Stortest: Her er den bedste antivirus til Windows 8

Den første store og uafhængige test af antivirusprogrammer til Windows 8 sender Microsofts eget produkt i skammekrogen med et af de dårligste testresultater. Her er vindere og tabere.

Artikel top billede

Læs også:
Sikkerhedsfirmaer dumper Microsofts antivirus

Microsoft efter elendig antivirus-test: Her er forklaringen

Test: Så elendig er Microsofts antivirus-værktøj

Det antivirusprogram, som Microsoft selv producerer og leverer sammen med styresystemet Windows 8, får bundkarakterer i en kæmpe test af antivirusprogrammet til netop Windows 8.

Det er et af de resultater, man kan læse i testen, der netop er udført af AV-Test.

AV-Test er kendt som en uafhængig organisation, der har 30 sikkerhedsspecialister placeret i de tyske byer Magdeburg og Leipzig.

Testen omfatter 26 produkter til almindelige brugere, de såkaldte home user products, og den er gennemført i januar og februar 2013, hvilket betyder, at der er testet for de nyeste trusler.

Ud over Microsofts Windows Defender giver testen bundkarakterer til Comodo og AhnLab, der opnår de dårligste resultater.

Windows Defender ender med en samlet score på 11.5. Til sammenligning modtager Comodo Internet Security Premium 6.0 og AhnLab V3 Internet Security 8.0 en score på 10.0 ud af 18.

Til testresultatet bør man dog knytte den bemærkning, at Windows 8 kommer præinstalleret med Windows Defender, så uanset bundresultatet opnår den almindelige slutbruger en bedre beskyttelse med Windows 8 end en med Windows 7 eller ældre version af Microsoft OS uden antivirus.

I den modsatte ende af skalaen ender Bitdefender som samlet topscorer med Kaspersky lige i hælene.

Gratis løsninger er rigtigt gode

Testen omfatter både betalingsprogrammer og programmer, der er gratis.

Og gratis betyder ikke nødvendigvis dårlig.

Faktisk klarer programmer som AVG og AVAST, som begge kan bruges af private uden betaling, sig rigtig godt i testen.

De lander på en score på henholdsvis 15.0 og 15.5 ud af 18.

Microsoft dumper igen, igen

Det er ikke første gang, at Microsofts sikkerhedsprogram dumper i en antivirus test.

Senest i januar 2013, hvor sangen var den samme.

Her viste en test, at 15 af de 100 mest udbredte former for malware slap igennem forsvaret, selvom Microsofts eget indbyggede antivirusprogram var slået til.

Dengang lovede Microsoft at gøre noget ved problemerne, men ser man på de nye resultater, har de ikke helt nået det endnu.

Testen omfatter kategorierne beskyttelse, effektivitet og brugervenlighed.

Derfor kan personlige præferencer i denne ene eller anden kategori have betydning for, hvilket program du skal vælge.

AV-Test har bygget en meget overskuelig webside, hvor alle programmerne er rangeret i listeform.

Læs også:
Sikkerhedsfirmaer dumper Microsofts antivirus

Microsoft efter elendig antivirus-test: Her er forklaringen

Test: Så elendig er Microsofts antivirus-værktøj

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S