Sær net-trafik: Nyt NemID-angreb måske på vej

Mystisk netværkstrafik driller NemID, der har været nede flere gange i løbet tirsdag. Et nyt DDoS-angreb kan være under opsejling.

Artikel top billede

Danskernes login-løsning til netbanken og offentlige hjemmesider, NemID, har tirsdag været ramt af ustabil drift, hvilket har gjort tjenesten utilgængelig i flere omgange.

Den ustabile drift begyndte ved middagstid og har betydet, at NemID har haft nedetider på 10 til 20 minutter i løbet af dagen. 

Indtil videre kan leverandøren af NemID, Nets-datterselskabet DanID, ikke sige med 100 procent sikkerhed, hvad de korte udfald skyldes, efter hele tjenesten blev revet ned i et storstilet DDoS-angreb torsdag i sidste uge.

"Omkring et kvarter lidt før klokken 13 og igen et kvarters tid omkring 14:30 oplevede vi igen stor ustabilitet på NemID," fortæller Nets pressechef Søren Winge til Computerworld.

"Jeg kan endnu ikke bekræfte, at der er tale om et nyt angreb, men vi har i perioder på korte intervaller usædvanligt mange forespørgsler til vores servere." 

Analyserer på netværkstrafikken

Han forklarer, at lige nu sidder teknikere hos Nets og analyserer på den mystiske trafik, der mærkes som stigende aktivitet i brugernes forespørgsler til NemID.

Nets' pressechef Søren Winge fortæller, at det på nuværende tidspunkt ikke ligner et normalt brugsmønster.

Derfor peger det i retning af, at det kunne være et nyt DDoS-angreb, der er under opsejling.

Pressechefen hos Nets regner med, at selskabet senere på dagen kan af- eller bekræfte, om der er tale om et reelt DDoS-angreb igen.

Bedre rustet denne gang

Han siger samtidigt, at Nets siden det store DDoS-angreb i torsdag har foretaget flere initiativer, der skal ruste virksomheden bedre til at modstå endnu et angreb.

"Vi er ikke så sårbare som sidste gang, og nu er vi klar til at filtrere noget af den almindelige trafik igennem," siger Søren Winge.

På grund af NemID-ustabiliteten har blandt andre Danske Bank og Nordea iværksat nødprocedurer for deres netbanker, så kunderne fortsat kan logge på.

Læs også:
Medie: Ny bagmand står bag nyt NemID-nedbrud

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Viborg

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Digital Risk Manager til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Infrastruktur | Nyborg

    IBM Infrastructure Days

    Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S