Dansk tele-rigmand efter dom: Danmark er en bananrepublik

En bananrepublik, hvor embedsmændene lider af fremskreden demens, tordner Hans Damm nu efter dagens nederlag i Østre Landsret i stor SINE-sag.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Efter Østre Landsret mandag afviste selskabet Hans Damm Reseachs erstatningskrav på 362 millioner kroner rettet mod staten vedrørende SINE-udbuddet, er det en skuffet direktør Hans Damm, Computerworld fanger på telefonen.

"Jeg er selvfølgelig ikke tilfreds med dommen, og jeg synes, at retstilstanden i Danmark minder mere om en bananrepublik end et civiliseret samfund, fordi privatpersoner åbenbart ikke er ligestillet med staten," siger Hans Damm.

Han fremhæver, at når staten eksempelvis anlægger sager mod privatpersoner, så bliver det bakket op af hele det statslige magtapparat, mens privatpersoner som ham selv end ikke kan få aktindsigt i alle sagens akter.

"Jeg har flere gange søgt om aktindsigt i papirerne fra kammeradvokaten til staten vedrørende udbuddet, men de vigtigste passager er altid streget over med sort," lyder det fra Hans Damm.

Har tabt en formue

Hans Damm Research har ifølge direktøren og stifteren af selskabet tabt millioner på sagen, hvoraf det største beløb på op mod 75 millioner kroner er tabt på opbygningen af et Tetranet, som nu ikke skal bruges.

"Det er jo penge lige ud af vinduet," siger Hans Damm, som også har tabt 10 millioner kroner i sagsomkostninger og ikke mindst godt 10 millioner kroner på selve SINE-udbuddet, som Hans Damm efter udsagn burde have vundet.

"Man skal ikke sige højt, at dommeren er sammenspist med det statslige system, som på forhånd havde udpeget en vinder af udbuddet. Men det kan jeg jo ikke bevise på grund af den manglende mulighed for aktindsigt for en almindelig borger," forklarer Hans Damm.

Han eksemplificerer sammenspistheden med, at underskriveren af SINE-kontrakten, tidligere direktør i Økonomistyrelsen, Charlotte Münter, i dag sidder som direktør i Domstolsstyrelsen.

Men her stopper det ikke.

Derfor er sagen måske ikke slut endnu

"En af de advokater ved kammeradvokaten, der har haft mest med sagen at gøre, er per 1. maj blevet beskikket til landsretsdommer ved Østre Landsret. Det er bare få eksempler på, at der er så mange ting, der er sammenspiste, så en almindelig borger ikke kan gå imod staten," tordner Hans Damm.

Statslig demens

Hans Damm Research-direktøren nævner også, at han flere gange har indkaldt topembedsmænd fra statslige styrelser, men at disse embedsmand har ikke kunnet svare tilfredsstillende på hans spørgsmål.

"Det er besynderligt, at statens embedsmænd lider af så fremskreden demens, at de ikke kan huske, hvad der er foregået. Og så er det oven i købet en selektiv demens, fordi de kunne godt huske de ting, der var i statens favør, mens det kneb med hukommelsen, når det kom til de ting, som ikke var i statens favør," siger han.

Kunne man ikke også bare kalde dig en dårlig taber, når du farer frem mod staten på denne måde?

"Ja, det kunne man vel godt sige, men så burde folk sætte sig ind i sagens substans, og så vil de nok få en anden holdning til tingene," svarer Hans Damm.

Han overvejer nu sammen med sin advokat det videre forløb, hvilket vil sige en appelsag i Højesteret med risiko for endnu et nederlag og efterfølgende krav om betaling af sagsomkostninger i millionklassen.

"Sådan er retstilstanden åbenbart i Danmark - det kan godt være, at du har ret, men det er meget, meget, meget dyrt at få ret, hvilket jo er helt absurd. For så er det kun de meget velhavende, der kan få ret," siger Hans Damm til Computerworld.

Læs også: Dansk tele-rigmand taber kæmpe-erstatningssag.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS