Stortest: Her er den bedste antivirus til Windows 8

Den første store og uafhængige test af antivirusprogrammer til Windows 8 sender Microsofts eget produkt i skammekrogen med et af de dårligste testresultater. Her er vindere og tabere.

Artikel top billede

Læs også:
Sikkerhedsfirmaer dumper Microsofts antivirus

Microsoft efter elendig antivirus-test: Her er forklaringen

Test: Så elendig er Microsofts antivirus-værktøj

Det antivirusprogram, som Microsoft selv producerer og leverer sammen med styresystemet Windows 8, får bundkarakterer i en kæmpe test af antivirusprogrammet til netop Windows 8.

Det er et af de resultater, man kan læse i testen, der netop er udført af AV-Test.

AV-Test er kendt som en uafhængig organisation, der har 30 sikkerhedsspecialister placeret i de tyske byer Magdeburg og Leipzig.

Testen omfatter 26 produkter til almindelige brugere, de såkaldte home user products, og den er gennemført i januar og februar 2013, hvilket betyder, at der er testet for de nyeste trusler.

Ud over Microsofts Windows Defender giver testen bundkarakterer til Comodo og AhnLab, der opnår de dårligste resultater.

Windows Defender ender med en samlet score på 11.5. Til sammenligning modtager Comodo Internet Security Premium 6.0 og AhnLab V3 Internet Security 8.0 en score på 10.0 ud af 18.

Til testresultatet bør man dog knytte den bemærkning, at Windows 8 kommer præinstalleret med Windows Defender, så uanset bundresultatet opnår den almindelige slutbruger en bedre beskyttelse med Windows 8 end en med Windows 7 eller ældre version af Microsoft OS uden antivirus.

I den modsatte ende af skalaen ender Bitdefender som samlet topscorer med Kaspersky lige i hælene.

Gratis løsninger er rigtigt gode

Testen omfatter både betalingsprogrammer og programmer, der er gratis.

Og gratis betyder ikke nødvendigvis dårlig.

Faktisk klarer programmer som AVG og AVAST, som begge kan bruges af private uden betaling, sig rigtig godt i testen.

De lander på en score på henholdsvis 15.0 og 15.5 ud af 18.

Microsoft dumper igen, igen

Det er ikke første gang, at Microsofts sikkerhedsprogram dumper i en antivirus test.

Senest i januar 2013, hvor sangen var den samme.

Her viste en test, at 15 af de 100 mest udbredte former for malware slap igennem forsvaret, selvom Microsofts eget indbyggede antivirusprogram var slået til.

Dengang lovede Microsoft at gøre noget ved problemerne, men ser man på de nye resultater, har de ikke helt nået det endnu.

Testen omfatter kategorierne beskyttelse, effektivitet og brugervenlighed.

Derfor kan personlige præferencer i denne ene eller anden kategori have betydning for, hvilket program du skal vælge.

AV-Test har bygget en meget overskuelig webside, hvor alle programmerne er rangeret i listeform.

Læs også:
Sikkerhedsfirmaer dumper Microsofts antivirus

Microsoft efter elendig antivirus-test: Her er forklaringen

Test: Så elendig er Microsofts antivirus-værktøj

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S