Topchef: Europæere har ikke længere råd til dyre iPhones

Færre og færre europæere vil købe en dyr iPhone, mener topchef for europæisk telekæmpe.

Artikel top billede

Der har længe floreret overvejelser om, hvorvidt Apple er nødt til at lancere en billig-model af iPhonen for at vinde fodfæste på de spirende gigantmarkeder i Indien og Kina. Disse planer kan du læse mere om her.

Men det er ikke kun kineserne og inderne, der har brug for billige iPhones.

Det har også europæerne, der er ramt af krise og økonomisk afmatning.

Det mener topchefen for et af Europas allerstørste teleselskaber, France Telecom, Stephane Richard.

Pris-fokus

Han siger til Bloomberg, at de europæiske forbrugere i dag er mere fokuseret på pris end noget som helst andet, når de køber ny smartphone.

Tidligere har fokus mere handlet om at købe det nyeste eller det smarteste.

Det underbygges ifølge ham af, at der i dag sælges flere Android-telefoner i Europa end de dyrere iPhones.

"Markedet vil være meget vanskeligt for de dyrere smartphones, som er forbeholdt nogle få hundrede tusinder forbrugere, som vil købe den seneste iPhone-model," siger han til avisen.

Hertil kommer, at flere og flere europæiske forbrugere i dag venter længere, inden de anskaffer skrotter den gamle telefon og anskaffer sig en ny smartphone.

"Vi ser færre 'early adopters,' og det vil efter alt at dømme især gøre sig gældende, når den næste version af iPhonen kommer. Det bliver sværere og sværere at sælge en telefon til 4.000 kroner," siger han.

Læs også:

iPhonen har peaket - og det bliver aldrig det samme igen.

Rygte: Sådan bliver Apples kommende lavpris-iPhone.

Mobil-udvikling: Her er CIO'ernes klare favorit-system.

Dansk iPhone-reparatør: Så arrogant er Apple.

Her er Google og Apples vilde smartphone-patenter

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job