Din næste Windows kan blive en cloud-løsning

Microsoft arbejder på at kunne levere Windows-styresystemet som en service over nettet.

Artikel top billede

Microsoft er et af de it-selskaber, der satser allermest på at favne cloud-modellen, og måske vil selv Windows blive leveret som en service over nettet inden længe.

Det er ZDNet, der skriver, at Microsoft arbejder på en Windows Azure-baseret løsning, der skal gøre det muligt at levere desktop-versionen af Windows som en cloud-service med afregning efter forbrug.

Windows desktop as a service-løsningen bærer ifølge ZDNet kodenavnet Mohoro og skal ifølge de anonyme kilder, mediet citerer, endnu være på et tidligt stadie i udviklingen.

Allerede nu er det dog kommet frem, at Microsoft ejer domænerne Mohoro.com og Mohoro.net, skriver ZDNet.

Det betyder naturligvis ikke nødvendigvis, at det er Windows-projekt, adresserne skal bruges til, men skal man tro kilderne, er den god nok.  

En af kilderne udtaler til ZDNet, at løsningen vil være relevant for en virksomhed, der vil køre med tynde klienter eller har brug for at kunne køre gamle applikationer på nye pc'er.

Der bliver altså i første omgang næppe tale om et cloud-Windows, der retter sig mod den almindelige forbruger i stil med eksempelvis Googles Chrome OS.

Microsoft har endnu ikke ønsket at kommentere historien til ZDNet.

Desktop as a service

For virksomheder, der ønsker at give medarbejderne adgang til Windows-miljøet, når de ikke befinder sig på kontoret, har en VDI-løsning eller en remote desktop-løsning hidtil været den oplagte model. 

VDI-løsningerne har dog ifølge en Forrester-undersøgelse, som vi skrev om for nylig, muligvis haft deres storhedstid.

Forresters årlige undersøgelse blandt amerikanske og europæiske it-beslutningstagere viste et fald i VDI-interessen fra fjerde kvartal 2011 til fjerde kvartal 2012.

Forrester vurderer samtidig, at Desktops-as-a-Service (DaaS) vil vinde frem i de kommende år. Den vurdering baseres blandt andet på, at den største barriere for klient-virtualisering i dag er, at virksomheden mangler de interne ressourcer og kompetencer, ligesom nogle peger på, at teknologierne ikke er modnet tilstrækkeligt.

"Men som vi ser det med andre cloud og SaaS-teknologier, så forsvinder disse bekymringer, når en leverandør allerede har ekspertisen og infrastrukturen, og servicen er let at anvende og til en fornuftig pris," skrev Forrester.

En anden klassisk barriere ved VDI er båndbredden, hvilket også vil være en udfordring, hvis Microsoft skal kunne levere Windows som en cloud-service. 

Læs også: 

Virksomhedernes VDI-iver klinger af: Har kig på noget andet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse