Sær net-trafik: Nyt NemID-angreb måske på vej

Mystisk netværkstrafik driller NemID, der har været nede flere gange i løbet tirsdag. Et nyt DDoS-angreb kan være under opsejling.

Artikel top billede

Danskernes login-løsning til netbanken og offentlige hjemmesider, NemID, har tirsdag været ramt af ustabil drift, hvilket har gjort tjenesten utilgængelig i flere omgange.

Den ustabile drift begyndte ved middagstid og har betydet, at NemID har haft nedetider på 10 til 20 minutter i løbet af dagen. 

Indtil videre kan leverandøren af NemID, Nets-datterselskabet DanID, ikke sige med 100 procent sikkerhed, hvad de korte udfald skyldes, efter hele tjenesten blev revet ned i et storstilet DDoS-angreb torsdag i sidste uge.

"Omkring et kvarter lidt før klokken 13 og igen et kvarters tid omkring 14:30 oplevede vi igen stor ustabilitet på NemID," fortæller Nets pressechef Søren Winge til Computerworld.

"Jeg kan endnu ikke bekræfte, at der er tale om et nyt angreb, men vi har i perioder på korte intervaller usædvanligt mange forespørgsler til vores servere." 

Analyserer på netværkstrafikken

Han forklarer, at lige nu sidder teknikere hos Nets og analyserer på den mystiske trafik, der mærkes som stigende aktivitet i brugernes forespørgsler til NemID.

Nets' pressechef Søren Winge fortæller, at det på nuværende tidspunkt ikke ligner et normalt brugsmønster.

Derfor peger det i retning af, at det kunne være et nyt DDoS-angreb, der er under opsejling.

Pressechefen hos Nets regner med, at selskabet senere på dagen kan af- eller bekræfte, om der er tale om et reelt DDoS-angreb igen.

Bedre rustet denne gang

Han siger samtidigt, at Nets siden det store DDoS-angreb i torsdag har foretaget flere initiativer, der skal ruste virksomheden bedre til at modstå endnu et angreb.

"Vi er ikke så sårbare som sidste gang, og nu er vi klar til at filtrere noget af den almindelige trafik igennem," siger Søren Winge.

På grund af NemID-ustabiliteten har blandt andre Danske Bank og Nordea iværksat nødprocedurer for deres netbanker, så kunderne fortsat kan logge på.

Læs også:
Medie: Ny bagmand står bag nyt NemID-nedbrud

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Tester til PET: Vil du bruge dine kompetencer, hvor de gør en forskel?

Københavnsområdet

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S