Siemens smidt ud af dansk milliardudbud: Vi er kede af det

Siemens er sammen med underleverandørerne KMD og Atos ude af kapløbet om milliardudbud om et nyt it-sundhedssystem. Læs reaktionen på nederlaget.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Endnu to spillere er blevet siet fra i opløbet om et milliard-udbud om et nyt it-sundhedssystem til Region Hovedstaden og Region Sjælland.

Det blev Siemens og Cambio Healthcare Systems, der røg ud i kulden, mens IBM, Epic og Cerner Ireland stadige er tilbage i dysten, der forventes afgjort til efteråret.

Siemens, der bød sammen med underleverandørerne KMD og Atos, er i sagens natur ærgerlig over nederlaget, som man endnu ikke har haft mulighed for at studere den nærmere begrundelse for.

"Selvfølgelig er vi kede af, at vi ikke er videre, men nu må vi studere præmisserne for afgørelsen," lyder det fra Rasmus Windfeld, pressechef hos Siemens.

Overvejer I da at klage over afgørelsen?
"Nej. Nu skal vi se præmisserne, men det har vi ingen hensigter om. Jeg er sikker på, at de fem, der var tilbage, alle er rigtig dygtige, men nu har regionerne valgt nogle andre, og sådan er spillet. Men vi må stadigvæk i nødens stund tage helikopterblikket på og glæde os over, at sådan et udbud finder sted, og at man i Danmark bruger teknologien på at gøre det nemmere at være dansker. Det støtter vi op om."

Stort arbejde er spildt

Som tidligere beskrevet har udbudsmaterialet for de fem prækvalificerede kandidater fyldt 10 flyttekasser med papirer som besvarelse på myndighedernes 1.500 krav om tekniske specifikationer til systemet.

Udbuddet har altså også lagt beslag på et væsentligt antal mandetimer og økonomiske ressourcer.

Rasmus Windfeld ønsker dog ikke at komme nærmere ind på, hvor meget deltagelsen i udbuddet har kostet Siemens i kroner og øre.

"Sådan noget koster arbejde og penge, men det er vilkårene. Vi deltager i mange udbud, og nogle gange vinder man, andre gange taber man," slutter pressechefen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S