Dansk tele-rigmand efter dom: Danmark er en bananrepublik

En bananrepublik, hvor embedsmændene lider af fremskreden demens, tordner Hans Damm nu efter dagens nederlag i Østre Landsret i stor SINE-sag.

Artikel top billede

Efter Østre Landsret mandag afviste selskabet Hans Damm Reseachs erstatningskrav på 362 millioner kroner rettet mod staten vedrørende SINE-udbuddet, er det en skuffet direktør Hans Damm, Computerworld fanger på telefonen.

"Jeg er selvfølgelig ikke tilfreds med dommen, og jeg synes, at retstilstanden i Danmark minder mere om en bananrepublik end et civiliseret samfund, fordi privatpersoner åbenbart ikke er ligestillet med staten," siger Hans Damm.

Han fremhæver, at når staten eksempelvis anlægger sager mod privatpersoner, så bliver det bakket op af hele det statslige magtapparat, mens privatpersoner som ham selv end ikke kan få aktindsigt i alle sagens akter.

"Jeg har flere gange søgt om aktindsigt i papirerne fra kammeradvokaten til staten vedrørende udbuddet, men de vigtigste passager er altid streget over med sort," lyder det fra Hans Damm.

Har tabt en formue

Hans Damm Research har ifølge direktøren og stifteren af selskabet tabt millioner på sagen, hvoraf det største beløb på op mod 75 millioner kroner er tabt på opbygningen af et Tetranet, som nu ikke skal bruges.

"Det er jo penge lige ud af vinduet," siger Hans Damm, som også har tabt 10 millioner kroner i sagsomkostninger og ikke mindst godt 10 millioner kroner på selve SINE-udbuddet, som Hans Damm efter udsagn burde have vundet.

"Man skal ikke sige højt, at dommeren er sammenspist med det statslige system, som på forhånd havde udpeget en vinder af udbuddet. Men det kan jeg jo ikke bevise på grund af den manglende mulighed for aktindsigt for en almindelig borger," forklarer Hans Damm.

Han eksemplificerer sammenspistheden med, at underskriveren af SINE-kontrakten, tidligere direktør i Økonomistyrelsen, Charlotte Münter, i dag sidder som direktør i Domstolsstyrelsen.

Men her stopper det ikke.

Derfor er sagen måske ikke slut endnu

"En af de advokater ved kammeradvokaten, der har haft mest med sagen at gøre, er per 1. maj blevet beskikket til landsretsdommer ved Østre Landsret. Det er bare få eksempler på, at der er så mange ting, der er sammenspiste, så en almindelig borger ikke kan gå imod staten," tordner Hans Damm.

Statslig demens

Hans Damm Research-direktøren nævner også, at han flere gange har indkaldt topembedsmænd fra statslige styrelser, men at disse embedsmand har ikke kunnet svare tilfredsstillende på hans spørgsmål.

"Det er besynderligt, at statens embedsmænd lider af så fremskreden demens, at de ikke kan huske, hvad der er foregået. Og så er det oven i købet en selektiv demens, fordi de kunne godt huske de ting, der var i statens favør, mens det kneb med hukommelsen, når det kom til de ting, som ikke var i statens favør," siger han.

Kunne man ikke også bare kalde dig en dårlig taber, når du farer frem mod staten på denne måde?

"Ja, det kunne man vel godt sige, men så burde folk sætte sig ind i sagens substans, og så vil de nok få en anden holdning til tingene," svarer Hans Damm.

Han overvejer nu sammen med sin advokat det videre forløb, hvilket vil sige en appelsag i Højesteret med risiko for endnu et nederlag og efterfølgende krav om betaling af sagsomkostninger i millionklassen.

"Sådan er retstilstanden åbenbart i Danmark - det kan godt være, at du har ret, men det er meget, meget, meget dyrt at få ret, hvilket jo er helt absurd. For så er det kun de meget velhavende, der kan få ret," siger Hans Damm til Computerworld.

Læs også: Dansk tele-rigmand taber kæmpe-erstatningssag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger erfaren leder til at motivere og lede vores IT-supportere i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware, AV og TEMPEST i Cyberdivisionen i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse