Beviset: Derfor er der masser af penge i en god CIO

Du har fire gange større mulighed for at levere økonomisk vækst, hvis du knytter forretningen og it-afdelingen tæt sammen.

Artikel top billede

Samarbejdet mellem topledelsen og it-direktøren kan aflæses på bundlinjen.

Sådan lyder vurderingen fra rådgivningsfirmaet PwC, der netop har offentliggjort Digital IQ Survey, en rapport hvor firmaet forsøger at belyse sammenhængen mellem virksomheders bundlinje og brugen af it.

Resultatet viser, at et effektivt samarbejde mellem forretningsledelse og CIO giver fire gange så stor sandsynlighed for at blive det, som PwC betegner som en "top performer", der har en omsætningsvækst på over fem procent.

En ledelsesform der stiller krav om, at hele virksomheden er parat til it.

Handler ikke om penge

Ifølge it management-konsulent fra PwC, Jesper Vedsø, handler det succesfulde match mellem it og strategi nemlig om mere end bare størrelsen på it-budgettet.

"De virksomheder, som ifølge vores undersøgelse klarer sig bedst, er dem, der meget målrettet bruger it til at skabe og udvikle forretningen. Og det handler ikke kun om størrelsen på budgettet. For eksempel viser vores undersøgelse, at "top performers" bruger mobile platforme, er længere fremme i udnyttelsen af mobile og sociale teknologier samt anerkender forskellige it-behov blandt andet mellem generationer af medarbejdere," siger han.

Han peger på, at det er de virksomheder, som forstår disse sammenhænge, der også lykkes med både deres forretningsmæssige strategi og deres it-projekter.

"I disse virksomheder har it-chefen og den forretningsmæssige ledelse en fælles opfattelse af virksomhedens strategi og forstår hvilke omkostninger, der skal til for at implementere denne strategi," siger Jesper Vedsø.

Sammenkoblingen mellem forretning og it-afdeling er da også hverdag i mange store danske virksomheder. 

It-chefens ansvar og placering i organisationen har ændret sig i de senere år. Fra at være en person, der ved lejlighed bliver adspurgt om it-emner, til i stigende grad at være en fast del af forretningen.

Det skal den moderne CIO kunne

Mere end it

I forretningskæden Coop er man faktisk gået skridtet videre og inddraget it-direktøren i selve koncernledelsen.

"I mit job som it-direktør i Coop bliver jeg ikke bare spurgt om it-relaterede emner. Jeg er en del af koncernledelsen, og jeg skal derfor også tage stilling til helt andre emner som eksempelvis den debat, der netop har været omkring triclosan i tandpasta," har René Munk-Nisssen, der er it-direktør i Coop, fortalt til Computerworld.

Det kan du læse mere om i denne artikel.

Læs også Anders Drejers vurdering af den moderne CIO. Han er professor på Institut for Økonomi og Ledelse på Aalborg Universitet.

PwC har spurgt 1.108 svarpersoner i 12 lande. Svarpersonerne var ligeligt fordelt mellem it- og forretningsledere. Der er ikke respondenter fra Danmark.

Læs også:
Coops it-chef: Jeg bestemmer selv, hvad jeg er bagud med

Derfor er CIO'en i spil som firmaets næste topchef

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,