Nyt fokus: Angry Birds-firma tjener kassen på nyt område

Selskabet bag Angry Birds har på et år fordoblet sin omsætning. Hemmeligheden er en helt ny kurs for forretningen. Se her, hvor pengene kommer fra.

Artikel top billede

Det finske selskab Rovio, der står bag app-successen Angry Birds, ser ud til at have fundet en guldbestrøet kurs, der peger ud over smartphone- og tablet-verdenen og de konstante krav om relanceringer og nye apps.

Rovio kommer ud af regnskabsåret 2012 med en fordobling af omsætningen.

Den kraftige stigning skyldes især, at selskabet har tredoblet salget af merchandise til Angry Birds-spillet, der sammen med Rovios øvrige app-spil spilles af op mod en kvart milliard brugere.

Ifølge selskabet blev der i 2012 solgt Angry Birds-merchandise for 68,5 millioner euro (510 millioner kroner) - eller 45 procent af Rovios samlede omsætning.

Netto-indtjeningen steg med 56,8 procent til 55,5 millioner euro (413 millioner kroner)

"Rovio er vokset fra at være et fænomen til at være en succesfuld, global virksomhed," lyder det fra Mikael Hed, der er administrerende direktør i selskabet.

Skal være underholdningsselskab

Han siger til Financial Times, at Rovio siden 2010 har arbejdet målrettet på at udvikle sig til at være et underholdnings-selskab.

Rovia har sammenlagt i sin portefølje blot ni spil. Heraf ligger de fem i blandt de 100 mest solgte apps i Apples iTunes Store, hvor de i alt er blevet downloadet 1,7 milliarder gange.

Men det er ikke her, at guldgruben ligger.

Det er derimod i det kendskab til figurerne, som spillet giver og som selskabet udnytter til at sælge legetøj, papirvarer, klistermærker og meget andet.

Selskabet har fornylig lanceret en Angry Birds-tegnefilm-serie, Angry Birds Toons. Der er indtil videre planlagt 52 afsnit på hver cirka tre minutter.

På tegnebrættet er også en 3D-spillefilm, som skal være klar i 2016.

Ekstrem konkurrence

Ifølge Financial Times er der ekstrem konkurrence i app-butikkerne, hvor der hvert år lanceres mange tusinder spil, som alle kæmper om kundernes flygtige opmærksomhed.

Strategisk innoviations-konsulent i TechSavvy, Scott Steinberg, siger til avisen, at mange virksomheder nu satser på at lancere færre apps, som til gengæld får hele armen, hvis de hitter.

"Rovio havde mange fiaskoer, inden selskabet fik et hit. Nu har selskabet sat alle sejl på det hit, som det fik," siger han.

Læs også:

10 gode gratis spil til Android

Her er årets mest populære download fra App Store

Her er årets bedste apps til Android og iPhone

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S