Storbanker får millioner af Skat efter bedrageri-sag

En storstilet dansk svindel-sag i it-branchen har udløst et millionbeløb til konkursboets kreditorer, der primært består af Danske Bank og Nordea.

Artikel top billede

Læs også: Ansat gik i protest: Kan koste it-bosser dyrt

I disse uger sidder dommere fra Vestre Landsret og vurderer, hvad udfaldet af en kæmpe erstatningssag mod bestyrelsen, revisorer og John Trolle fra Memory Card Technology skal blive.

Konkursboets advokat, Per Magid, har indirekte med de suverænt største kreditorer, Danske Bank og Nordea i ryggen, krævet 100 millioner kroner plus renter.

Bankerne tabte over en halv milliard kroner, da chipkort-virksomheden kollapsede for 12 år siden, men først om få uger lander altså afslutningen på erstatningssagen.

Opgør med Skat

Imidlertid er et andet, og lidt mindre, opgør i kølvandet på erhvervsskandalen i mellemtiden blevet landet.

Det drejer sig om en tvist mellem konkursboet og Skat. Således fremgår det af en ældre skrivelse af 14. august 2003 fra Skifteretten i Århus: at "krav mod Told og Skat" afventer erstatningssagen.

Imidlertid oplyser Per Magid nu til Computerworld, at sagen er blevet afsluttet.

"Som svar på dine spørgsmål kan jeg oplyse, at det er lykkedes at afslutte sagen mod Skat før erstatningssagen mod John Rasmussen m. fl. er afsluttet," skriver han i en mail.

Således har konkursboet fået hentet millioner hjem til kreditorerne.

"Skat har tilbagebetalt cirka 5.8 millioner kroner, der har været betalt for meget i skat som følge af de urigtige regnskaber i indkomstårene 1999 og 2000," oplyser Per Magid.

Da Memory Card Technology kollapsede gik der ikke lang tid, inden Bagmandspolitiet kastede sig over sagen.

Og efter en langstrakt straffesag - og efterfølgende ankesag om blandt andet bedrageri - blev selskabet direktør og stifter John Trolle idømt seks års fængsel.

I jagten på en notering på Nasdaq-børsen i USA pyntede man lige lovligt fantasifuldt på tallene, omsætningen, overskuddet og lagerværdierne.

Magtfulde bankfolk mod kæmpe revisionshuse

Om nogle uger falder så dom i erstatningssagen, som fremtrædende og magtfulde erhvervsfolk følger nøje med i, fordi de var med til at yde it-virksomheden lån i sin tid.

Det gælder blandt andet tidligere Danske Bank-direktør Peter Straarup og Jakob Broager, der henholdsvis sidder i spidsen for Finansiel Stabilitet og en Mærsk-fond. Derudover var Nordea-direktør Peter Schützte, der i dag er DSB-formand, også meget tæt på it-virksomheden.

Under sagen har de sagsøgte, herunder to af verdens største revisionshuse Ernst & Young og PwC, stillet spørgsmålstegn ved om bankerne ikke reelt kendte risikoen ved at gøre forretninger med Memory Card Technology.

Derfor har der undervejs også været strid om en stribe ellers fortrolige bankpapirer.

Den tidligere bestyrelse, hvoraf enkelte fortsat besidder poster i erhvervslivet, har undervejs måtte argumentere for, at de intet kunne at stillet op for at stoppe svindlen fra direktøren.

Imidlertid kan en protest-opsigelse fra en ansat i sidste ende komme til at koste dyrt.

Vestre Landsret oplyser, at dommen falder mandag den 1. juli 2013 klokken 09.00.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Socialpædagogernes Landsforbund

    Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

    Københavnsområdet

    Statens IT

    AI-udviklere til Statens It

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS