Vild uenighed: Skal startknappen tilbage i Windows?

Det er ikke kun blandt forbrugerne, at der er et ønske om at få startknappen tilbage i Windows 8. En ekspert bakker op om, at det er det eneste rigtige at gøre for Microsoft. Hvad mener du?

Artikel top billede

Det vrimler med rygter og forventninger til den første store opdatering af Microsofts Windows 8, kendt som Blue eller Windows 8.1.

Opdateringen ventes frigivet senere i år, og det er allerede kommet frem, at Microsoft formentlig vil gøre det muligt at boote direkte til det klassiske Windows-skrivebord, ligesom der i de seneste dage har været skriverier om, at startknappen vender tilbage.

Forrester-analytiker J. P. Gownder mener, at Microsoft gør klogt at at foretage netop disse ændringer i Windows 8, der siden lanceringen i oktober har delt vandene blandt brugerne og producenterne.

"Dette er så sandelig funktioner, som Microsoft bør komme med til sine kunder med den næste frigivelse," skriver han i et blogindlæg.

Han er godt klar over, at der er dem, der mener, at Microsoft er gået all-in med det nye modern UI, tidligere kendt som Metro, fordi man har ønsket at genopfinde Windows til en touch-verden, og at det derfor måtte betyde, at startknappen skulle fjernes.

Derfor skal startknappen tilbage

Alligevel mener J.P. Gownder, at Microsoft skal genindføre startknappen i Windows 8. Han har blandt andet følgende argumenter: 

- Brugerne lever endnu ikke udelukkende med modern UI, blandt andet fordi Windows Store med de nye apps endnu er under udbygning.

"Indtil Windows Store app-økosystemet udvides, giver det ikke mening at handicappe brugerne i forhold til desktop mode-software," skriver han.

- Hybrid-computerne og de nye konverterbare pc'er er mere bærbare, end de er tablets.

"Desktop mode forbliver væsentlig for brugeroplevelsen, hvilket betyder, at det skal fungere mindst lige så godt som i Windows 7." 

- Brugere er allerede begyndt at bruge startknap-emulatorer og work-arounds.

"Som altid, når brugere ikke er tilfredse, så finder de work-arounds," skriver Forrester-analytiker J. P. Gownder.

Han konkluderer: "At give brugerne velkendte værktøjer vil ikke være at overgive sig, men snarere et tegn på, at Microsoft lytter til brugerne."

Andre hylder Microsoft

Andre eksperter har dog tidligere argumenteret for, at det var rigtigt af Microsoft at gå all-in med den nye brugergrænseflade og dermed også beslutningen om at fjerne startknappen.

Ron Tolido, der er senior vice president hos Capgemini, har udtalt:

"Windows 8 fører dig så hurtigt som muligt hen til det, du har brug for, uden at genere dig med de underliggende mekanikker ... Det tager en frisk, fordomsfri tilgang til nutidens og fremtidens virksomheds-udfordringer, så man kan sætte pris på og udnytte potentialet i banebrydende teknologier."

Hvad mener du?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil