Microsoft: Sådan bliver fremtidens Dynamics

Reportage: Dynamics får nye brugerinterfaces og mobile apps. Tag med til Microsofts store Dynamics-konference, der i nat blev skudt i gang.

Artikel top billede

Læs også:
Disse it-firmaer dominerer dansk ERP-marked - endnu

Økonomichef på jagt efter ny ERP: Så meget skal nyt system kunne

Microsoft Convergence, New Orleans: "Vi er sammen om Dynamics-produkterne." gjalder direktøren for Microsoft Business Solutions, Kirill Taratinov, ud i den store konference sal.

Med i alt 11.500 kunder og partnere indregistreret er Convergence 2013 den hidtil største Dynamics-konference, som Microsoft afholder.

Og hovedparten af de tilmeldte befinder sig da også til den åbnings-keynote, som Kirill Taratinov er hovedtaler ved.

Udgangspunktet for Microsoft er at møde kunderne i øjenhøjde, når det handler om at formidle salgsargumenterne for Dynamics-produkterne.

Konferencen afholdes i Ernest N. Morial Convention Center, der trods sin enorme kapacitet summer af liv i alle kroge.

Fokus på brugeroplevelsen

Et af de helt store omdrejningspunkter i keynoten er præsentationer af de nyeste brugerinterfaces til Dynamics.

"Ved Dynamics AX vil vi præsentere et helt nyt sæt mobile apps, og det kommer ikke kun til at ske på Windows Phone," lover Kirill Taratinov.

Den ene tekniker, der demonstrerer applikationen, fremhæver en helt særligt funktionalitet, som adskiller visse af Microsoft's enheder fra konkurrenterne.

"En tablet, der kan køre to applikationer på samme tid," siger han.

"Utroligt," svarer den anden tekniker tørt til stor morskab for forsamlingen.

Microsoft: Vi vil være facilitatoren

Direktøren lover deltagerne produkter, der kan anvendes af stort set alle typer virksomheder.

"Vi vil gøre Dynamics tilgængelig for alle og ikke kun for et få tal," siger Kirill Taratinov.

"Microsoft har i øjeblikket stort fokus på udviklingen af mobile enheder og services. Den innovation, vi ønsker, kræver, at vores tjenester er modne og veludviklede." siger han og fremhæver Microsofts cloud-tjenester.

"I dag er cloud-produkterne direkte integreret i alle vores enheder, det hele er smeltet sammen, og det hjælper vores kunder og partnere til at blive mere agile."

Dynamics skal samle enderne

Microsoft ser gerne, at kunder og partnere får øjnene op for de muligheder, der ligger i softwaren.

"Jeg har snakket med flere af jer i dette rum," siger Microsoft-direktøren direkte henvendt til salen.

"Og jeg ser rent ud sagt store huller i mange organisationer, hvor ERP-systemerne ikke er effektive nok, når de er i samspil med hinanden,"

Og det er huller, som virksomheden naturligvis gerne vil hjælpe med at lukke.

"Vi vil lukke hullerne, for vi tror på, at det vil blive essentielt for at have succes i fremtiden." afslutter han.

Læs også:
Disse it-firmaer dominerer dansk ERP-marked - endnu

Økonomichef på jagt efter ny ERP: Så meget skal nyt system kunne

Læses lige nu

    Center For IT og Medicoteknologi

    Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-partner til IT-Universitetet i København

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job