Mistanke: Tele-firmaer får i al hemmelighed massiv statsstøtte

EU tror, at kinesiske tele-firmaer modtager massiv støtte fra den kinesiske stat.

Artikel top billede

Nogle af de store selskaber i Europa inden for mobilt netværks-udstyr kan meget vel være i stand til at underbyde de europæiske konkurrenter, fordi de modtaget massiv støtte af den kinesiske stat.

Sådan lyder mistanken fra EU, der er på trapperne med en større efterforskning af den mulige statsstøtte.

Ingen selskaber bliver nævnt, men EU har tidligere haft kinesiske Huawei Technologies og ZT i kikkerten har tidligere fastslået, at begge disse selskaber modtager støtte fra den kinesiske stat.

Inden EU sætter en stor-skala efterforskning i søen, vil man forsøge at forhandle sig frem til en 'mindelig løsning' med kineserne.

Kina truer

Kina har svaret igen med trusler om, at landet vil indføre forskellige begrænsninger for europæiske selskabers muligheder på det gigantiske kinesiske marked.

"Vi håber, at EU vil fortsætte med at beskytte udviklingen af handels-relationer mellem Kina og EU, og at EU ikke vil indføre protektionisme," lyder det som respons fra det kinesiske udenrigsministerium.

EU vil under efterforskningen gennemtrawle den mulige kinesiske statsstøtte til tele-relaterede produkter på det europæiske marked. Statsstøtten fører til prisdumpning af de kinesiske produkter, lyder mistanken fra EU.

EU vurderer, at EU årligt importerer kinesiske netværks-udstyr for mere end syv milliarder kroner.

Selskaber: Intet om snakken
Huawei meddeler, at selskabet "opererer fair" i alle markedet, og at selskabet vinder dets ordrer på dets teknologi og services - og ikke på prisdumpning eller subsidier.

Også ZTE - der ikke er særlig stor på det europæiske markec - afviser blankt, at det modtager ulovlige subsidier fra den kinesiske stat. Selskabet modtager dog i begrænset omfang finansiel støtte fra Kina - men de er alene på niveau med lignende støtte, som EU også yder til europæiske selskaber, hedder det.

Læs også:

Klage: Kinesisk statsstøtte giver absurd lave priser

Sådan vil Huawei vinde danskernes smartphone-hjerter

Huawei om hårde spion-anklager: Det er ren fantasi

Huawei: Nu skal danskerne købe vores smartphones

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse