Danske Bank: Vores skyld, at løn ikke blev udbetalt

Det var en fejl mellem Danske Bank og Nationalbanken, der udløste formiddagens løn-kaos.

Artikel top billede

De store problemer med at udbetalte løn tidligere i dag, skyldes en fejl mellem Danske Bank og Nationalbanken. 

"Det er korrekt, at der var en fejl i netværket mellem Danske Bank og Nationalbanken, så Nationalbanken ikke fik vores clearing-filer," siger Kenni Leth, der er pressechef i Danske Bank, til EPN.dk. 

Fejlen betød  at alle landets banker angiveligt oplevede de samme problemer med at overføre kundernes løn, pension og overskydende skat. Det kan du læse mere om her.

Nordea: Det var ikke vores skyld
Nordea var hurtigt ude på Facebook og fralægge sig et hvert ansvar. Der blev dog ikke skudt med skarpt mod konkurrenten Danske Bank. 

"Nogle kunder har i dag oplevet, at deres løn, overskydende skat mv. ikke er gået ind på deres konto. Situationen er nu løst, og alle overførsler er gennemført. Forsinkelserne skyldes ikke en fejl hos Nordea, men vi beklager selvfølgelig meget de gener, forsinkelserne har medført," skriver Nordea på sin Facebookside.

Desuden oplyser banken, at regninger der er lagt til betaling onsdag, senest vil blive betalt i nat.

Betalingsdatoen vil dog stadig hedde 27. marts, så kunder vil ikke komme til at betale overtræksrenter ved eventuelle forsinkelser. 

Underdirektør hos Nationalbanken er gået på påskeferie

Problemet skulle angiveligt være opstået fordi der var problemer med såkaldte clearing-filer, der skal indsendes til Nationalbanken før pengeoverførsler mellem de danske banker kan lade sig gøre.

Det kan du læse mere om her.  

EPN har forsøgt at komme i kontakt med Nationalbanken, dog forgæves.

"Bankens underdirektør holder nemlig påskeferie og er først tilbage i næse uge. Han er - ifølge Nationalbanken - den eneste, der kan udtale sig om sagen," skriver EPN. 

De mange danske bank-kunder burde også kunne gå på påskeferien uden så mange bekymringer. Løn-kaoset blev nemlig allerede tidligere i dag afblæst, og Kenni Leth forsikrede om at pengene enten var overført eller på vej.  

Læs også:
Fejlen er fundet: Derfor måtte vi vente på løn i dag

Løn-kaos: Tusindvis af danskere uden løn

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    KMD A/S

    Teknisk Projektleder

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura