Beviset: Derfor er der masser af penge i en god CIO

Du har fire gange større mulighed for at levere økonomisk vækst, hvis du knytter forretningen og it-afdelingen tæt sammen.

Artikel top billede

Samarbejdet mellem topledelsen og it-direktøren kan aflæses på bundlinjen.

Sådan lyder vurderingen fra rådgivningsfirmaet PwC, der netop har offentliggjort Digital IQ Survey, en rapport hvor firmaet forsøger at belyse sammenhængen mellem virksomheders bundlinje og brugen af it.

Resultatet viser, at et effektivt samarbejde mellem forretningsledelse og CIO giver fire gange så stor sandsynlighed for at blive det, som PwC betegner som en "top performer", der har en omsætningsvækst på over fem procent.

En ledelsesform der stiller krav om, at hele virksomheden er parat til it.

Handler ikke om penge

Ifølge it management-konsulent fra PwC, Jesper Vedsø, handler det succesfulde match mellem it og strategi nemlig om mere end bare størrelsen på it-budgettet.

"De virksomheder, som ifølge vores undersøgelse klarer sig bedst, er dem, der meget målrettet bruger it til at skabe og udvikle forretningen. Og det handler ikke kun om størrelsen på budgettet. For eksempel viser vores undersøgelse, at "top performers" bruger mobile platforme, er længere fremme i udnyttelsen af mobile og sociale teknologier samt anerkender forskellige it-behov blandt andet mellem generationer af medarbejdere," siger han.

Han peger på, at det er de virksomheder, som forstår disse sammenhænge, der også lykkes med både deres forretningsmæssige strategi og deres it-projekter.

"I disse virksomheder har it-chefen og den forretningsmæssige ledelse en fælles opfattelse af virksomhedens strategi og forstår hvilke omkostninger, der skal til for at implementere denne strategi," siger Jesper Vedsø.

Sammenkoblingen mellem forretning og it-afdeling er da også hverdag i mange store danske virksomheder. 

It-chefens ansvar og placering i organisationen har ændret sig i de senere år. Fra at være en person, der ved lejlighed bliver adspurgt om it-emner, til i stigende grad at være en fast del af forretningen.

Det skal den moderne CIO kunne

Mere end it

I forretningskæden Coop er man faktisk gået skridtet videre og inddraget it-direktøren i selve koncernledelsen.

"I mit job som it-direktør i Coop bliver jeg ikke bare spurgt om it-relaterede emner. Jeg er en del af koncernledelsen, og jeg skal derfor også tage stilling til helt andre emner som eksempelvis den debat, der netop har været omkring triclosan i tandpasta," har René Munk-Nisssen, der er it-direktør i Coop, fortalt til Computerworld.

Det kan du læse mere om i denne artikel.

Læs også Anders Drejers vurdering af den moderne CIO. Han er professor på Institut for Økonomi og Ledelse på Aalborg Universitet.

PwC har spurgt 1.108 svarpersoner i 12 lande. Svarpersonerne var ligeligt fordelt mellem it- og forretningsledere. Der er ikke respondenter fra Danmark.

Læs også:
Coops it-chef: Jeg bestemmer selv, hvad jeg er bagud med

Derfor er CIO'en i spil som firmaets næste topchef

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos