Danske teleselskab betaler bøde efter snyd i reklame

Et dansk teleselskab må hale de store sedler op af lommerne, efter Forbrugerombudsmanden i efteråret pudsede politiet på selskabet på grund af vildledende markedsføring.

Artikel top billede

Efter teleselskabet Onfone sidste forår kørte en reklame på de danske tv-skærme, blev teleselskabet først politianmeldt, og siden måtte Onfone til lommerne og betale for sin vildledende markedsføring.

Bøden til Onfone lyder på 200.000 kroner, fremgår det af Forbrugerombudsmandens hjemmeside, efter teleselskabet i tv-reklamer fra sidste år kørte frem med budskabet om, at Onfone ikke opkræver gebyrer.

Helt bogstaveligt blev budskabet fremhævet i tv-speaken "Onfone - alt inkluderet. Punktum!", hvilket dog har været i strid med den skriftlige meddelelse, der dukkede op halvvejs i reklamen.

For på skrift fremgik det med små typer, at alle nye kunder hos Onfone skulle betale et oprettelsesgebyr på 99 kroner, hvilket fik Forbrugerombudsmanden til at politianmelde teleselskabet i november 2012

"En oplysning om, at alle nye kunder skal betale et oprettelsesgebyr, er en væsentlig oplysning, der ikke må "gemmes" væk på skærmen - og særligt ikke, når hovedbudskabet i reklamen netop er, at der ikke opkræves gebyrer. Så er der tale om vildledning," forklarer forbrugerombudsmand Henrik Øe på sin hjemmeside.

Mudret budskab 427 gange

Forbrugerombudsmanden forklarer på sitet også om, hvordan bødetaksten på 200.000 kroner er blevet udregnet.

"Når der udmåles bøder for overtrædelse af markedsføringsloven, skal der lægges vægt på overtrædelsernes grovhed, omfang og den tilsigtede økonomiske gevinst," står der på hjemmesiden.

Bøden er først og fremmest blevet fastsat ud fra markedsføringsomkostningerne for tv-reklamen, som Onfone dog ikke ønsker at oplyse omkostningerne på.  

En skærpende omstændighed er så, at tv-reklamen er blevet vist 427 gange i marts og april 2012, hvilket betyder, at mange potentielle kunder i perioden 12. marts til 8. april sidste år var eksponeret for det vildledende budskab.

En formildende faktor er, at Onfone har medvirket til sagens opklaring.

Ukendt straf

Forbrugerombudsmanden sekretariat oplyser til Computerworld, at Onfone i lighed med markedsføringsomkostningerne heller ikke ønsker at offentliggøre, hvor mange kunder selskabet har scoret med den misvisende reklame.

Derfor er det endnu ukendt, hvor mange nye kunder, der har været tvunget til at betale 99 kroner i oprettelsesgebyr på trods af, at selskabet fremturer med budskabet om nul gebyrer i sine reklamer fra sidste år.

Computerworld har søgt aktindsigt i disse oplysninger hos Københavns Politi. 

Onfone har siden politianmeldelsen i november betalt bøden på 200.000 kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S