Intels indtjening og omsætning styrtdykker

Intels indtjening er faldet med 25 procent på et år. Noget skal der gøres.

Artikel top billede

Det faldende salg af pc'er rammer Intel hårdt.

Både omsætningen og indtjeningen er under pres for chip-giganten Intel, som rammes hårdt at den bratte opbremsning i salget af pc'er, som finder sted i disse måneder.

Du kan læse mere om årsagerne til opbremsningen her: Salget af pc'er styrtdykker - her er kæden hoppet af

Selskabets indtjening for regnskabsårets første kvartal faldt med hele 25 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor til 11,7 milliarder kroner.

Samtidig faldt omsætningen med 2,5 procent til 71,6 milliarder kroner.

Trods det bratte fald i indtjeningen mener topchef Paul Otellini, at resultatet er udmærket.

"Intel leverer et udmærket resultat for første kvartal midt i et marked, der er præget af afmatning," mener han.

Cirka to tredjedele af Intels omsætning kommer fra pc-divisionen, der producerer chip til bærbare og stationære computere. I denne division er omsætningen faldet med seks procent.

Ifølge IDC er det globale pc-salg faldet med 13,9 procent i forhold til den tilsvarende periode sidste år.

Oprindeligt havde IDC forventet et mindre fald på 7,7 procent. Faldet skyldes primært, at brugerne for alvor er begyndt at købe tablet-computere.

Intel har forsøgt at imødekomme faldet på flere måder. Blandt andet har selskabet forsøgt at lancere en ny type pc'er, som dog ikke er slået igennem i den forventede målestok - blandt andet på grund af relativt høje priser.

Det kan du læse mere om her.

Selskabet er desuden i fuld gang med at forsøge at vinde det voksende marked for chip til smartphones og tablet-computere, hvor Intel-konkurrenten Arm i dag dominerer.

Blandt andet er selskabet på vej med en ny tablet-chip med navnet Bay Trail.

Læs også:

[b]Salget af pc'er styrtdykker - her er kæden hoppet af

Derfor kan ultrabook'en ende med at floppe

Succes for ny type super-bærbar lader vente på sig [/b]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos