Fejlen fundet: Derfor kan du ikke få udbetalt din løn

En fejl hos et stort it-selskab er skyld i, at minimum 125.000 danskere må vente med at få deres løn og overførselsindkomster udbetalt i morgen.

Artikel top billede

Mens flere tusinde danskere her til morgen har spejdet langt og længe efter deres løn eller udbetaling af overførselsindkomst, er der fundet to årsager til de manglende udbetalinger.

Første forklaring er, at Nordea har været ramt af en fejl i et bogføringsprogram, som har forsinket lønudbetalingen til omkring 20.000 til 30.000 kunder. Det kan du læse mere om her.

Anden grund er, at der her til morgen er opstået en kommunikationsbrist fra it-gigantens NemKonto-system til Nordea.

Den anden fejl har ramt alle de kommuner, som er kunder hos Nordea, hvilket blandt flere kommuner inkluderer landets største, København og Aarhus.

Det betyder i skrivende stund, at minimum 125.000 danskere på overførselsindkomst først kan forvente at få deres penge udbetalt i morgen.

"Vi har haft et problem med en kommunikationslinje fra NemKonto til Nordea, og der har været en fejl med et krypteringsnøglecertifikat," fortæller KMD's pressechef, Christoffer Hellmann, til Computerworld.

Kan have ramt alle banker

Christoffer Hellmann forklarer, at KMD er i gang med at undersøge, hvordan fejlen kunne opstå.

"Vi kigger naturligvis også efter, hvilke ydelser der er ramt, og det kan faktisk også være lønudbetalinger, der er ramt af fejlen," siger han.

KMD's pressechef fremhæver, at fejlen mellem KMD og Nordea kan have ramt kunder i mange andre banker, da de måske bor i en kommune, der bruger Nordea som finansinstitut, selvom de som borgere eksempelvis har Danske Bank som deres egen, private bank.

"Når kommunen bruger Nordea og borgeren eksempelvis bruger Danske Bank, så kan det altså også ramme kunder i Danske Bank. På den måde kan kunder i alle banker i princippet være berørte," lyder logikken fra Christoffer Hellmann.

Fra KMD's side understreges det, at teknikere har lappet problemet, og at de 125.000 danskere uden løn eller overførselsindkomst vil få pengene udbetalt i morgen.

Anden måned i træk

I slutningen af sidste måned var der også knas med lønudbetalingerne i flere danske banker.

Dengang skyldtes fejlen problemer med clearing-filer hos Danske Bank, som ikke var sen til at påtage sig skylden.

Forklaringen i slutningen af marts lød på, at der havde været forsinkelser i de clearing-filer, som bankerne sender til hinanden, og derfor fik mange danskere først lønnen udbetalt senere end normalt.

Det kan du læse mere om her.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

KMD A/S

Udvikler

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Supporters A/S

It-driftskonsulent i Jylland

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job