Huawei: Nu skal danskerne købe vores smartphones

Netværksgiganten Huawei har store forventninger til salget af smartphones i Danmark, fortæller ny landechef. Se her, hvordan han vil nuppe kunder fra selskaber som Samsung og HTC.

Artikel top billede

Læs også:

Kinesisk tele-komet vil sælge smartphones til dig

Efter hårde anklager: Huawei lægger kildekoden frem

Du kender formentlig allerede Huawei for de små USB-modems, man kan koble sig til det mobile bredbånd med.

Nu vil det kinesiske selskab også få flere danskere til at købe dets Android- og Windows-smartphones.

Virksomheden, der har hovedkontor i Shenzhen, Kina, har omkring 110.000 ansatte og en omsætning på omkring 165 milliarder kroner.

Det har siden 1987 udviklet, produceret og solgt diverse netværksteknologier, men er nu også godt i gang med at etablere sig som smartphone-producent i vores del af verden. 

Det fortæller den nye landechef i Danmark, Xiao Binbing, da Computerworld møder ham på selskabets kontor i Kastrup.

"Vi ser en efterspørgsel på Huawei-telefoner på det danske markedet, og vores udvikling har været ganske god," siger Xiao Binbing.

Han har været landechef siden august og har tidligere ledet den svenske afdeling i fire år.

"Vi vil lancere flere og flere smartphones i Danmark," afslører han.

Det kunne eksempelvis være den den nye Ascend G600, der kører Android 4.0 og har en 1.2GHz dual-core prosessor og en skærm på 4,5 tommer. Huawei kommer også med en Windows Phone 8-smartphone. 

Sådan vil Huawei kapre kunder

Hvorfor tror du, at folk vil vælge en Huawei-smartphone i stedet for eksempelvis en Samsung eller HTC?

"For det første tror jeg, at det er produkternes ydeevne. For eksempel laver vi selv vores chipset i nogle af vores smartphones, så vi kan opnå en ret god performance i forhold til hastighed. Vi designer det selv, og det er der ikke så mange spillere i markedet, der kan gøre."

"Det andet er, at vi har leveret infrastruktur i mere end tyve år og derfor har nogle nøgle-kompetencer i forhold til at kunne lave telefoner af høj kvalitet."

"Samtidig kan vi virkelig forbedre audio- og video-kvaliteten. Vi har også skabt en del innovation inden for batteri-effektivitet i smartphones," lyder det fra Xiao Binbing.

Han tilføjer, at Huawei vil konkurrere på kvaliteten af telefonerne i ligeså høj grad som prisen.

Herhjemme sælges Huaweis telefoner i dag blandt andet hos Telia, Callme, Telmore, Elgiganten og en stribe andre forhandlere.

Så meget vækst venter Huawei Danmark

Huawei har grundlæggende tre forretningsområder. Der er netværksteknologierne, hvor teleoperatørerne er de store kunder. Herhjemme er kunderne både Telia, Telenor, TDC og 3 på forskellige områder.

Så er der er device-divisionen, der blandt andet producerer smartphones og modems.

Sidste år lancerede Huawei også en tredje division, enterprise, der blandt andet arbejder med cloud, datacentre og telepresence.

Huaweis globale omsætning fordeler sig i dag med 74 procent til netværksdelen, 22 procent til device-delen og fire procent til enterprise-delen.

Væksten finder imidlertid i høj grad sted på de sidste to forretningsområder, oplyser Huawei.

Her er forventingerne til Danmark

Xiao Binbing fortæller om de konkrete mål inden for device-delen for Huawei i Danmark:

"Vi fokuserer både på vores data-enheder og vores smartphones og sigter efter at etablere vores brand i markedet," siger han med henvisning til smartphone-delen, der er den nye, mens Huawei allerede er kendt for mobil-modems på det danske marked.

Landechefen vurderer, at salget i 2012 i Danmark vil blive øget med omkring 20 procent i forhold til 2011.

"En stor del af det skyldes vores devices. Vi ser, at der er en ret stor efterspørgsel på vores smartphones."

Stor afdeling i Sverige

Huawei har været til stedet i Europa siden år 2000, hvor selskabet åbnede et research-center i Stockholm, der i dag har 350 ansatte.

Den danske afdeling åbnede i 2007. Der er i dag 25 medarbejdere fordelt på København, Århus og Aalborg.

I 2011 oplevede selskabet en vækst på 26 procent i Europa. Det skyldes ikke mindst det massive fokus, der er på mobilt bredbånd i disse år.

Læs også:

Kinesisk tele-komet vil sælge smartphones til dig

Efter hårde anklager: Huawei lægger kildekoden frem

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S