartalet før.

Det er ikke mindst PremiumSMS-malware, der ligger bag denne stigning. Det er malware, der forsøger at franarre dig penge via falske SMS'er.

21 nye varianter af denne form for malware blev fundet i kvartalet.

Samtidig er bank-trojanere på spil, skriver F-Secure.

Det drejer sig blandt andet om Citmo.A, der stjæler det Transaction Authentication Number (mTAN) , som nogle banker sender via SMS til kunder for at validere transaktioner.

De kriminelle kan med det nummer forsøge at overføre penge fra Android-brugerens konto.

Også malware på andre platforme

F-Secure skriver dog også, at væksten i Android-malware i høj grad hænger sammen med platformens generelt øgede popularitet.

Den modsatte tendens er også årsagen til, at malware, der retter sig mod Symbian, ikke ængere er så stort et problem, som det har været.

"Hvad angår andre platforme, eksempelvis BlackBerry, iOS, Windows Mobile, så sker det, at trusler popper op nu og da. Men det er mest sandsynligt, at truslerne er rettet mod mange platforme, som det er tilfældet med FinSpy4," skriver F-Secure.

Ifølge F-Secure retter 79 procent af den mobile malware sig mod Android-platformen, mens 19 procent går efter Symbian. Blot 0,7 procent er stilet mod iOS fra Apple. 

Læs også:

McAfee advarer igen: Derfor er Android farlig

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect