HP-investorer vil have HP-bestyrelsesfolk ud af vagten

Flere store investorer vil have udskiftet bestemte medlemmer af HP's omstridte bestyrelse.

Artikel top billede

HP's bestyrelse på 11 medlemmer overlevede en kritisk tillids-afstemning blandt selskabets aktionærer. Men det var på et hængende hår, at alle bestyrelsesmedlemmerne slap igennem.

Bestyrelsen kan ånde lettet op, da en række utilfredse investorer har krævet, at selskabets bestyrelse står til ansvar for den seneste periodes problemer i HP.

Selskabet har blandt andet været i vælten for det stærkt kritiserede køb af det britiske selskab Autonomy, som HP var nødt til at afskrive med milliard-beløb. Det kan du læse mere om her.

Trods kritikken endte generalforsamlingen med, at samtlig 11 bestyrelsesmedlemmer blev genvalgt med opbakning fra mindst 50 procent af aktiekapitalen.

De to bestyrelsesmedlemmer, der i forvejen var blevet nævnt som de mest sårbare, sneg sig lige over de 50 procent.

Ville af med bestyrelsesmedlemmer

Flere af selskabets helt store institutionelle investorer havde i forvejen meddelt, at de ikke ville stemme for de to pågældende bestyrelsesmedlemmer, G. Kennedy Thompson og John Hammergren, som menes at have haft et særligt ansvar for det fejlslagne opkøb af Autonomy.

New York City Pension Funds, der 5,5 millioner HP-aktier, mener, at de to bestyrelsesmedlemmer, der har siddet i bestyrelsen i mange år, ligeledes bærer ansvar for de problematiske opkøb af EDS og Palm samt ansættelsen af tyskeren Leo Apotheker som topchef.

Han blev efter kort tid og mange problemer fyret på gråt papir. Det kan du læse mere om her.

Mere end 90 procent af aktiekapitalen stemte for, at topchef Meg Whitman fortsætter i selskabets bestyrelse.

Blot 58,9 procent af aktiekapitalen stemte for bestyrelsesformand Ray Lane.

Meg Whitman benyttede anledningen til igen at forsikre investorerne om, at HP er på rette kurs.

"Uanset hvad I har hørt, så lever innovationen i selskabet, og den har det godt," sagde hun.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Full Stack Udvikler: Gå forrest i digitaliseringen af samfundskritiske løsninger

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S