Siemens smidt ud af dansk milliardudbud: Vi er kede af det

Siemens er sammen med underleverandørerne KMD og Atos ude af kapløbet om milliardudbud om et nyt it-sundhedssystem. Læs reaktionen på nederlaget.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Endnu to spillere er blevet siet fra i opløbet om et milliard-udbud om et nyt it-sundhedssystem til Region Hovedstaden og Region Sjælland.

Det blev Siemens og Cambio Healthcare Systems, der røg ud i kulden, mens IBM, Epic og Cerner Ireland stadige er tilbage i dysten, der forventes afgjort til efteråret.

Siemens, der bød sammen med underleverandørerne KMD og Atos, er i sagens natur ærgerlig over nederlaget, som man endnu ikke har haft mulighed for at studere den nærmere begrundelse for.

"Selvfølgelig er vi kede af, at vi ikke er videre, men nu må vi studere præmisserne for afgørelsen," lyder det fra Rasmus Windfeld, pressechef hos Siemens.

Overvejer I da at klage over afgørelsen?
"Nej. Nu skal vi se præmisserne, men det har vi ingen hensigter om. Jeg er sikker på, at de fem, der var tilbage, alle er rigtig dygtige, men nu har regionerne valgt nogle andre, og sådan er spillet. Men vi må stadigvæk i nødens stund tage helikopterblikket på og glæde os over, at sådan et udbud finder sted, og at man i Danmark bruger teknologien på at gøre det nemmere at være dansker. Det støtter vi op om."

Stort arbejde er spildt

Som tidligere beskrevet har udbudsmaterialet for de fem prækvalificerede kandidater fyldt 10 flyttekasser med papirer som besvarelse på myndighedernes 1.500 krav om tekniske specifikationer til systemet.

Udbuddet har altså også lagt beslag på et væsentligt antal mandetimer og økonomiske ressourcer.

Rasmus Windfeld ønsker dog ikke at komme nærmere ind på, hvor meget deltagelsen i udbuddet har kostet Siemens i kroner og øre.

"Sådan noget koster arbejde og penge, men det er vilkårene. Vi deltager i mange udbud, og nogle gange vinder man, andre gange taber man," slutter pressechefen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect