Intels indtjening og omsætning styrtdykker

Intels indtjening er faldet med 25 procent på et år. Noget skal der gøres.

Artikel top billede

Det faldende salg af pc'er rammer Intel hårdt.

Både omsætningen og indtjeningen er under pres for chip-giganten Intel, som rammes hårdt at den bratte opbremsning i salget af pc'er, som finder sted i disse måneder.

Du kan læse mere om årsagerne til opbremsningen her: Salget af pc'er styrtdykker - her er kæden hoppet af

Selskabets indtjening for regnskabsårets første kvartal faldt med hele 25 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor til 11,7 milliarder kroner.

Samtidig faldt omsætningen med 2,5 procent til 71,6 milliarder kroner.

Trods det bratte fald i indtjeningen mener topchef Paul Otellini, at resultatet er udmærket.

"Intel leverer et udmærket resultat for første kvartal midt i et marked, der er præget af afmatning," mener han.

Cirka to tredjedele af Intels omsætning kommer fra pc-divisionen, der producerer chip til bærbare og stationære computere. I denne division er omsætningen faldet med seks procent.

Ifølge IDC er det globale pc-salg faldet med 13,9 procent i forhold til den tilsvarende periode sidste år.

Oprindeligt havde IDC forventet et mindre fald på 7,7 procent. Faldet skyldes primært, at brugerne for alvor er begyndt at købe tablet-computere.

Intel har forsøgt at imødekomme faldet på flere måder. Blandt andet har selskabet forsøgt at lancere en ny type pc'er, som dog ikke er slået igennem i den forventede målestok - blandt andet på grund af relativt høje priser.

Det kan du læse mere om her.

Selskabet er desuden i fuld gang med at forsøge at vinde det voksende marked for chip til smartphones og tablet-computere, hvor Intel-konkurrenten Arm i dag dominerer.

Blandt andet er selskabet på vej med en ny tablet-chip med navnet Bay Trail.

Læs også:

[b]Salget af pc'er styrtdykker - her er kæden hoppet af

Derfor kan ultrabook'en ende med at floppe

Succes for ny type super-bærbar lader vente på sig [/b]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S