Minister vil kigge TDC efter i sømmene

Erhvervsministeren har lyttet til TDC-konkurrenterne og nedsætter nu en arbejdsgruppe, der skal undersøge TDC's dominans.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

For nylig sendte fire teleselskaber et åbent brev af sted, der rettede kritik af TDC's dominerende rolle på det danske telemarked. Læs mere om det her.

Nu tyder noget på, at kritikken fra Telia, Telenor, GlobalConnect og Concepy har båret frugt.

I hvert fald har Erhvervs- og Vækstminister Anette Vilhelmsen valgt at nedsætte en arbejdsgruppe for at undersøge, om der er hold i anklagerne om den usunde konkurrencetilstand.

"Jeg mener, at sund konkurrence er vigtig, når vi gerne vil have vækst og udvikling. Derfor er det også vigtigt for mig, at få undersøgt, om konkurrencen er effektiv og understøtter det, vi vil," udtaler hun ifølge b.dk.

"Når vi i Danmark er nået dertil, hvor vi er i dag, er det jo netop fordi, vi har en sund konkurrence. Derfor er det vigtigt for mig at få undersøgt, om der kan være behov for politiske tiltag for at sikre konkurrencen i fremtiden."

Undersøgelsen forventes færdig til efteråret, og både Erhvervsstyrelsen, Erhvervs- og Vækstministeriet og Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen er inde over.

Som tidligere beskrevet er det en kompliceret opgave, arbejdsgruppen står overfor. For en af stridens kerner er den pris, konkurrenter skal betale for at leje sig ind på TDC's kobbernet.

Den pris er i dag reguleret af myndighederne, og mens konkurrenterne bag det åbne brev vil have prisen sænket, mener en anden fløj på telemarkedet, den såkaldte fiberbranche, at prisen ligger på et fornuftigt leje.

For sænkes prisen for at leje sig ind på kobbernettet, bliver fiber relativt dyrere og står derfor svagere konkurrencemæssigt.

Efter først at have sendt det åbne brev af sted, fulgte de fire TDC-kritikere op med en række konkrete løsningsforslag til en fremtidig dansk telepolitik. Se forslagene her.

TDC og fiberbranchen har også tidligere kommenteret på konkurrenternes løsningsforslag. Læs deres kommentarer her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos