Dansk teleselskab meldt til politiet for produkt-snyd

Forbrugerombudsmanden har meldt dansk teleselskab til politiet, fordi teleselskabet har pyntet på oplysninger om dets produkter.

Artikel top billede

Foto: PR-foto fra politiet.

Lavpris-teleselskabernes frække dreng, Onfone, er blevet meldt til politiet af Forbrugerombudsmanden efter at have kørt en reklamefilm på landsdækkende tv i foråret.

I filmen fortæller en speaker fra Onfone, at teleselskabet ikke har gebyrer, hvilket bliver understreget med sloganet:

""Onfone - alt inkluderet. Punktum!"

Fanget i en løgn

Men alt er ikke inkluderet, mener Forbrugerombudsmanden på sin hjemmeside.

For med så små bogstaver, at kun jurister i telebranchen kan læse dem uden at klemme øjnene sammen til minimale sprækker, har Onfone nemlig midtvejs i reklamen skrevet, at alle nye kunder hos Onfone skal betale et oprettelsesgebyr på 99 kroner.

"Oplysningen om, at alle nye kunder skal betale et oprettelsesgebyr er efter Forbrugerombudsmandens opfattelse en væsentlig oplysning, der ikke skal gemmes væk. Særligt ikke, når hovedbudskabet i markedsføringen er, at teleskabet ikke har gebyrer," skriver Forbrugerombudsmanden.

Onfone er klar til bøden

Det oplyses, at overtrædelser vedrørende vildledning i markedsføringslovens forstand kan straffes med bøde.

Mere konkret drejer det sig om markedsføringslovens § 3, stk.1, hvor det angives, at erhvervsdrivende ikke må anvende vildledende eller urigtige angivelser eller undlade væsentlige informationer i markedsføringen.

Onfone, der er ejet af TDC, har over for Forbrugerombudsmanden tilkendegivet, at selskabet er indstillet på at betale et eventuelt bødeforlæg.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse