HP-investorer vil have HP-bestyrelsesfolk ud af vagten

Flere store investorer vil have udskiftet bestemte medlemmer af HP's omstridte bestyrelse.

Artikel top billede

HP's bestyrelse på 11 medlemmer overlevede en kritisk tillids-afstemning blandt selskabets aktionærer. Men det var på et hængende hår, at alle bestyrelsesmedlemmerne slap igennem.

Bestyrelsen kan ånde lettet op, da en række utilfredse investorer har krævet, at selskabets bestyrelse står til ansvar for den seneste periodes problemer i HP.

Selskabet har blandt andet været i vælten for det stærkt kritiserede køb af det britiske selskab Autonomy, som HP var nødt til at afskrive med milliard-beløb. Det kan du læse mere om her.

Trods kritikken endte generalforsamlingen med, at samtlig 11 bestyrelsesmedlemmer blev genvalgt med opbakning fra mindst 50 procent af aktiekapitalen.

De to bestyrelsesmedlemmer, der i forvejen var blevet nævnt som de mest sårbare, sneg sig lige over de 50 procent.

Ville af med bestyrelsesmedlemmer

Flere af selskabets helt store institutionelle investorer havde i forvejen meddelt, at de ikke ville stemme for de to pågældende bestyrelsesmedlemmer, G. Kennedy Thompson og John Hammergren, som menes at have haft et særligt ansvar for det fejlslagne opkøb af Autonomy.

New York City Pension Funds, der 5,5 millioner HP-aktier, mener, at de to bestyrelsesmedlemmer, der har siddet i bestyrelsen i mange år, ligeledes bærer ansvar for de problematiske opkøb af EDS og Palm samt ansættelsen af tyskeren Leo Apotheker som topchef.

Han blev efter kort tid og mange problemer fyret på gråt papir. Det kan du læse mere om her.

Mere end 90 procent af aktiekapitalen stemte for, at topchef Meg Whitman fortsætter i selskabets bestyrelse.

Blot 58,9 procent af aktiekapitalen stemte for bestyrelsesformand Ray Lane.

Meg Whitman benyttede anledningen til igen at forsikre investorerne om, at HP er på rette kurs.

"Uanset hvad I har hørt, så lever innovationen i selskabet, og den har det godt," sagde hun.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S