Siemens smidt ud af dansk milliardudbud: Vi er kede af det

Siemens er sammen med underleverandørerne KMD og Atos ude af kapløbet om milliardudbud om et nyt it-sundhedssystem. Læs reaktionen på nederlaget.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Endnu to spillere er blevet siet fra i opløbet om et milliard-udbud om et nyt it-sundhedssystem til Region Hovedstaden og Region Sjælland.

Det blev Siemens og Cambio Healthcare Systems, der røg ud i kulden, mens IBM, Epic og Cerner Ireland stadige er tilbage i dysten, der forventes afgjort til efteråret.

Siemens, der bød sammen med underleverandørerne KMD og Atos, er i sagens natur ærgerlig over nederlaget, som man endnu ikke har haft mulighed for at studere den nærmere begrundelse for.

"Selvfølgelig er vi kede af, at vi ikke er videre, men nu må vi studere præmisserne for afgørelsen," lyder det fra Rasmus Windfeld, pressechef hos Siemens.

Overvejer I da at klage over afgørelsen?
"Nej. Nu skal vi se præmisserne, men det har vi ingen hensigter om. Jeg er sikker på, at de fem, der var tilbage, alle er rigtig dygtige, men nu har regionerne valgt nogle andre, og sådan er spillet. Men vi må stadigvæk i nødens stund tage helikopterblikket på og glæde os over, at sådan et udbud finder sted, og at man i Danmark bruger teknologien på at gøre det nemmere at være dansker. Det støtter vi op om."

Stort arbejde er spildt

Som tidligere beskrevet har udbudsmaterialet for de fem prækvalificerede kandidater fyldt 10 flyttekasser med papirer som besvarelse på myndighedernes 1.500 krav om tekniske specifikationer til systemet.

Udbuddet har altså også lagt beslag på et væsentligt antal mandetimer og økonomiske ressourcer.

Rasmus Windfeld ønsker dog ikke at komme nærmere ind på, hvor meget deltagelsen i udbuddet har kostet Siemens i kroner og øre.

"Sådan noget koster arbejde og penge, men det er vilkårene. Vi deltager i mange udbud, og nogle gange vinder man, andre gange taber man," slutter pressechefen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland