Mistanke om angreb: Sådan tackler Telenor nedbrud

Telenor har løst kundernes problemer efter et formodet massivt hacker-angreb. Nu er man ved at analysere hændelsesforløbet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Direkte adspurgt om Telenor har politianmeldt det hacker-angreb, som dets kunder angiveligt var udsat for i slutningen af sidste uge, er svaret nej.

Det oplyser selskabets pressechef Peter Glüsing til Computerworld.

"Vi har endnu ikke analyseret hændelsen i bund, men senere på ugen har vi et overblik over, hvad vi gør," forklarer han.

Imidlertid har selskabet fået løst problemerne i kølvandet på hændelsen.

Frustration havde bredt sig

For fredag formiddag var omkring 1.200 Telenor-kunder ramt af angrebet. 

Men allerede fredag ved 14-tiden fik selskabet løst de tekniske problemer.

"Der er dog nogle få hunderede kunder, der fortsat kan opleve udfordringer, fordi vi har måttet nulstille deres passwords. De skal kontakte vores kundeservice, så vil de blive hjulpet," hed det dengang fra Telenor.

Selskabet havde kaldt ekstra mandskab ind, og havde åbent fredag og lørdag. Men søndag var der lukket.

En enkelt kunde skrev da også på Telenors facebook-side lørdag aften, at vedkommende var skuffet.

"Nu kan jeg så forstå at problemet er løst med mails, men så skal vi vente til mandag fordi kundeservice er lukket! Kunne man ikke forestille sig at man satte ekstra medarbejdere på så vi alle kunne få mails igen??? Jeg er simpelthen så skuffet over hvordan I har løst det her!," skrev vedkommende lørdag klokken 19.54.

Læs også:
Kunder brokker sig over nedbrud hos Telenor

Telenor om it-problemer: Tyder på et angreb

Dugfrisk melding fra Telenor: Så mange kunder er ramt

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS