Beviset: Derfor er der masser af penge i en god CIO

Du har fire gange større mulighed for at levere økonomisk vækst, hvis du knytter forretningen og it-afdelingen tæt sammen.

Artikel top billede

Samarbejdet mellem topledelsen og it-direktøren kan aflæses på bundlinjen.

Sådan lyder vurderingen fra rådgivningsfirmaet PwC, der netop har offentliggjort Digital IQ Survey, en rapport hvor firmaet forsøger at belyse sammenhængen mellem virksomheders bundlinje og brugen af it.

Resultatet viser, at et effektivt samarbejde mellem forretningsledelse og CIO giver fire gange så stor sandsynlighed for at blive det, som PwC betegner som en "top performer", der har en omsætningsvækst på over fem procent.

En ledelsesform der stiller krav om, at hele virksomheden er parat til it.

Handler ikke om penge

Ifølge it management-konsulent fra PwC, Jesper Vedsø, handler det succesfulde match mellem it og strategi nemlig om mere end bare størrelsen på it-budgettet.

"De virksomheder, som ifølge vores undersøgelse klarer sig bedst, er dem, der meget målrettet bruger it til at skabe og udvikle forretningen. Og det handler ikke kun om størrelsen på budgettet. For eksempel viser vores undersøgelse, at "top performers" bruger mobile platforme, er længere fremme i udnyttelsen af mobile og sociale teknologier samt anerkender forskellige it-behov blandt andet mellem generationer af medarbejdere," siger han.

Han peger på, at det er de virksomheder, som forstår disse sammenhænge, der også lykkes med både deres forretningsmæssige strategi og deres it-projekter.

"I disse virksomheder har it-chefen og den forretningsmæssige ledelse en fælles opfattelse af virksomhedens strategi og forstår hvilke omkostninger, der skal til for at implementere denne strategi," siger Jesper Vedsø.

Sammenkoblingen mellem forretning og it-afdeling er da også hverdag i mange store danske virksomheder. 

It-chefens ansvar og placering i organisationen har ændret sig i de senere år. Fra at være en person, der ved lejlighed bliver adspurgt om it-emner, til i stigende grad at være en fast del af forretningen.

Det skal den moderne CIO kunne

Mere end it

I forretningskæden Coop er man faktisk gået skridtet videre og inddraget it-direktøren i selve koncernledelsen.

"I mit job som it-direktør i Coop bliver jeg ikke bare spurgt om it-relaterede emner. Jeg er en del af koncernledelsen, og jeg skal derfor også tage stilling til helt andre emner som eksempelvis den debat, der netop har været omkring triclosan i tandpasta," har René Munk-Nisssen, der er it-direktør i Coop, fortalt til Computerworld.

Det kan du læse mere om i denne artikel.

Læs også Anders Drejers vurdering af den moderne CIO. Han er professor på Institut for Økonomi og Ledelse på Aalborg Universitet.

PwC har spurgt 1.108 svarpersoner i 12 lande. Svarpersonerne var ligeligt fordelt mellem it- og forretningsledere. Der er ikke respondenter fra Danmark.

Læs også:
Coops it-chef: Jeg bestemmer selv, hvad jeg er bagud med

Derfor er CIO'en i spil som firmaets næste topchef

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS