HP-investorer vil have HP-bestyrelsesfolk ud af vagten

Flere store investorer vil have udskiftet bestemte medlemmer af HP's omstridte bestyrelse.

Artikel top billede

HP's bestyrelse på 11 medlemmer overlevede en kritisk tillids-afstemning blandt selskabets aktionærer. Men det var på et hængende hår, at alle bestyrelsesmedlemmerne slap igennem.

Bestyrelsen kan ånde lettet op, da en række utilfredse investorer har krævet, at selskabets bestyrelse står til ansvar for den seneste periodes problemer i HP.

Selskabet har blandt andet været i vælten for det stærkt kritiserede køb af det britiske selskab Autonomy, som HP var nødt til at afskrive med milliard-beløb. Det kan du læse mere om her.

Trods kritikken endte generalforsamlingen med, at samtlig 11 bestyrelsesmedlemmer blev genvalgt med opbakning fra mindst 50 procent af aktiekapitalen.

De to bestyrelsesmedlemmer, der i forvejen var blevet nævnt som de mest sårbare, sneg sig lige over de 50 procent.

Ville af med bestyrelsesmedlemmer

Flere af selskabets helt store institutionelle investorer havde i forvejen meddelt, at de ikke ville stemme for de to pågældende bestyrelsesmedlemmer, G. Kennedy Thompson og John Hammergren, som menes at have haft et særligt ansvar for det fejlslagne opkøb af Autonomy.

New York City Pension Funds, der 5,5 millioner HP-aktier, mener, at de to bestyrelsesmedlemmer, der har siddet i bestyrelsen i mange år, ligeledes bærer ansvar for de problematiske opkøb af EDS og Palm samt ansættelsen af tyskeren Leo Apotheker som topchef.

Han blev efter kort tid og mange problemer fyret på gråt papir. Det kan du læse mere om her.

Mere end 90 procent af aktiekapitalen stemte for, at topchef Meg Whitman fortsætter i selskabets bestyrelse.

Blot 58,9 procent af aktiekapitalen stemte for bestyrelsesformand Ray Lane.

Meg Whitman benyttede anledningen til igen at forsikre investorerne om, at HP er på rette kurs.

"Uanset hvad I har hørt, så lever innovationen i selskabet, og den har det godt," sagde hun.

Læses lige nu

    Annonce

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec