Køber trækker sig: Vil alligevel ikke købe Dell

En af de mulige købere af pc-giganten Dell dropper alle planer om at byde på selskabet. Se hvorfor her.

Artikel top billede

Kapitalfonden Blackstone Group dropper alle planer om at byde på børsnoterede Dell.

Det sker mindre end en måned efter, at selskabet ellers meldte sig på banen som mulig køber. Det kan læse mere om her.

Dengang var udmeldingen, at Blackstone ville overbyde selskabets stifter, Michael Dell, der sammen med kapitalfonden Silver Lake Partners står til at købe selskabet og afnotere det fra børsen.

Du kan læse mere om planerne bag Michael Dells opkøbsplaner her.

Dell Computers har i den såkaldte 'go shop'-periode, hvor der er åbent for alternative bud på selskabet, modtaget to konkurrerende bud på selskabet.

Det ene fra Blackstone Group, det andet fra en gruppe investorer med den amerikanske superinvestor, Carl Icahn i spidsen.

Det er i skrivende stund uklart, om Carl Icahns bud fortsat står ved magt.

En særlig komite har konkluderet, at begge de rivaliserende bud 'med rimelighed kan forventes at føre til over-bud.'

Prisen er faldet

Blackstones investorer er imidlertid skeptiske. Mange mener, at markedet allerede har devalueret Dell, så selskabets pris falder.

Samtidig er Blackstones ledelse kommet i tvivl om, hvorvidt det bliver muligt at trække sig ud af en mulig stor-investering i Dell med den ønskede gevinst.

Dell er i fuld gang med en stor ombygning og refokusering af selskabet, som du kan læse mere om her.

Det ændrer dog ikke på, at selskabets fortsat henter en stor del af sin forretning i salget af pc'er. Og dette område er under voldsomt pres, hvilket du kan læse mere om her.

Ifølge Wall Street Journal ligger faldet i salget af pc'er således også til grund for Blackstones beslutning om at droppe planerne om at byde på Dell.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S