Danske Bank: Vores skyld, at løn ikke blev udbetalt

Det var en fejl mellem Danske Bank og Nationalbanken, der udløste formiddagens løn-kaos.

Artikel top billede

De store problemer med at udbetalte løn tidligere i dag, skyldes en fejl mellem Danske Bank og Nationalbanken. 

"Det er korrekt, at der var en fejl i netværket mellem Danske Bank og Nationalbanken, så Nationalbanken ikke fik vores clearing-filer," siger Kenni Leth, der er pressechef i Danske Bank, til EPN.dk. 

Fejlen betød  at alle landets banker angiveligt oplevede de samme problemer med at overføre kundernes løn, pension og overskydende skat. Det kan du læse mere om her.

Nordea: Det var ikke vores skyld
Nordea var hurtigt ude på Facebook og fralægge sig et hvert ansvar. Der blev dog ikke skudt med skarpt mod konkurrenten Danske Bank. 

"Nogle kunder har i dag oplevet, at deres løn, overskydende skat mv. ikke er gået ind på deres konto. Situationen er nu løst, og alle overførsler er gennemført. Forsinkelserne skyldes ikke en fejl hos Nordea, men vi beklager selvfølgelig meget de gener, forsinkelserne har medført," skriver Nordea på sin Facebookside.

Desuden oplyser banken, at regninger der er lagt til betaling onsdag, senest vil blive betalt i nat.

Betalingsdatoen vil dog stadig hedde 27. marts, så kunder vil ikke komme til at betale overtræksrenter ved eventuelle forsinkelser. 

Underdirektør hos Nationalbanken er gået på påskeferie

Problemet skulle angiveligt være opstået fordi der var problemer med såkaldte clearing-filer, der skal indsendes til Nationalbanken før pengeoverførsler mellem de danske banker kan lade sig gøre.

Det kan du læse mere om her.  

EPN har forsøgt at komme i kontakt med Nationalbanken, dog forgæves.

"Bankens underdirektør holder nemlig påskeferie og er først tilbage i næse uge. Han er - ifølge Nationalbanken - den eneste, der kan udtale sig om sagen," skriver EPN. 

De mange danske bank-kunder burde også kunne gå på påskeferien uden så mange bekymringer. Løn-kaoset blev nemlig allerede tidligere i dag afblæst, og Kenni Leth forsikrede om at pengene enten var overført eller på vej.  

Læs også:
Fejlen er fundet: Derfor måtte vi vente på løn i dag

Løn-kaos: Tusindvis af danskere uden løn

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job