Sær net-trafik: Nyt NemID-angreb måske på vej

Mystisk netværkstrafik driller NemID, der har været nede flere gange i løbet tirsdag. Et nyt DDoS-angreb kan være under opsejling.

Artikel top billede

Danskernes login-løsning til netbanken og offentlige hjemmesider, NemID, har tirsdag været ramt af ustabil drift, hvilket har gjort tjenesten utilgængelig i flere omgange.

Den ustabile drift begyndte ved middagstid og har betydet, at NemID har haft nedetider på 10 til 20 minutter i løbet af dagen. 

Indtil videre kan leverandøren af NemID, Nets-datterselskabet DanID, ikke sige med 100 procent sikkerhed, hvad de korte udfald skyldes, efter hele tjenesten blev revet ned i et storstilet DDoS-angreb torsdag i sidste uge.

"Omkring et kvarter lidt før klokken 13 og igen et kvarters tid omkring 14:30 oplevede vi igen stor ustabilitet på NemID," fortæller Nets pressechef Søren Winge til Computerworld.

"Jeg kan endnu ikke bekræfte, at der er tale om et nyt angreb, men vi har i perioder på korte intervaller usædvanligt mange forespørgsler til vores servere." 

Analyserer på netværkstrafikken

Han forklarer, at lige nu sidder teknikere hos Nets og analyserer på den mystiske trafik, der mærkes som stigende aktivitet i brugernes forespørgsler til NemID.

Nets' pressechef Søren Winge fortæller, at det på nuværende tidspunkt ikke ligner et normalt brugsmønster.

Derfor peger det i retning af, at det kunne være et nyt DDoS-angreb, der er under opsejling.

Pressechefen hos Nets regner med, at selskabet senere på dagen kan af- eller bekræfte, om der er tale om et reelt DDoS-angreb igen.

Bedre rustet denne gang

Han siger samtidigt, at Nets siden det store DDoS-angreb i torsdag har foretaget flere initiativer, der skal ruste virksomheden bedre til at modstå endnu et angreb.

"Vi er ikke så sårbare som sidste gang, og nu er vi klar til at filtrere noget af den almindelige trafik igennem," siger Søren Winge.

På grund af NemID-ustabiliteten har blandt andre Danske Bank og Nordea iværksat nødprocedurer for deres netbanker, så kunderne fortsat kan logge på.

Læs også:
Medie: Ny bagmand står bag nyt NemID-nedbrud

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S