Køber trækker sig: Vil alligevel ikke købe Dell

En af de mulige købere af pc-giganten Dell dropper alle planer om at byde på selskabet. Se hvorfor her.

Artikel top billede

Kapitalfonden Blackstone Group dropper alle planer om at byde på børsnoterede Dell.

Det sker mindre end en måned efter, at selskabet ellers meldte sig på banen som mulig køber. Det kan læse mere om her.

Dengang var udmeldingen, at Blackstone ville overbyde selskabets stifter, Michael Dell, der sammen med kapitalfonden Silver Lake Partners står til at købe selskabet og afnotere det fra børsen.

Du kan læse mere om planerne bag Michael Dells opkøbsplaner her.

Dell Computers har i den såkaldte 'go shop'-periode, hvor der er åbent for alternative bud på selskabet, modtaget to konkurrerende bud på selskabet.

Det ene fra Blackstone Group, det andet fra en gruppe investorer med den amerikanske superinvestor, Carl Icahn i spidsen.

Det er i skrivende stund uklart, om Carl Icahns bud fortsat står ved magt.

En særlig komite har konkluderet, at begge de rivaliserende bud 'med rimelighed kan forventes at føre til over-bud.'

Prisen er faldet

Blackstones investorer er imidlertid skeptiske. Mange mener, at markedet allerede har devalueret Dell, så selskabets pris falder.

Samtidig er Blackstones ledelse kommet i tvivl om, hvorvidt det bliver muligt at trække sig ud af en mulig stor-investering i Dell med den ønskede gevinst.

Dell er i fuld gang med en stor ombygning og refokusering af selskabet, som du kan læse mere om her.

Det ændrer dog ikke på, at selskabets fortsat henter en stor del af sin forretning i salget af pc'er. Og dette område er under voldsomt pres, hvilket du kan læse mere om her.

Ifølge Wall Street Journal ligger faldet i salget af pc'er således også til grund for Blackstones beslutning om at droppe planerne om at byde på Dell.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job