Din næste Windows kan blive en cloud-løsning

Microsoft arbejder på at kunne levere Windows-styresystemet som en service over nettet.

Artikel top billede

Microsoft er et af de it-selskaber, der satser allermest på at favne cloud-modellen, og måske vil selv Windows blive leveret som en service over nettet inden længe.

Det er ZDNet, der skriver, at Microsoft arbejder på en Windows Azure-baseret løsning, der skal gøre det muligt at levere desktop-versionen af Windows som en cloud-service med afregning efter forbrug.

Windows desktop as a service-løsningen bærer ifølge ZDNet kodenavnet Mohoro og skal ifølge de anonyme kilder, mediet citerer, endnu være på et tidligt stadie i udviklingen.

Allerede nu er det dog kommet frem, at Microsoft ejer domænerne Mohoro.com og Mohoro.net, skriver ZDNet.

Det betyder naturligvis ikke nødvendigvis, at det er Windows-projekt, adresserne skal bruges til, men skal man tro kilderne, er den god nok.  

En af kilderne udtaler til ZDNet, at løsningen vil være relevant for en virksomhed, der vil køre med tynde klienter eller har brug for at kunne køre gamle applikationer på nye pc'er.

Der bliver altså i første omgang næppe tale om et cloud-Windows, der retter sig mod den almindelige forbruger i stil med eksempelvis Googles Chrome OS.

Microsoft har endnu ikke ønsket at kommentere historien til ZDNet.

Desktop as a service

For virksomheder, der ønsker at give medarbejderne adgang til Windows-miljøet, når de ikke befinder sig på kontoret, har en VDI-løsning eller en remote desktop-løsning hidtil været den oplagte model. 

VDI-løsningerne har dog ifølge en Forrester-undersøgelse, som vi skrev om for nylig, muligvis haft deres storhedstid.

Forresters årlige undersøgelse blandt amerikanske og europæiske it-beslutningstagere viste et fald i VDI-interessen fra fjerde kvartal 2011 til fjerde kvartal 2012.

Forrester vurderer samtidig, at Desktops-as-a-Service (DaaS) vil vinde frem i de kommende år. Den vurdering baseres blandt andet på, at den største barriere for klient-virtualisering i dag er, at virksomheden mangler de interne ressourcer og kompetencer, ligesom nogle peger på, at teknologierne ikke er modnet tilstrækkeligt.

"Men som vi ser det med andre cloud og SaaS-teknologier, så forsvinder disse bekymringer, når en leverandør allerede har ekspertisen og infrastrukturen, og servicen er let at anvende og til en fornuftig pris," skrev Forrester.

En anden klassisk barriere ved VDI er båndbredden, hvilket også vil være en udfordring, hvis Microsoft skal kunne levere Windows som en cloud-service. 

Læs også: 

Virksomhedernes VDI-iver klinger af: Har kig på noget andet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tester i PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job