Køber trækker sig: Vil alligevel ikke købe Dell

En af de mulige købere af pc-giganten Dell dropper alle planer om at byde på selskabet. Se hvorfor her.

Artikel top billede

Kapitalfonden Blackstone Group dropper alle planer om at byde på børsnoterede Dell.

Det sker mindre end en måned efter, at selskabet ellers meldte sig på banen som mulig køber. Det kan læse mere om her.

Dengang var udmeldingen, at Blackstone ville overbyde selskabets stifter, Michael Dell, der sammen med kapitalfonden Silver Lake Partners står til at købe selskabet og afnotere det fra børsen.

Du kan læse mere om planerne bag Michael Dells opkøbsplaner her.

Dell Computers har i den såkaldte 'go shop'-periode, hvor der er åbent for alternative bud på selskabet, modtaget to konkurrerende bud på selskabet.

Det ene fra Blackstone Group, det andet fra en gruppe investorer med den amerikanske superinvestor, Carl Icahn i spidsen.

Det er i skrivende stund uklart, om Carl Icahns bud fortsat står ved magt.

En særlig komite har konkluderet, at begge de rivaliserende bud 'med rimelighed kan forventes at føre til over-bud.'

Prisen er faldet

Blackstones investorer er imidlertid skeptiske. Mange mener, at markedet allerede har devalueret Dell, så selskabets pris falder.

Samtidig er Blackstones ledelse kommet i tvivl om, hvorvidt det bliver muligt at trække sig ud af en mulig stor-investering i Dell med den ønskede gevinst.

Dell er i fuld gang med en stor ombygning og refokusering af selskabet, som du kan læse mere om her.

Det ændrer dog ikke på, at selskabets fortsat henter en stor del af sin forretning i salget af pc'er. Og dette område er under voldsomt pres, hvilket du kan læse mere om her.

Ifølge Wall Street Journal ligger faldet i salget af pc'er således også til grund for Blackstones beslutning om at droppe planerne om at byde på Dell.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S