Ny regel: Cloud skal være alle myndigheders førstevalg

Myndigheder skal først og fremmest vælge cloud - og alene vælge andre typer løsninger, hvis det slet ikke dur med cloud, lyder ny britisk regel. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Findes det som en cloud-løsning, er det det, du som udgangspunkt skal satse på.

Nogenlunde sådan lyder budskabet i den cloud-first strategi, som myndighederne i Storbritannien fremover skal arbejde efter.

"I praksis betyder dette, at offentlige organisationer, når de overvejer at anskaffe nye eller eksisterende services, skal have overvejet og evalueret potentielle cloud-løsninger, før de overvejer andre muligheder," lyder det konkret på hjemmesiden G-Cloud, som blandt andre den britiske justitsminister står bag.

Vi skrev om G-Cloud allerede sidste år i forbindelse med, at der blev lanceret et katalog med 257 leverandører og i alt 1.700 cloud-services, der kan anvendes i den offentlige sektor i Storbritannien.

Dette katalog er nu oppe på 368 virksomheder, skriver engelske V3.

Samtidig meddeles det fra myndighedernes side, at man nu har taget en cloud-first-strategien i brug.

"Mange regerings-afdelinger benytter allerede G-Cloud, men it-omkostningerne er fortsat for høje. En af de måder, vi kan reducere dem på, er ved at accelerere brugen af cloud på tværs af den offentlige sektor for at maksimere fordelene," udtaler Francis Maude fra fra det britiske kabinet. 

"Cloud-first politikken vil rodfæste de kompetencer, som en moderne borgerservice har brug for for at kunne imødekomme de behov, en digital regering i de 21. århundrede har og hjælpe os i det globale kapløb," lyder bduskabet desuden ifølge V3.

Hvad med i Danmark?

Der eksisterer ikke et decideret cloud-katalog i Danmark, men der sker dog også fremskridt i herhjemme.

I 2012 kom der et afgørende gennembrud, da Datatilsynet i juli sagde OK til IT-Universitetets ønske om at anvende Office 365 til 3.000 it-brugere - en afgørelse som andre offentlige institutioner vil kunne læne sig op ad.

Også flere kommuner har allerede taget cloud-løsninger i brug.

Et eksempel er Svendborg Kommune, der dropper Lotus Notes-mail fra IBM til fordel for Microsofts Office 365 med Exchange, Sharepoint og Lync op på den måde opnår betydelige besparelser.

Derfor giver cloud god mening

Ifølge EU kan man ved at satse på cloud i det offentlige og private skabe en nettovækst på 2,5 millioner nye job i EU og løfte det europæiske BNP med mere end 1.200 milliarder kroner (omkring en procent) årligt frem til 2020.

"Cloud computing ændrer spillereglerne for vores økonomi. Uden handling på EU-plan sidder vi forskanset bag vores nationale bastioner og går glip af økonomiske gevinster i milliardklassen," har næstformand i EU-Kommissionen, Neelie Kroes, udtalt.

EU peger selv på, at 80 procent af de organisationer, der indfører brug af cloud computing, opnår besparelser på mindst 10-20 procent.

Den nu hedengangne IT- og Telestyrelsen konkluderede på et tidspunkt også, at kommunerne alene på e-mail kan spare en halv milliard kroner om året ved at benytte Googles cloud-løsning.

Samtidig har der dog - i hvert fald indtil nu - været mange bekymringer omkring privacy og datalovning, når det kommer til det offentliges brug af cloudtjenester.

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S