Intels indtjening og omsætning styrtdykker

Intels indtjening er faldet med 25 procent på et år. Noget skal der gøres.

Artikel top billede

Det faldende salg af pc'er rammer Intel hårdt.

Både omsætningen og indtjeningen er under pres for chip-giganten Intel, som rammes hårdt at den bratte opbremsning i salget af pc'er, som finder sted i disse måneder.

Du kan læse mere om årsagerne til opbremsningen her: Salget af pc'er styrtdykker - her er kæden hoppet af

Selskabets indtjening for regnskabsårets første kvartal faldt med hele 25 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor til 11,7 milliarder kroner.

Samtidig faldt omsætningen med 2,5 procent til 71,6 milliarder kroner.

Trods det bratte fald i indtjeningen mener topchef Paul Otellini, at resultatet er udmærket.

"Intel leverer et udmærket resultat for første kvartal midt i et marked, der er præget af afmatning," mener han.

Cirka to tredjedele af Intels omsætning kommer fra pc-divisionen, der producerer chip til bærbare og stationære computere. I denne division er omsætningen faldet med seks procent.

Ifølge IDC er det globale pc-salg faldet med 13,9 procent i forhold til den tilsvarende periode sidste år.

Oprindeligt havde IDC forventet et mindre fald på 7,7 procent. Faldet skyldes primært, at brugerne for alvor er begyndt at købe tablet-computere.

Intel har forsøgt at imødekomme faldet på flere måder. Blandt andet har selskabet forsøgt at lancere en ny type pc'er, som dog ikke er slået igennem i den forventede målestok - blandt andet på grund af relativt høje priser.

Det kan du læse mere om her.

Selskabet er desuden i fuld gang med at forsøge at vinde det voksende marked for chip til smartphones og tablet-computere, hvor Intel-konkurrenten Arm i dag dominerer.

Blandt andet er selskabet på vej med en ny tablet-chip med navnet Bay Trail.

Læs også:

[b]Salget af pc'er styrtdykker - her er kæden hoppet af

Derfor kan ultrabook'en ende med at floppe

Succes for ny type super-bærbar lader vente på sig [/b]

Læses lige nu

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS