HP-investorer vil have HP-bestyrelsesfolk ud af vagten

Flere store investorer vil have udskiftet bestemte medlemmer af HP's omstridte bestyrelse.

Artikel top billede

HP's bestyrelse på 11 medlemmer overlevede en kritisk tillids-afstemning blandt selskabets aktionærer. Men det var på et hængende hår, at alle bestyrelsesmedlemmerne slap igennem.

Bestyrelsen kan ånde lettet op, da en række utilfredse investorer har krævet, at selskabets bestyrelse står til ansvar for den seneste periodes problemer i HP.

Selskabet har blandt andet været i vælten for det stærkt kritiserede køb af det britiske selskab Autonomy, som HP var nødt til at afskrive med milliard-beløb. Det kan du læse mere om her.

Trods kritikken endte generalforsamlingen med, at samtlig 11 bestyrelsesmedlemmer blev genvalgt med opbakning fra mindst 50 procent af aktiekapitalen.

De to bestyrelsesmedlemmer, der i forvejen var blevet nævnt som de mest sårbare, sneg sig lige over de 50 procent.

Ville af med bestyrelsesmedlemmer

Flere af selskabets helt store institutionelle investorer havde i forvejen meddelt, at de ikke ville stemme for de to pågældende bestyrelsesmedlemmer, G. Kennedy Thompson og John Hammergren, som menes at have haft et særligt ansvar for det fejlslagne opkøb af Autonomy.

New York City Pension Funds, der 5,5 millioner HP-aktier, mener, at de to bestyrelsesmedlemmer, der har siddet i bestyrelsen i mange år, ligeledes bærer ansvar for de problematiske opkøb af EDS og Palm samt ansættelsen af tyskeren Leo Apotheker som topchef.

Han blev efter kort tid og mange problemer fyret på gråt papir. Det kan du læse mere om her.

Mere end 90 procent af aktiekapitalen stemte for, at topchef Meg Whitman fortsætter i selskabets bestyrelse.

Blot 58,9 procent af aktiekapitalen stemte for bestyrelsesformand Ray Lane.

Meg Whitman benyttede anledningen til igen at forsikre investorerne om, at HP er på rette kurs.

"Uanset hvad I har hørt, så lever innovationen i selskabet, og den har det godt," sagde hun.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kollegaer med stærke styringskompetencer til nyoprettet CIO-kontor i IT-staben

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS