Ny regel: Cloud skal være alle myndigheders førstevalg

Myndigheder skal først og fremmest vælge cloud - og alene vælge andre typer løsninger, hvis det slet ikke dur med cloud, lyder ny britisk regel. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Findes det som en cloud-løsning, er det det, du som udgangspunkt skal satse på.

Nogenlunde sådan lyder budskabet i den cloud-first strategi, som myndighederne i Storbritannien fremover skal arbejde efter.

"I praksis betyder dette, at offentlige organisationer, når de overvejer at anskaffe nye eller eksisterende services, skal have overvejet og evalueret potentielle cloud-løsninger, før de overvejer andre muligheder," lyder det konkret på hjemmesiden G-Cloud, som blandt andre den britiske justitsminister står bag.

Vi skrev om G-Cloud allerede sidste år i forbindelse med, at der blev lanceret et katalog med 257 leverandører og i alt 1.700 cloud-services, der kan anvendes i den offentlige sektor i Storbritannien.

Dette katalog er nu oppe på 368 virksomheder, skriver engelske V3.

Samtidig meddeles det fra myndighedernes side, at man nu har taget en cloud-first-strategien i brug.

"Mange regerings-afdelinger benytter allerede G-Cloud, men it-omkostningerne er fortsat for høje. En af de måder, vi kan reducere dem på, er ved at accelerere brugen af cloud på tværs af den offentlige sektor for at maksimere fordelene," udtaler Francis Maude fra fra det britiske kabinet. 

"Cloud-first politikken vil rodfæste de kompetencer, som en moderne borgerservice har brug for for at kunne imødekomme de behov, en digital regering i de 21. århundrede har og hjælpe os i det globale kapløb," lyder bduskabet desuden ifølge V3.

Hvad med i Danmark?

Der eksisterer ikke et decideret cloud-katalog i Danmark, men der sker dog også fremskridt i herhjemme.

I 2012 kom der et afgørende gennembrud, da Datatilsynet i juli sagde OK til IT-Universitetets ønske om at anvende Office 365 til 3.000 it-brugere - en afgørelse som andre offentlige institutioner vil kunne læne sig op ad.

Også flere kommuner har allerede taget cloud-løsninger i brug.

Et eksempel er Svendborg Kommune, der dropper Lotus Notes-mail fra IBM til fordel for Microsofts Office 365 med Exchange, Sharepoint og Lync op på den måde opnår betydelige besparelser.

Derfor giver cloud god mening

Ifølge EU kan man ved at satse på cloud i det offentlige og private skabe en nettovækst på 2,5 millioner nye job i EU og løfte det europæiske BNP med mere end 1.200 milliarder kroner (omkring en procent) årligt frem til 2020.

"Cloud computing ændrer spillereglerne for vores økonomi. Uden handling på EU-plan sidder vi forskanset bag vores nationale bastioner og går glip af økonomiske gevinster i milliardklassen," har næstformand i EU-Kommissionen, Neelie Kroes, udtalt.

EU peger selv på, at 80 procent af de organisationer, der indfører brug af cloud computing, opnår besparelser på mindst 10-20 procent.

Den nu hedengangne IT- og Telestyrelsen konkluderede på et tidspunkt også, at kommunerne alene på e-mail kan spare en halv milliard kroner om året ved at benytte Googles cloud-løsning.

Samtidig har der dog - i hvert fald indtil nu - været mange bekymringer omkring privacy og datalovning, når det kommer til det offentliges brug af cloudtjenester.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Everllence

Head of Embedded Software Engineering

Københavnsområdet

Region Midtjylland

IT-specialist til regionskliniksystemerne

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS