Mistanke om angreb: Sådan tackler Telenor nedbrud

Telenor har løst kundernes problemer efter et formodet massivt hacker-angreb. Nu er man ved at analysere hændelsesforløbet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Direkte adspurgt om Telenor har politianmeldt det hacker-angreb, som dets kunder angiveligt var udsat for i slutningen af sidste uge, er svaret nej.

Det oplyser selskabets pressechef Peter Glüsing til Computerworld.

"Vi har endnu ikke analyseret hændelsen i bund, men senere på ugen har vi et overblik over, hvad vi gør," forklarer han.

Imidlertid har selskabet fået løst problemerne i kølvandet på hændelsen.

Frustration havde bredt sig

For fredag formiddag var omkring 1.200 Telenor-kunder ramt af angrebet. 

Men allerede fredag ved 14-tiden fik selskabet løst de tekniske problemer.

"Der er dog nogle få hunderede kunder, der fortsat kan opleve udfordringer, fordi vi har måttet nulstille deres passwords. De skal kontakte vores kundeservice, så vil de blive hjulpet," hed det dengang fra Telenor.

Selskabet havde kaldt ekstra mandskab ind, og havde åbent fredag og lørdag. Men søndag var der lukket.

En enkelt kunde skrev da også på Telenors facebook-side lørdag aften, at vedkommende var skuffet.

"Nu kan jeg så forstå at problemet er løst med mails, men så skal vi vente til mandag fordi kundeservice er lukket! Kunne man ikke forestille sig at man satte ekstra medarbejdere på så vi alle kunne få mails igen??? Jeg er simpelthen så skuffet over hvordan I har løst det her!," skrev vedkommende lørdag klokken 19.54.

Læs også:
Kunder brokker sig over nedbrud hos Telenor

Telenor om it-problemer: Tyder på et angreb

Dugfrisk melding fra Telenor: Så mange kunder er ramt

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S