Køber trækker sig: Vil alligevel ikke købe Dell

En af de mulige købere af pc-giganten Dell dropper alle planer om at byde på selskabet. Se hvorfor her.

Artikel top billede

Kapitalfonden Blackstone Group dropper alle planer om at byde på børsnoterede Dell.

Det sker mindre end en måned efter, at selskabet ellers meldte sig på banen som mulig køber. Det kan læse mere om her.

Dengang var udmeldingen, at Blackstone ville overbyde selskabets stifter, Michael Dell, der sammen med kapitalfonden Silver Lake Partners står til at købe selskabet og afnotere det fra børsen.

Du kan læse mere om planerne bag Michael Dells opkøbsplaner her.

Dell Computers har i den såkaldte 'go shop'-periode, hvor der er åbent for alternative bud på selskabet, modtaget to konkurrerende bud på selskabet.

Det ene fra Blackstone Group, det andet fra en gruppe investorer med den amerikanske superinvestor, Carl Icahn i spidsen.

Det er i skrivende stund uklart, om Carl Icahns bud fortsat står ved magt.

En særlig komite har konkluderet, at begge de rivaliserende bud 'med rimelighed kan forventes at føre til over-bud.'

Prisen er faldet

Blackstones investorer er imidlertid skeptiske. Mange mener, at markedet allerede har devalueret Dell, så selskabets pris falder.

Samtidig er Blackstones ledelse kommet i tvivl om, hvorvidt det bliver muligt at trække sig ud af en mulig stor-investering i Dell med den ønskede gevinst.

Dell er i fuld gang med en stor ombygning og refokusering af selskabet, som du kan læse mere om her.

Det ændrer dog ikke på, at selskabets fortsat henter en stor del af sin forretning i salget af pc'er. Og dette område er under voldsomt pres, hvilket du kan læse mere om her.

Ifølge Wall Street Journal ligger faldet i salget af pc'er således også til grund for Blackstones beslutning om at droppe planerne om at byde på Dell.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S