Problemet løst: Sådan kom angrebet dansk website på benene igen

Dansk website har i længere tid været lukket på grund af mindst to store DDoS-angreb. Nu er problemet løst.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I over to uger har det ikke været muligt at tilgå den Tvind-kritiske hjemmeside, Tvindalert.com, fordi TDC valgte at lukke den ned efter minimum to DDoS-angreb.

Men efter TDC og en anonym it-ekspert for alvor gik ind i sagen, er hjemmesiden nu oppe at køre igen.

"Vores hjemmeside kom op at stå igen i går, søndag. Som jeg kan forstå det, er den blevet flyttet til en cloud-løsning og desuden blevet opgraderet, hvilket ind til videre altså har virket," siger Frede Jakobsen, der er én af to journalister bag hjemmesiden.

TDC så sig nødsaget til at lukke helt ned for hjemmesiden af hensyn til andre kunder på serveren. Det kan du læse mere om her. 

TDC og annonym it-ekspert fandt frem til løsning

En bekendt til Frede Jakobsen, der er it-ekspert, overtog kort efter hjemmesidens lukning dialogen med TDC. Sammen har de fundet den løsning, der øjensynligt ser ud til at virke.

"Jeg bliver hurtigt helt blank i øjnene, når det begynder at blive for teknisk. Så det har været en stor hjælp for os at have en it-ekspert med på sidelinjen, der både havde sine egne idéer, og også kunne stå som bindeled mellem os og TDC," siger Frede Jakobsen.

Nu krydser de to journalister bare fingre for, at et nyt DDoS-angreb ikke rammer dem igen.

"TDC kan ikke garantere, at vi ikke kan blive lagt ned af et nyt DDoS-angreb. Så vi håber bare på, at der ikke sker noget igen. Der mangler stadig at komme en del materiale op, men det arbejder vi på løbende - det vigtigste er, at den er oppe," siger Frede Jakobsen.

Det har dog været en frustrerende periode for de to journalister, som blot har kunne sidde og vente på deres flade. Læs mere om det her.  

Landsretten mod Tvind er netop startet

Landsretten mod Mogens Amdi Petersen og fire andre topledere fra Tvind, hvor de står anklaget for skattesvindel og underslæb af grov karakter, er netop startet i dag, og derfor har det også været særlig vigtigt for de to journalister at få hjemmesiden op at køre igen.

"Nu, når Tvind igen får så meget offentligt interesse, er det selvfølgelig endnu vigtigere, at vi er oppe at køre, så folk har mulighed for at komme ind på vores side og få flere informationer, hvis de er interesseret i det. Desuden har jeg også lige en længere aktindsigt, der skal gennemlæses, og en retssag der skal følges," siger Frede Jakobesen og slutter:

"Nu håber vi bare på, at der ikke kommer et nyt angreb, og at vi ikke skal bruge mere tid på cloud-løsninger, servere og web-hoteller."

Læs også:
Dansk hjemmeside i knæ: Hvad skal vi dog gøre?

TDC må lukke dansk hjemmeside efter DDoS-angreb

TDC: Derfor lukkede vi kundes website ned

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S